عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران سد معبر را مهمترین عامل سرگردانی عابران در پیاده رو ها و معابر شهر تهران دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، زهرا نژاد بهرام در سی و نهمین جلسه شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود با بیان این مطلب افزود: تخلیه نخاله ها و مصالح ساختمانی در معابر عمومی یکی از مصادیق مهم انسداد معابر است که مانعی اساسی در عبور و مرور مردم محسوب می شود.

وی ادامه داد: متاسفانه جرم شهروندان در این میان مشخص نیست که چرا برای رفت و آمد باید دائما از پیاده به خیابان و از خیابان به پیاده رو، به صورت زیگزاگی تغییر مسیر دهند.

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران بیان کرد: براساس گزارش های اعلام شده، مساله سدمعبر در زمره مهم ترین انتقادات و شکایات شهروندان  از طریق تماس با سامانه شهرداری است و مطالبه آنها در این خصوص نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، نزدیک ۱۵ درصد رشد داشته که گواه اهمیت این امر به عنوانی دغدغه جدی شهروندان است.

به گفته وی، درهرصورت، انسداد و اشغال معابر  به استناد تبصره ۱ ذیل بند ۲ از ماده ۵۵ قانون شهرداری به لحاظ قانونی، عملی خلاف بوده و شهرداری موظف است در رفع موانع موجود و آزادکردن معابر و اماکن توسط ماموران خود، راساً اقدام کند.

نژاد بهرام یادآور شد: طبق بند ۶ از ماده ۹۶ قانون شهرداری، اراضی کوچه های عمومی، میدان ها، پیاده روها، خیابان ها و بطور کلی معابر، بستر رودخانه، نهرها و مجاری فاضلاب شهری و باغ های عمومی، گورستان های عمومی و درخت های معابر واقع در محدوده شهر که ملک عمومی محسوب می شود، در مالکیت شهرداری است.

به گفته وی؛ براساس نص صحیح  قانون سازندگان مجاز نیستند که هنگام ساخت و ساز جهت کسب انتفاع شخصی فضای عمومی را اشغال کنند. آنها تنها با مسب اجازه از شهرداری می توانند از یک چهارم فضای پیاده رو و یا حتی فضاهای هوایی استفاده کنند. در غیر این صورت شهرداری باید برخورد قانونی کند.

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران تاکید کرد: از معاونت خدمات شهری و محیط زیست، شهرداری تقاضا می شود در این خصوص با برنامه ریزی و اعمال نظارت های مستمر، گزارش مربوط به تدابیر اتخاذشده را ظرف مدت یک ماه در اختیار شورای شهر قرار دهد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج