رئیس سازمان زندان ها گفت: خوشبختانه با تلاش های مقامات قضایی در استان مرکزی شاهد کاهش ۱.۵ درصدی ورودی زندان ها نسبت به سال گذشته هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی سازمان زندان ها، اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان ها در دومین روز سفر به استان مرکزی با حضور در زندان مرکزی اراک، اندرزگاه ۳۰۰ نفره این مرکز را افتتاح کرد.

جهانگیر در آیین افتتاح این ساختمان طی سخنانی گفت: ساخت و توسعه زندان ها هرگز یک ارزش نیست اما با توجه به آسیب های اجتماعی در جوامع در راستای تامین امنیت جامعه و ارتقاء استانداردهای موجود این اقدام صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: همیشه در هر جامعه ای افرادی هستند که در پی ناامن کردن کشور هستند و ما با ناامن کنندگان امنیت جامعه همیشه برخورد خواهیم کرد.

جهانگیر که در جمع مقامات ارشد اجرایی و قضایی استان سخن می گفت افزود: خوشبختانه با تلاش های مقامات قضایی در این استان شاهد کاهش ۱.۵ درصدی ورودی زندان ها نسبت به سال گذشته هستیم.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه اظهار داشت: این استان با داشتن ۱۳% متهم در مقایسه با میانگین کشوری که میزان متهمین ۲۲% هستند وضعیت خوبی دارد که این مساله نیز نشان دهنده عملکرد خوب دستگاه قضایی استان است.

یکی از سیاست های نظام ایران و دستگاه قضایی حبس زدایی است

مشاور رئیس دستگاه قضا گفت: برای توسعه فعالیت های اصلاحی و تربیتی نیازمند کاهش جمعیت زندان ها هستیم که یکی از سیاست های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و دستگاه قضایی نیز حبس زدایی است.

وی با اشاره به ورود افراد با ماندگاری یک تا چهار روز در زندان ها گفت: همکاران قضایی ما می توانند با تدبیر و تمهید لازم از ورود این افراد به زندان ها جلوگیری نمایند چرا که ورود هر فرد به زندان تبعات و آسیب های اجتماعی به دنبال خواهد داشت.

آموزش ۱۳۰مهارت فنی و حرفه ای در زندانهای سراسر کشور 

جهانگیر با اشاره به فعالیت های اصلاحی و تربیتی در زندان ها گفت: در حال حاضر ۱۳۰ مهارت فنی و حرفه ای و صنایع دستی در زندان ها آموزش داده می شود که باید زمینه اشتغال آنان در جامعه فراهم شود.

این مقام ارشد قضایی گفت: در روند اصلاح و تربیت زندانیان و بازگشت آنان به زندگی شرافتمندانه همه دستگاه ها ک نهادهای کشور به قدر سهم خود مسئولین دارند و باید برای خروج افراد از چرخه جرم تلاش نمایند.

 جهانگیر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طبق آمارها بخش زیادی از زندانیان افراد حاشیه نشین هستند که این مساله به عنوان یک پدیده و آسیب اجتماعی باید مورد توجه نهادهای اقتصادی، فرهنگی و سیاسی قرار گیرد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه در پایان سخنان خود زندان را نهادی دانست که علاوه بر اجرای مجازات حبس، با ارائه خدمات اصلاحی و تربیتی و حمایت از زندانیان و مهارت آموزی به آنان نقش بسزایی در تامین امنیت و سلامت جامعه دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج