خبر مسمومیت 23 دانش آموز زنجانی با مونوکسید کربن، زنگ هشداری است تا مسوولان مربوطه هوشیارتر از گذشته به فکر پیشگیری از خطرات احتمالی ناشی از استفاده نادرست و غیراصولی از این نعمت الهی به خصوص در مدارس باشند.

به گزارش خبرگزاری موج، رعایت اصول استاندارد در استفاده از وسایل گرمایشی در مدارس تکلیفی است قانونی، که تمکین از آن از بروز مشکلات این بخش در فضاهای آموزشی جلوگیری کرده و سلامت، ایمنی و رفاه دانش آموزان را تضمین می کند.

حادثه آتش سوزی مدرسه شین آباد پیرانشهر (سال 91) هنوز فراموش نشده است، که در آن عده ای از دانش آموزان دختر به علت استفاده از بخاری غیراستاندارد در مدرسه به کام آتش کشیده شدند، عده ای جانشان را و عده ای به علت سوختگی شدید، زیبایی خود را از دست دادند.

هر چند بروز این حادثه باعث شد دولت در بخشنامه ای سراسری استفاده از سیستم گرمایشی غیر استاندارد را ممنوع اعلام کند، اما با این وجود هنوز در گوشه و کنار کشور شاهد حادثه هایی هستیم که نشان از جدی نگرفتن این بخشنامه از سوی برخی مسوولان است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان زنجان در این خصوص گفت: یکی از مسائل اولویت دار این اداره کل، استانداردسازی مدارس به ویژه سامانه های گرمایشی آنها است.
از نظر اداره نوسازی، مدارسی که نوع سوخت آنها گاز یا نفتگاز بوده و مجهز به سیستم پکیج یا موتورخانه مرکزی باشند، مدارس استاندارد سازی شده از نظر سامانه گرمایشی هستند.
سال گذشته 140 باب مدرسه با بیش از 538 کلاس درس در استان زنجان استاندارد سازی شده بود.
دولت تدبیر و امید در سالجاری برای استانداردسازی سامانه گرمایشی مدارس استان مبلغ 44 میلیارد ریال بودجه اختصاص داده است. بر اساس آمار اعلامی، با این میزان بودجه اختصاص یافته سامانه گرمایشی 118 مدرسه در استان استانداردسازی می شود.

علی عسگری تاکید کرد: با تجهیز 118 مدرسه در مجموع از یک هزار و 571 مدرسه، سامانه گرمایشی یک هزار و 122 واحد آموزشی که بیش از 70 درصد مدارس را شامل می شود، استانداردسازی خواهد شد.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: گرمای بیش از پنج هزار و 500 کلاس درس این استان در فصل سرما با سوخت گاز تامین می شود.

یعقوبعلی عبادی ادامه با اشاره به مسمومیت روز شنبه هفته جاری 23 دانش آموز زنجانی با گاز مونوکسید کربن افزود: علت مسمومیت این دانش آموزان سهل انگاری در نصب بخاری استاندارد فن دار و نشت گاز از اتصالات بوده که جایگزین موقت سیستم گرمایش موتورخانه شده بود.

وی تاکید کرد: علت نصب بخاری گازسوز موقت، به دلیل طولانی بودن فرآیند تعویض دیگ های سیستم موتورخانه و کل لوله کشی های سیستم گرمایشی مدرسه بوده است و تا هفت روز آینده تعمیرات این مدرسه به اتمام خواهد رسید.
عبادی اظهار کرد: این مجموعه با هماهنگی اداره کل نوسازی مدارس تمام تلاش خود را برای استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس به کار می بندد و نکاتی که باید در استفاده از بخاری ها رعایت شود، را بخشنامه کرده و بر آن نظارت می کند.
وی حال دانش آموزان مسموم را خوب توصیف کرد و گفت: همه مسموم شده ها همان روز درمان و مرخص شدند.
بر اساس بررسی های انجام شده، آمار سوختگی در ایران هشت برابر متوسط جهانی است و حتی در قیاس با کشورهایی که از نظر اقتصادی و اجتماعی مانند کشور ما هستند، وضعیت بدتری داریم.

در این آمار، اشاره شده سالانه 30 هزار نفر در ایران به دلیل سوختگی های شدید در بیمارستان بستری می شوند که از این تعداد سه هزار نفر جان خود را از دست می دهند.
این اعداد و ارقام نشان دهنده اهمیت و ضرورت توجه و حساسیت بیش از بیش مسوولان به موضوع استاندارد سازی وسایل گرمایشی به خصوص در مراکزی همچون مدارس است که تراکم جمعیت در آنها بیشتر است و رعایت نشدن این اصل جان تعداد زیادی را به خطر می اندازد.

هم اکنون بیش از 180 هزار دانش آموز مقاطع مختلف استان زنجان تحت تعلیم و تربیت 15 هزار فرهنگی قرار دارند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج