عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: مصوبه برج باغ که در شورای دوم شهر تهران به تصویب رسید؛ درختان تهران را به تاراج برد.

به گزارش خبرگزاری موج، شهربانو امانی در بیست و ششمین جلسه شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود با بیان این مطلب  که همراه با پخش فیلمی از نابودی باغات شهر تهران افزود: در حال حاضر 60 تا 70 درصد باغ های تهران و نزدیک به 90 درصد از چنارهای خیابان تاریخی ولیعصر از بین رفت.

وی ادامه داد: فیلمی که امروز در صحن شورا پخش شد، نقض قانون را  به دست مجریان قانون نشان می داد.

امانی با اشاره به اینکه ‌چرا در بی احترامی به قانون و در زیر پاگذاردن آن، به جایی رسیده ایم که رهبر معظم انقلاب ناچار به موضعگیری و تذکر اینچنین شفافی شده اند بیان کرد: این بیانات ایشان، مربوط به سال 93 است.‌بعد از آن تاریخ و آن تذکرها، 3 سال طول کشید تا نهایتا در سال جاری و توسط شورای چهارم و شورای عالی استانها، اصلاحیه ها و آیین نامه های اجرایی به قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها، تصویب شد. در این مدت، شورای عالی شهرسازی نیز اصلاحات مربوط به طرح های تفصیلی را در دستور کارش قرار داد.

وی یادآور شد: بماند که قبل از آن، به بهانه های مختلف، باغات تهران نابود شدند. بخشی به دلیل نواقص طرحهای تفصیلی و پهنه بندی های اشتباه، بخشی با مصوبه اشتباه و ویرانگر "برج – باغ" و بخشی با فرار از قانون و بخشی نیز دقیقا با زور و گردن کلفتی!!!

این عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به از بین رفتن قسمت قابل توجهی از باغات تهرانو درختان خیابان ولی عصر تاکید کرد: اگر قبلا مشکل قانون داشتیم، دیگر، اکنون نداریم.

به گفته امانی، قانون های موجودمان، شهرداری را موظف و محق کرده است که تمام باغات شهر تهران را به تفکیک منطقه شناسایی و اعلام عمومی کند. موقعیت، مساحت، تعداد و نوع درختان باغ مزبور باید ثبت شود.

وی با بیان اینکه ‌تا پایان سال جاری، شناسنامه تک تک باغات تهران، صادر و جهت اطلاع عموم از طریق سامانه های هوشمند تا پایان سال منتشر و مرتباً نسبت به بروزرسانی آنها اقدام کند،گفت: ‌شهرداری موظف است هر سال نسبت به پلاک خوبی حداقل 20 درصد فضای سبز خود اقدام کند.

امانی افزود: شهرداری مکلف است از مشخصات درختان واقع در معابر، میادین، بزرگراه ها و بوستان های عمومی فهرستی شامل نوع درخت، محیط بن، محل کاشت و تاریخ گزارش، تهیه و تنظیم نموده و مراتب را با پلاک کوبی درختان و روی سامانه های مربوط (GIS )و ... منعکس کند. در صورتی که قطع درخت از طرف مالکین به نحوی باشد که باغی را از بین ببرد و از زمین آن به صورت تفکیک و خانه سازی استفاده کند، همه زمین به نفع شهرداری ضبط می شود. البته این موارد تنها چند نمونه از وظایف و حقوق شهرداری است که از سال 59 تاکنون تصویب شده و لازم الاجراست.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد از کمیسیون حقوقی شورا و مسوولین حقوقی شهرداری و سمن های حقوقی شهر، انتظار دارم که نسبت به احقاق حقوق شهر که در سنوات گذشته پایمال شده، اقدام لازم را انجام دهند و از شهرداری انتظار پاسخگویی در مورد مصوبات فوق دارم. بوِیزه که در یک مورد، مشخصا قید زمان مطرح شده و تا پایان سال، یعنی 3 ماه دیگر، باید شناسنامه باغات تهران صادر شود.

وی با دعوت از مردم و سمن ها برای پیگیری و نظارت بر عملکرد مالکان و دلالان و مدیران شهری باغات تهران بیان کرد: بدون مشارکت مردمی، مدیریت و سیاستگذاری شهری را، مدیریت و سیاستگذاری ناقص و "نیم بند" می دانم.

شهربانو امانی یادآور شد: امروز، روز تصویب قانون است. کشور بی قانون که حساب خود را دارد،ولی شهر بی قانون، شهر بی چنار میشود!شهر بی قانون، شهر بی باغ میشود!شهر بی قانون، شهر آسفالت و سیمان و پول و پر از دوده و کربن و خالی از اکسیژن و زندگی می شود!

وی تاکید کرد: در پایان و در روز تصویب قانون، همه را به رعایت و احترام به قانون دعوت می کنم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج