سخنگوی شورای شهر تهران گفت: با توجه به رویکرد شهرداری تهران در اعطای مجوزهای لازم جهت ساخت ساختمان پلاسکو این بیم وجود دارد که بعد از نگرانی از وضعیت گود برج میلاد باید از این به بعد نگران گود پلاسکو در خیابان جمهوری باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، علی اعطا در سی و نهمین جلسه شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود با بیان این مطلب افزود: ضمن تشکر ویژه از شهردار تهران و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران در رابطه با پیگیری‌های انجام‌شده در مورد بازسازی پلاسکو، اخیراً توسط معاونت شهرسازی و معماری شهرداری و همچنین بنیاد مستضعفان اعلام‌شده به‌زودی پروژه احداث مجدد ساختمان پلاسکو، در محل برج و دو قطعه زمین مجاور آن کلنگ زنی می‌شود.

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به صحبت های شب گذشته معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در بخش گفت و گوی ویژه خبری ادامه داد: معاون شهردار تهران در این برنامه تلویزیونی اعلام کرد که در شش ماهی که تجهیز کارگاه و خاک‌برداری انجام می‌شود، نقشه‌ها تهیه می‌شود و پروانه صادر خواهد شد..این کلام دلسوزانه نگرانی‌هایی را از بعد قانونی و همچنین، از بعد فرآیندی در پی دارد.

وی بیان کرد: بر اساس ضوابط و مقررات تا پیش از صدور پروانه، انجام هیچ‌گونه عملیات اجرایی مجاز نیست. به‌ ویژه در بحث پلاسکو تا همین امروز نیز اختلاف‌نظرهایی در رابطه با تراکم و زیربنا و سطح اشغال و تعداد طبقات وجود دارد. به‌عبارت‌دیگر، هنوز یک طرح نهایی و اجرایی به‌منظور اخذ پروانه وجود ندارد و دوم اینکه به‌منظور صدور پروانه، در مورد خاص پلاسکو، با توجه به میزان تراکم و تعداد طبقاتی که طرفین ذی‌نفع مدنظر دارند، پیش از صدور پروانه توسط شهرداری، لازم است مراجعی مثل کمیسیون ماده 5 (که شهرداری تنها یک رأی از 7 رأی آن را در اختیار دارد) مجوز صادر کند.

اعطا با اشاره به مجاورت پلاسکو با مدرسه ژاندارک، یادآور شد: با توجه به مدرسه ژاندارک در ضلع شمالی سازمان میراث باید موافقت روشنی با طراحی معینی داشته باشد که اکنون نه چنین طرحی در دست است و نه چنین توافقی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: مساله سوم این است در حال حاضر، صرفاً مرحله اول از یک مسابقه طراحی معماری، برای دریافت ایده‌ها برای طرح جدید پلاسکو برگزارشده؛ و طرح نهایی تهیه نشده و طبعاً پروانه‌ای هم نمی‌توانسته صادر شود. گود کنار برج میلاد را به یاد بیاوریم. در آن موضوع نیز، بر مبنای برگزاری یک مسابقه معماری، بدون طی فرایندهای قانونی و اخذ مجوزهای لازم، گودبرداری آغاز شد و درنهایت، با عدم توافق مراجع تصمیمم گیر، گود رها شد. در مورد پلاسکو نیز، این نگرانی وجود دارد که عملیات عمرانی آغاز شود و همچون نمونه‌هایی همچون برج میلاد، به دلایلی همچون عدم موافقت مراجع تصمیم گیر، کار با مشکل مواجه شود.

سخنگوی شورای شهر تهران با مخاطب قرار دادن شهردار تهران گفت: اجازه بدهید این نگرانی را داشته باشیم که آغاز عملیات عمرانی در پلاسکو و گودبرداری بدون پروانه و بدون اخذ مجوزهای لازم، پلاسکو را به سرنوشتی شبیه به گود کنار برج میلاد شبیه کند.

وی با اشاره چهارمین مساله پیرامون ساختمان پلاسکو افزود: در سال 1400 چگونگی مدیریت و ساخت پلاسکو، بخش مهمی از کارنامه مدیریت شهری دوره پنجم خواهد بود. پلاسکو جدید، کارنامه ما خواهد شد. همه ما باید نسبت به هر تصمیم در رابطه با پلاسکو احساس مسئولیت کنیم و این امر ملی، باید با توافق حداکثری همه‌ی طرف‌ها، انجام شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج