مدیر روابط عمومی محیط زیست استان تهران از تشکیل سومین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران در هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، امین افتخار از تشکیل سومین نشست  پی در پی و هفتگی کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران در روز یکشنبه (۵ آذر) در محل استانداری تهران پس از وقفه یک هفته‌ای به علت تعطیلی یکشنبه (۲۸ آبان) خبر داد و گفت: در جلسه قبل با حضور استاندار تهران، روند پیشرفت مصوبات دولت درخصوص برنامه جامع آلودگی هوای تهران پی گیری و دستگاه‌های منابع طبیعی، صنعت، معدن و تجارت و پخش و پالایش گزارش فعالیت های خود را ارائه دادند و در این نشست تعداد دیگری از دستگاه‌های مسئول درباره اقدامات خود به ارائه گزارش خواهند پرداخت.

افتخار با اشاره به اینکه ما همچنان در تعدادی از روزهای سال در تهران هوای ناسالم را تجربه می‌کنیم، اظهارکرد: هرچند وضعیت کیفی هوا به لحاظ بسیاری از پارامترها در مجموع نسبت به سال‌های قبل بطور میانگین بهتر شده است. با این حال برای بهبود کیفیت هوای استان تهران کار بیشتری نیاز است.

وی با بیان اینکه نگاه مردم، نظرات و انتقادات آن‌ها همچنین مشارکت و همراهی شهروندان در مدیریت آلودگی هوای تهران و سایر موضوعات، برای دستگاه محیط زیست اهمیت دارد، اظهار کرد: تلاش می‌کنیم در موضوعات زیست محیطی از نظر شهروندان آگاه شویم و معمولاً این کار به صورت ادواری از طریق نظرسنجی سایت محیط زیست استان  و بطور مدون با دریافت پیامک‌ها و گزارش‌های مردمی انجام می شود.

افتخار با اشاره به اینکه در آخرین نظرسنجی انجام شده از طریق سایت محیط زیست استان تهران مهمترین چالش زیست محیطی استان تهران از نگاه شهروندان پرسش شد، گفت: در این نظرسنجی چهار موضوع آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی، پسماندها،کمبود فضای سبز و حمل و نقل ناکارآمد درون شهری گزینه‌های پیش روی شهروندان بود که موضوع آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی با ۴۵.۷۴ درصد از نظر مردم به عنوان مهمترین چالش محیط زیستی استان تهران بیشترین رای را به خود اختصاص داد.

مدیر روابط عمومی محیط زیست استان تهران ادامه داد: در این خصوص پسماندها با ۱۲.۲۲ درصد، کمبود فضای سبز با ۹.۰۸درصد و حمل و نقل ناکارآمد درون شهری با ۳۲.۹۶ درصد آراء مردم را کسب کردند.

وی با تاکید بر اینکه آموزش‌های عمومی از یک سو، انجام تکالیف، تلاش مضاعف دستگاه‌های مسوول و اختصاص اعتبارات لازم از سوی دیگر و مشارکت و همراهی مردم سه ضلع اصلی حل مشکلات در حوزه محیط زیست بخصوص آلودگی هوا و مدیریت پسماندها است، خاطرنشان کرد: در این باره کارگروه‌های تخصصی استان مانند کارگروه کاهش آلودگی هوا و مدیریت پسماندها با جدیت و رویکرد جدید و با فواصل زمانی مشخص در استان تهران به بررسی موضوعات مربوطه و میزان تحقق تکالیف دستگاه‌های مرتبط و مسئول پرداخته و مصوبات و برنامه‌های دولت و نیز مصوبات این کارگروه‌ها با حضور رسانه‌های ارتباط جمعی به عنوان نماینده افکار عمومی مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد. 

وی از اعلام آمادگی محیط زیست برای افزایش آموزش‌های زیست‌محیطی در مدارس تهران خبر داد و اظهار کرد: در حوزه آموزش‌های عمومی نیاز به یک کار مدون و تعامل مشترک با آموزش و پرورش بر مبنای تفاهم نامه فی‌مابین داریم و اگر آموزش‌های محیط زیستی از سنین پایه جدی گرفته نشود، تغییرات الگوی رفتاری بعدا سخت‌تر خواهد شد.

مدیر روابط عمومی محیط زیست استان تهران در پایان همچنین ورود کتاب انسان و محیط زیست را به پایه یازدهم مدارس با اهمیت دانست و گفت: آموزش مربیان و معلمان مدارس و مراکز پیش دبستانی درخصوص موضوعات محیط زیستی نیز در دستور کار این اداره کل قرار دارد و سال گذشته در این راستا ۴۰۰۰ مربی در سطح مدارس  تهران آموزش های لازم را دریافت کردند.

بر اساس گزارش سایت محیط زیست استان تهران، بارگذاری بیش از حد جمعیت، کمبود و ناکارآمدی زیرساخت ‌ای توسعه حمل و نقل شهری در تهران، وجود انواع خودروهای فرسوده و دودزا و موتورسیکلت‌ها، فعالیت‌های صنعتی، معدنی و صنفی در اطراف و محدوده پایتخت، تغییرات اقلیم و معضلات دیگر باعث ایجاد مشکلات زیادی در حوزه محیط زیست شهری همچون آلودگی هوا، آلودگی صوتی، مدیریت پسماندها و موارد مشابه شده است که اگر در این بین با نگاه خوش بینانه نگوییم آلودگی هوا تبدیل به  مهمترین موضوع زیست محیطی تهران شده است، می‌توان گفت یکی از مشکلات و معضلات شاخص زیست محیطی است که جدی ترین زنگ خطر آن در دهه ۷۰ به صدا درآمد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج