مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: بیش از ۸۰ درصد آلودگی هوا ناشی از تردد خودروها است و حدود ۲۰ درصد خودروهای در حال تردد، فرسوده، آلاینده و فاقد معاینه فنی هستند و بر همین اساس مراکز معاینه فنی از ضرورت‌های کنترل آلودگی هوا به شمار می‌روند.

به گزارش خبرگزاری موج، همزمان با هفته پاک مدیرکل حفاظت محیط زیست تهران به توضیح دلایل آلودگی هوای تهران پرداخت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: بیش از ۸۰ درصد آلودگی هوا ناشی از تردد خودروها است و حدود ۲۰ درصد خودروهای در حال تردد، فرسوده، آلاینده و فاقد معاینه فنی هستند و بر همین اساس مراکز معاینه فنی ازضرورت‌های کنترل آلودگی هوا به شمار می‌روند.

همزمان با گرامیداشت هفته هوای پاک با شعار « قانون هوای پاک،قانون نفس» صبح امروز ۲ مرکز معاینه فنی خودرو در شهرستان شهریار به بهره برداری رسید. کیومرث کلانتری در حاشیه این مراسم با اشاره به شعار امسال روز هوای پاک گفت: این نامگذاری به این علت است که در قانون جدید هوای پاک، تخلفات زیست محیطی جرم  و مجازات برای آن در نظر گرفته شده است.

آلودگی هوا

وی در ادامه گفت: بر اساس قانون، همه خودروهای فاقد معاینه فنی باید برگه معاینه فنی را دریافت کنند و اگر دارنده خودرو فاقد معاینه فنی باشد روزانه توسط پلیس راهور جریمه خواهد شد.

خودروهای در حال تردد باید دارای معاینه فنی باشند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: آنچه که باید پیگیری شود این است که خودروهای در حال تردد دارای معاینه فنی باشند و اگرمراکز معاینه فنی از قانون هوای پاک عدول کنند و این اصول را رعایت نکنند با این مراکز برخورد قانونی خواهد شد.  امیدواریم که هم شهروندان و هم مراکز معاینه فنی توجه کافی داشته باشند که گواهی صادر شده گواهی واقعی سلامت فنی خودرو باشد.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست امسال استانداردهای آلایندگی خودروها را تغییر داده و شرایط سخت‌تر شده است،گفت: بر این اساس خودروهای صفر کیلومتر تا چهار سال معاف از دریافت معاینه فنی و پس از آن هر ساله ملزم به مراجعه به مراکز معاینه فنی و دریافت برگه معاینه فنی هستند.

کلانتری با اشاره به اینکه بخشی از آلودگی هوای تهران و شهرستان‌های اطراف آن مربوط به تردد خودروها و بخشی هم مربوط به واحدهای صنعتی است، تصریح کرد: خصوصاً در این منطقه وجود واحدهای شن و ماسه و معادن، باعث تولید ریزگردهای زیادی می‌شود که در افزایش آلودگی هوا تاثیر بسزایی دارند و امیدواریم با اقدامات انجام شده میزان آلایندگی صنایع و خودروها در حدود استانداردهای محیط زیست قرار گیرد.

وی افزود: ۴۲۴ واحد آلاینده شناسایی و برخورد قانونی با این واحدها انجام شده است. حدود ۱۶۰ واحد دارای برنامه زیست محیطی در کاهش آلایندگی هستند که امیدواریم بتوانند برنامه‌های خود را به تایید سازمان حفاظت محیط زیست برسانند و قطعاً با سایر واحدهای آلاینده برابر قانون برخورد خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه در بحث خودروها موضوع استاندارد خودرو و هم استاندارد سوخت مد نظر سازمان حفاظت محیط زیست است، تصریح کرد: وزارت نفت متعهد است که تولید بنزین با استاندارد یورو ۵ را پیگیری کند تا بار آلایندگی هوا ناشی از  مصرف سوخت کاهش یابد.

خوشبختانه از سال ۹۲ تا ۹۵ شاهد کاهش تعداد روزهای ناسالم در تهران بودیم

وی افزود: خوشبختانه از سال ۹۲ تا ۹۵ شاهد کاهش تعداد روزهای ناسالم در تهران بودیم. در سال ۹۵، ۸۹ روز هوای ناسالم داشتیم و امیدواریم امسال هم با توجه به کاهش نزولات در پاییز و زمستان ، همان شرایط را داشته باشیم.

کلانتری در پایان با بیان اینکه در تهران ۳۶ مرکز معاینه فنی خودروهای سبک و ۱۳ مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین وجود دارد، اظهارکرد: اگر این مراکز به شکل صحیح فعالیت کنند، حداقل ۲۰ درصد از آلودگی ناشی از تردد خودروها کاهش خواهد یافت.

به گزارش سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران(سامات)،در حاشیه این مراسم تست آلایندگی خودروهای عبوری توسط معاونت نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران و با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و مسئولان شهرستان شهریار انجام شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج