رئیس سازمان بهزیستی گفت: سامانه الکترونیکی ثبت طلاق با هدف کاهش طلاق تا پایان امسال در کل استان های کشور راه اندازی می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، انوشیروان محسنی بند پی روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران ایلام در هتل زاگرس بیان کرد: این سامانه با هدف کاهش طلاق تا پایان آذرماه در 11 استان کشور راه اندازی و تا پایان امسال در تمامی استان های کشور ایجاد می شود.

وی اضافه کرد: در این برنامه ثبت طلاق از بدو تقاضا در سامانه ثبت و متناسب با علت طلاق مداخله برای پیشگیری از آن انجام می شود.

وی گفت: علت طلاق زوج ها در این سامانه شناسایی و چنانچه به حمایت مالی، مشاوره ای و غیره نیاز داشته باشند این سازمان مداخله کرده تا نرخ وقوع این آسیب اجتماعی در کشور کاهش یابد.

محسنی بند پی با بیان اینکه اکنون به ازای هر چهار ازدواج در کشور یک مورد به طلاق منجر می شود گفت: کاهش این آسیب اجتماعی در دستور کار این سازمان قرار دارد و از مجموع طلاق ها تاکنون 29 درصد به صلح و سازش منجر شده که باید این نرخ افزایش یابد.

وی همچنین به اعتیاد به عنوان آسیبی پیچیده، شایع و مخرب در کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس شیوع شناسی انجام گرفته سن اعتیاد در کشور اکنون در حال کاهش بوده و روند رو به رشدی بین زنان و کودکان دارد.

وی با ذکر اینکه اکنون 500 نوع ماده مخدر در کشور وجود دارد گفت: 40 درصد میزان مصرف مواد مخدر در کشور مربوط به مصرف تریاک است.

بندپی میانگین سن اعتیاد در کشور را 19.6 سال (مثبت و منفی 5 سال ) عنوان کرد و گفت: علت این آسیب پیچیده و چند عاملی است و عمده آنها عدم استحکام خانواده ها، بیکاری، استرس، بی عدالتی، مسایل روانی و اجتماعی و غیره است.

وی با بیان اینکه بین سن 15 تا 29 سال از هر 6.6 مرد معتاد یک زن هم معتاد است گفت: این نرخ در گروه سنی بین 29 تا 45 سال به ازای 17 مرد یک زن است.

وی همچنین به مساله کودکان کار و خیابان هم اشاره و از شناسایی حدود 60 هزار کودک کار و خیابانی در کشور اشاره کرد و گفت: کودکان کار افرادی هستند که به علت مشکلات مالی کار کرده و شب به خانه برمی گردند ولی کودکان خیابانی به خانه باز نمی گردند که ساماندهی آنها در دستور کار بهزیستی قرار دارد.

بندپی از آغاز ساخت 11 هزار و 600 مسکن برای خانواده های با 2 عضو معلول و بیشتر در کشور خبر داد و گفت: تاکنون سه هزار واحد از این تعداد تحویلداده شده که سهم استان ایلام 40 واحد است.

وی همچنین از بیمه تامین اجتماعی 208 هزار نفر از زنان سرپرست خانوار مددجوی بهزیستی ساکن در مناطق شهری و روستایی خبر داد.

بندپی پرداخت تسهیلات کم بهره، حق بیمه کارفرمایی و جبران کارایی معلولان را از برنامه های این سازمان برای اشتغال جامعه هدف برشمرد.

معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور به مساله خودکشی در این استان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه نرخ این آسیب در استان بالاتر از میانگین کشوری است این سازمان آمادگی لازم برای طرح تحقیقاتی و عملیاتی با ارایه راهکارهای پیشگیری برای این پدیده است.

به گفته وی، محدودیت اعتباری در این زمینه وجود نداشته و اعتبارش متناسب با طرح تصویب خواهد شد.
بندپی همچنین طرح غربالگری مشاوره ژنتیک و غربالگری شنوایی نوزادان با پوشش 15 هزار نوزاد و طرح پیشگیری از تنبلی چشم با پوشش 60 هزار کودک را از برنامه های این سازمان برای کاهش نرخ معلولیت در کشور برشمرد.

وی همچنین از تماس یک میلیون و 100 هزار نفر با خط 1480 و تماس 400 هزار نفر با خط ملی اعتیاد این سازمان در سال گذشته خبر داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج