رئیس پلیس آگاهی ناجا گفت: پلیس آگاهی به صورت تخصصی و با درک صحیح موضوع، رسیدگی به جرایم اقتصادی کلان را بدون هیاهو و جنجال انجام می دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، سردار محمدرضا مقیمی در نشست تخصصی مدیران و روسای ادارات مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی استان های سراسر کشور با بیان این مطلب افزود: نیروی انتظامی حمایت از سرمایه گذاری، تولید و اشتغال صحیح و قانونی را وظیفه خود می داند.

وی با اشاره به تدابیر فرمانده ناجا ادامه داد: طرح های مبارزه با جرایم اقتصادی را از ابتدای سال جاری و احتمالا در سال آینده با 6 اولویت از جمله مبارزه با پولشویی، فرار مالیاتی، اخلال در نظام پولی و بانکی، اختلاس، زمین خواری و تبانی در معاملات دولتی شروع کرده ایم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا در ادامه با اشاره به رویکرد پلیس در مبارزه با جرایم اقتصادی بیان کرد: اصل بر اقدامات پیشگیرانه و ایجاد فضای امن از طریق اصلاح فرایند ها و شفاف سازی رویه های جاری است.

به گفته وی؛ امنیت اقتصادی امری فرا سازمانی است و طبیعتا باید دیگر سازمان ها در مبارزه با جرایم اقتصادی همکاری لازم را داشته باشند و همچنین پلیس حمایت از سرمایه گذاری، تولید و اشتغال صحیح و قانونی را وظیفه خود می داند.

سردار مقیمی با بیان اینکه پلیس آگاهی به صورت تخصصی و با درک صحیح موضوع، رسیدگی به جرایم اقتصادی کلان را بدون هیاهو و جنجال انجام می دهد، تاکید کرد: نیروی انتظامی نزدیک به 10 تا 15 سال است در خصوص مبارزه با جرایم اقتصادی فعالیت می کند و تاکنون هیچ گونه چالشی در این خصوص در جامعه انعکاس داده نشده است.

وی  به دلایل ارتکاب جرم، عوامل و ورود به آن اشاره کرد و گفت: نتایج حاصل از آسیب شناسی پرونده ها را از طریق سلسله مراتب به سازمان های دولتی و غیر دولتی ذیربط ارجاع می دهیم.

به گفته سردار مقیمی، به صورت مستمر موضوعات اقتصادی رصد و سپس مورد تحلیل قرار می گیرد تا بتوانیم راهکارهایی را در خصوص پیشگیری و مقابله با آن ارائه دهیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تعامل مستمر با قوه قضائیه، وزارت اقتصاد، بازرسی کل کشور، بانک مرکزی، دبیرخانه مبارزه با پولشویی، امور مالیاتی، بانک ملت و همه سازمان هایی که به نوعی در پیشگیری و مبارزه با جرایم اقتصادی فعالیت می کنند، افزود: پلیس مبارزه با جرایم اقتصادی در کار گروه ساماندهی بازار ارز بانک مرکزی، کار گروه پیشگیری و مبارزه با پولشویی، کمیته پیشگیری از جرایم اقتصادی قوه قضائیه، کمیسیون اصل نود مجلس و کار گروه فرا قوه ای مبارزه با زمین خواری عضویت داشته و به طور مستمر در جلسات آنها حضور دارد.

رئیس پلیس آگاهی ناجا بااشاره به انعکاس پرونده های مهم و کشفیات جرایم اقتصادی به همراه آسیب شناسی موضوع به مراجع ذیربط، ادامه داد: همکاری با بانک مرکزی در برخورد با دلالان ارزی و ساماندهی بازار غیر متشکل پولی، اهم اقدامات این پلیس است.

سردار مقیمی با اشاره به افزایش توان ناجا در پی جویی پرونده های جرایم اقتصادی بیان کرد: ارزش ریالی پرونده های کشف شده به صورت میانگین در 8 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 19 درصد افزایش داشته است.

وی در انتهای صحبت های خود با بیان اینکه عملکرد پلیس آگاهی ناجا از سال 89 تاکنون درخصوص مبارزه با جرایم اقتصادی ارتقا پیدا کرده است، یاداور شد: کشف تعداد پرونده های کلان اقتصادی در 8 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 10 درصد افزایش داشته است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج