رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از وظایف محوله رییس جمهوری به محیط زیست گرفتن حق‌آبه‌ها و احیای تالاب‌هاست و ما تامین حق‌آبه تالاب‌ها را با جدیت دنبال می کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، عیسی کلانتری امروز در همایش بحران آب با محوریت بازچرخانی پساب در تبریز با اشاره به اینکه در زمان حاضر سالانه ۹۷ میلیارد متر مکعب آب در کشور مصرف می شود، گفت: در کشور ما تصمیم‌هایی مطابق با کشورهای با بارش بیش از ۱۰۰۰ میلی متر بارندگی در سال گرفته می شود، در حالی که در ۵۰ روزه پاییز امسال تنها ۱۲ میلی متر بارش داشتیم و آن هم در صورت نادیده گرفتن بارندگی استان های شمالی کمتر از ۴ میلی متر خواهد بود .

وی با بیان اینکه هنوز موضوع آب در آمایش سرزمین جایی ندارد، گفت: رفتار ما در برابر آب با توجه به وضعیت بحرانی کنونی عوض نشده و حتی سیاست مداران هم به این باور نرسیده‌اند.

کلانتری در ادامه اظهار کرد: مصرف روزانه آب در کشورهای اروپایی ۱۰۰ تا ۱۵۰ لیتر است در حالیکه شهروندان ما بیش از ۲۰۰ لیتر مصرف می‌کنند. میانگین مصرف آب در کشور ۱.۱۰ برابر آب‌های تجدید پذیر است و این رقم در استان خراسان رضوی به ۱.۳۲ برابر می‌رسد.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه نیازمند مهندسی معکوس است، گفت: با توجه به کاهش بارش و افزایش تبخیر باید با مدیریت حوضه، دریاچه را احیا کرد.

وی با اشاره به دعواهایی که برای انتقال آب از سایر حوضه‌ها در کشور وجود دارد،اظهار کرد: امروز در خوزستان بیش از ۳ میلیارد متر مکعب آب هدر می‌رود در حالیکه دعوا برسر ۷۰۰ میلیون مترمکعب در این حوضه است.

مردم زابل ۱۷۰ روز در سال خاک تنفس می کنند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه مردم زابل ۱۷۰ روز در سال خاک تنفس می کنند، گفت: از چاه‌های غیرمجاز کشور سالانه ۷.۳ میلیارد مترمکعب و از چاه‌های مجاز به صورت غیرمجاز ۸.۵ میلیارد متر مکعب آب برداشت می شود .

کلانتری با بیان اینکه درهمه بخش‌های مصرفی شاهد تاراج آب هستیم، اظهارکرد: سامانه‌های آبیاری نوین را افزایش می دهیم در حالی‌که همان میزان آب مصرف می‌شود به علت اینکه سطح کشت افزایش یافته است. در بخش کشاورزی آذربایجان غربی ۲۸۰ میلیون متر مکعب آب بیشتر مصرف شده زیرا ۱۴ هزار هکتار سطح کشت افزایش یافته است. 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه به عنوان حافظ محیط زیست کشور شرمنده نسل های بعد هستم، گفت: یکی از وظایف محوله رییس جمهوری به محیط زیست گرفتن حق‌آبه‌ها و احیای تالاب‌هاست و ما تامین حق‌آبه تالاب‌ها را با جدیت دنبال می کنیم و امیدواریم با همکاری وزارت نیرو در این مسیر موفق باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست کلانتری از درختکاری در عینالی تبریز با توجه به بحران آب در منطقه انتقاد کرد و گفت: به نظر می‌رسد مدیران شهر در این رویکرد رقابتی با اصفهان، توجهی به وضعیت کم آبی ندارند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج