معاون شهرسازی و معماری گفت: طبق بررسی های انجام شده 29 درصد از طرح تفصیلی تهران انحام نشده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مهدی حجت در جریان ارائه گزارشی درباره طرح جامع شهر تهران در سی و یکمین جلسه شورای شهر تهران با بیان این مطلب افزود: طی دو جلسه گذشته دیدگاه های کلی در حوزه معاونت و شهرسازی را ارائه دادیم و برنامه های سال ۹۷ مطرح شد، از این رو از شورا خواستیم راهنمایی کند تا سال آینده را با یک برنامه منسجم حرکت کنیم. جلسه گذشته صحبت ها و ارائه راهبردهای آقای سالاری در این زمینه بسیار راهگشا بود.

وی با اشاره به اینکه طرح جامع در سال 86 در وسعت 650 کیلومتر مورد توجه قرار گرفت، ادامه داد: در این طرح جمعیت تهران 10.5 میلیون نفر در نظر گرفته شده است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران با اشاره به اینکه  یکی از مهمترین برنامه های این معاونت احیای نهاد مطالعاتی در حوزه معماری و شهرسازی با هماهنگی کمیسیون شهرسازی شورا ست بیان کرد: پیگیری این موضوع با سه رکن شورای شهر، شهرداری و وزارت راه و شهرسازی صورت می گیرد و در حاشیه آن از نظر کارشناسان نیز استفاده شده و چارتی برای آن در نظر گرفته شده است. این در حالی است که پیگیری ماموریت های طرح جامع، پیگیری وظایف دولت در این حوزه، پیگیری منابع مالی و پیگیری مراکز شهری و فرا شهری از فعالیت های روزمره این معاونت است.

بازنگری و آسیب شناسی طرح جامع تا پایان خرداد 97

حجت در ادامه با تاکید بر اینکه در بازنگری طرح تفصیلی ارتقای کیفیت زندگی، برنامه ریزی خدمات مراکز محلی، اراضی توسعه زیرپهنه مورد توجه قرار گرفته است،  یادآور شد: تاکنون سه مرحله از پایش طرح تفصیلی و 57 هزار پارسل بازنگری شده است. همچنین 35 هزار معبر شهر نیز در این طرح تدقیق شده و در مورد سایر معابر نیز ادامه دارد.

به گفته وی، بازنگری و آسیب شناسی طرح جامع تا پایان خرداد 97، بازنگری مقررات که در مرحله هم اندیشی قرار دارد، تا پایان سال 97، عملکردهای مجاز به استقرار مجاز در پهنه طرح تفصیلی تا پایان خرداد 97 صورت می گیرد و برنامه ریزی خدمات ناحیه و مطالعات در مرحله انتخاب مشاور قرار دارد.

معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران با اشاره به اینکه ازمجموع تکالیف مطرح در طرح تفصیلی شهر تهران، 29 درصد آن انجام نشده، 29 درصد به اتمام رسیده و 41 درصد درحال انجام است، تاکید کرد: در حوزه معماری و شهرسازی از 52 مورد تکلیف 14 مورد به صورت کامل، 27 درصد درحال انجام و 10 درصد انجام نشده است.

وی با تاکید براینکه ساماندهی پادگان های بلاتکلیف با ظرفیت های مناسب در دستورکار قرار دارد، گفت: در دنیا برای تعیین تکلیف زمین های با وسعت زیاد، اتحادیه وجود دارد. ما نیز برای تعیین تکلیف پادگان هایی همانند «06» برنامه مطالعاتی خواهیم داشت و مشاورانی در این زمینه انتخاب خواهیم کرد.

تدوین ضوابط با رویکرد صیانت از فضای سبز شهری

حجت در ادامه با اشاره به طرح های موضعی و موضوعی شهر تهران در طرح تفصیلی گفت: آسیب شناسی وضعیت باغات و تدوین ضوابط با رویکرد صیانت از فضای سبز شهری در این طرح مورد توجه قرار گرفته و در مرحله انتخاب مشاور است.

وی با اشاره به طرح راهبردی فضاهای زیرسطحی شهر افزود: این موضوع در دو حوزه عمران و شهرسازی صورت می گیرد، اما آنچه در ارتباط با حوزه شهرسازی است، طراحی فضاهای زیرین میادین ونک، صادقیه و ولیعصر (عج) است که متاسفانه تاکنون به صورت سلیقه ای عمل شده و هدایت مردم به سطح زیر زمین و تردد خودروها روی زمین عملکرد مناسبی نبوده که بر این اساس طبق برنامه جامع امکانات زیرسطحی دیده شده و پیشرفت فیزیکی 100 درصد داشته است.

تهیه دستورالعمل پروژه های بزرگ در مقیاس بلندمرتبه سازی

به گفته حجت، ضوابط و مقررات حریم شهر تا پایان شهریور 97 نهایی خواهد شد و تاکنون 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

معاون شهردار تهران ادامه داد: همچنین دستورالعمل پروژه های بزرگ در مقیاس بلندمرتبه سازی 96 درصد پیشرفت داشته که پس از آماده سازی، آماده ارسال به کمیسیون ماده پنج و شورای عالی معماری و شهرسازی خواهد بود.

 تعیین تکلیف اراضی دوشان تپه؛ زمینه ساز تحولی در شرق تهران

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران با اشاره به اینکه اراضی دوشان تپه در شرق تهران به صورت ویژه در دست اقدام است، بیان کرد: این موضوع تاکنون 20 درصد پیشرفت داشته و تا انتهای خرداد 97 تکمیل خواهد شد که با این اقدام تحول بسیار خوبی را در شرق تهران شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به سند توسعه عمران نواحی نیز یادآور شد: این موضوع با رویکرد ساماندهی همه جانبه و درنظر گرفتن تمام سرانه های مورد نیاز محلات و نواحی باید پیش برده شود.

پیشرفت 80 درصدی طرح تفصیلی ویژه منطقه 22

حجت با بیان اینکه طرح اراضی کن با رویکرد حفاظت از آن پیشرفت 100 درصدی داشته است، تاکید کرد: مباحثی در کمیسیون ماده 3شورای معماری آماده ارسال برای شورای عالی معماری و شهرسازی است که البته توقعات این شورا، تا حدی برای شهرداری دشوار است. اما درحال مذاکره هستیم که این مصوبه به نوعی تنظیم شود که قابلیت اجرا داشته باشد.

وی با اشاره به طرح تفصیلی منطقه 22  گفت: این طرح 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای تصویب به کمیسیون ماده پنج و شورای عالی معماری و شهرسازی ارائه خواهد شد.

اجرای پروژه های تفریحی، فرهنگی و تجاری در قسمت فوقانی تونل رسالت

معاون شهردار تهران با اشاره به طرح محور نیلوفری که از بوستان ولایت آغاز می شود، افزود: باید این طرح را به مرحله اجرایی برسانیم که البته مشکلاتی در خصوص تملک با راه آهن داریم  و در صورت حل این مسئله طرح محور نیلوفری با سرعت و ظرف 2 سال آینده انجام می شود و جنوب شهر را متحول می کند.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح تونل رسالت املاک قسمت فوقانی تونل، رفع معارض شد، ادامه داد: در حال حاضر سطح روی این تونل به طول یک کیلومتر و عرض 55 متر که خیابان های ولیعصر و آفریقا را قطع می کند، همجوار میدان آرژانتین است و موقعیت بسیار مناسبی در بخش انتهایی تونل دارد، ظرفیت بی نظیری برای اجرای طرح شهری است.

به گفته حجت، در حال آماده سازی طرحی در قسمت فوقانی تونل رسالت هستیم که نیاز به بازنگری دارد و باید موضوع را بررسی و در صورت توان با جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، با کاربری تفریحی، تجاری و فرهنگی قابلیت مناسبی برای شهر ایجاد کنیم. با اجرای این طرح می توانیم در چند نقطه شهر تهران به شکوفایی فوق العاده ای دست یابیم.

تشدید نظارت بر اجرای مقررات ملی ساختمان

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به سامانه شخصی پارکینگ ها که به صورت هوشمند نیست، بیان کرد: سعی می کنیم تا پایان شهریورماه به این سمت برویم که هر پلاک به صورت شفاف بداند چند پارکینگ دارد. موضوع دیگر بحث صدور پروانه های دو مرحله است که تا خرداد 97 اقدامات مربوط به این طرح کامل می شود. ضمن اینکه طرح تشخیص هوشمند حقوق مکتسبه تا پایان شهریور ماه سال آینده تکمیل می شود.

وی با بیان اینکه طرح دیگر بررسی امکان کاهش زمان صدور پروانه از طریق هوشمندسازی است، یادآور شد: درحال حاضر 52 روز برای صدور پروانه و 39 روز برای دریافت گواهی صرف می شود و تلاش ما این است تا با هوشمندسازی این دوره زمانی را کاهش دهیم. پیش بینی ما این است که تا پایان سال 97 این طرح اجرایی شود.

حجت با اشاره به روند صدور پروانه های ساخت و ساز تاکید کرد: به غیر از حالت طبیعی سال 90 و 91 ، سالانه حدود 9 هزار تا 10 هزار پروانه در تهران صادر شده است. در 3 ماه اخیر 2 هزار 442 پروانه صادر شده است که بر خلاف ادعایی که مطرح می شود با بخشنامه شهردار تهران تعداد صدور پروانه ها کاهش یافته است و این در حالی است که در بازه زمانی 3 ماهه در سال گذشته هم همین رقم بود.

وی در خصوص تشدید نظارت بر اجرای مقررات ملی ساختمان که از دیگر موضوعات مورد توجه است، توضیح داد: جلوگیری از تخلفات ایمنی ساختمان در برابر حریق از اسکلت تا اتمام عملیات از جمله طرح هایی است که تا پایان شهریور 97 محقق می شود.

تثبیت گودهای رها شده بر عهده مالک است

معاون شهردار تهران با بیان اینکه در حال حاضر در منطقه یک 45 مورد و در منطقه 22 ، 40 مورد گود رها شده داریم، گفت: گود فرهنگ در کنار کتابخانه ملی در حال تثبیت است و در خردادماه کاملا رفع خطر می شود. در مورد گود برج میلاد نیز با معاون فنی و عمران صحبت کردیم و با تعیین 3 راه حل برای تثبیت گود به دنبال انجام عملیات اجرایی هستیم. در حال حاضر نیز در مرحله انجام مقدمات اولیه قرار داریم.

وی با بیان اینکه تثبیت گودهای رها شده بر عهده مالک است،  افزود: مناطق را موظف کردیم تا با صاحبان تک تک گودها مکاتبه کنند. وظیفه ما این نیست که از گودها مراقبت کنیم و در این مورد تنها اخطار می دهیم. اگر صاحب گود موارد خطرزا را بر طرف نکرد ما موظف هستیم، بعضی از گودها را تثبیت کنیم.

حجت با اشاره به طرح تعیین تکلیف ریزدانه ها  ادامه داد: در حال حاضر 16 هزار پرونده به ارزش 9میلیارد تومان در جریان است. با شهردار تهران صحبت کردیم و در مواردی که خطا کوچک است، با شهروندان تعامل لازم را داشته باشیم.

وی کاهش زمان صدور آراء کمیسیون های ده گانه ماده 100 را از دیگر برنامه  های خود معرفی کرد و یادآور شد: در حال حاضر 37 روز برای صدور آراء زمان لازم است که امیدواریم که تا پایان امسال به 33 روز کاهش یابد.

بهسازی 3 محور خیابان های ولیعصر، کارگر و انقلاب

به گفته وی برنامه ساماندهی سیما و منظر شهری و احیای هویت ایرانی -اسلامی تا پایان سال 97 تکمیل می شود. در این مورد نماهایی در پرتال معاونت شهرسازی در معرض دیدی شهروندان قرار گرفته تا آرام آرام سلیقه عمومی تغییر کند.

معاون شهردار تهران با اشاره به بهسازی محورهای با اهمیت پایتخت بیان کرد: طبق قانون هر سال باید 3 محور را بهسازی کنیم که امسال اقدامات مربوط به بهسازی 3 محور خیابان های ولیعصر، کارگر و انقلاب را به طور صد در صد کامل کردیم و سال آینده  3 محور جدید را ساماندهی می کنیم.

حجت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع نمای مساجد در پایتخت تاکید کرد: در این خصوص هر هفته جلسه ای برگزار می شود که این موضوع از نظر کمیته ای از کارشناسان عبور می کند. به همین دلیل برخی از مساجدی که تحت نظر کمیته ساخته می شوند، از نمای بهتری برخوردارند.

شناسایی قنات های پایتخت

وی با اشاره به تدوین ضوابط هماهنگی تداوم انسجام نماهای بصری شهر تهران گفت: در حال حاضر این موضوع در مناطق 1، 13 و 19 در دست اقدام است  و برای باقی مناطق نیز تا دو سال آینده اقدامات لازم انجام می شود.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران بررسی طرح ارتقاء کیفیت محیطی در مورد شهر دوستدار کودک، شهر متناسب با بانوان، جوانان و ناتوانان را از دیگر برنامه ها معرفی کرد و افزود: ساماندهی 22 بوستان تهران برای حضور ناتوانان انجام شده و مابقی نیز در آینده انجام می شود. ضمن اینکه طرح نیازسنجی نیازهای مهم اداری، متناسب سازی ساختمان های شهرداری برای ناتوانان نیز در دستور کار است. ضمنا باید اعلام کنم که نقشه 171 ساختمان شهرداری برای مناسب سازی ناتوانان تهیه شده است.

وی در ادامه به موضوع مدیریت حفظ و احیاء بافت تاریخی اشاره کرد و  ادامه  داد: شناسایی، حفاظت، احیاء بافت ها، تقویت و متناسب سازی، بهبود چرخه اقتصادی و بهره گیری از پتانسیل ها از جمله برنامه های ما در بافت تاریخی است. پیشنهادی مبنی بر ایجاد منطقه تاریخی مطرح  شد و مناطق 12، 11، 10 و 17 نیز جزء این منطقه قرار گرفتند. پیشنهاد ما این است که با برداشتن بخشی از منطقه 11 و اضافه کردن بخش هایی از منطقه 10 و 17 که کمترین مساحت تاریخی را دارند قلب تاریخی تهران را احیاء کنیم.

حجت از دستور خود برای شناسایی و شناسنامه دار کردن باغ های تاریخی شهر تهران خبر داد و  بیان کرد: در همین راستا یکی دیگر از برنامه های ما شناسایی قنات هایی است که در تهران وجود دارد و برخی از آنها حتی قابلیت ثبت ملی دارند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج