همزمان با اختتامیه چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی، حمید پارسانیا، عبدالحسین خسروپناه و حسن سبحانی به عنوان برگزیدگان سومین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از ستاد خبری چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی، مراسم اختتامیه چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی و اعطای سومین دوره جهانی جایزه علوم انسانی اسلامی، با حضور حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی رئیس شورای سیاست گذاری کنگره، آیت الله رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، عطاء الله رفیعی آتانی دبیر علمی کنگره و جمعی از اهالی و اساتید علوم انسانی در مدرسه امام موسی کاظم(ع) پنج شنبه چهارم آبان ماه در شهر مقدس قم برگزار شد.

در این مراسم سه نفر از اساتیدی که در زمینه علوم انسانی اسلامی فعالیت چشمگیری داشتند، به عنوان برگزیده سومین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی معرفی شدند.

برگزیدگان این دوره عبارتند از:

حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا نظریه پرداز برجسته در فلسفه علوم اجتماعی

حسن سبحانی نظریه پرداز برجسته در اقتصاد اسلامی

حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه نظریه پرداز برجسته در فلسفه علوم انسانی

برای آشنایی با این اساتید گوشه ای از زندگی و فعالیت علمی آنها را مرور می کنیم:

حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا

حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا در سال 1337 در شهر مقدس مشهد متولد شد. وی تحصیلات حوزوی خود را تا مدارج عالی حوزوی در محضر اساتید معظم طی کرد. فقه و اصول را از محضر آیات عظام میرزا هاشم آملی، فاضل لنکرانی و وحید خراسانی و جوادی آملی بهره برد. همچنین عرفان و فلسفه را نیز از محضر حضرات آیت الله العظمی جوادی آملی و آیت الله حسن زاده آملی دامت برکاتهما آموخت.

دکتر پارسانیا هم اکنون عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، استاد دانشگاه تهران و باقرالعلوم(ع) است که به تدریس در حوزه و دانشگاه در موضوعاتی چون نهایه الحکمه، منطق اشارات، شفا، کفایه، مکاسب و… مشغول است. از پارسانیا آثار متعددی چون هستی و هبوط، حدیث پیمانه، عرفان و سیاست، سنت ایدئولوژی علم ، علم و فلسفه، هفت موج اصلاحات و …. در کنار بیش از 50 مقاله علمی به چاپ رسیده است. حجت الاسلام و المسلمین دکتر پارسانیا علاوه بر ریاست پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و عضویت در هیئت مؤسس و هیئت مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی، عهده دار معاونت آموزش مجمع عالی حکمت اسلامی نیز است. وی عضو هیات علمی گروه مطالعات انقلاب اسلامی و غرب‌شناسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و مدیر گروه جامعه‌شناسی موسسه امام خمینی(ره) است.

از مهم ترین آثار وی در حوزه علوم انسانی اسلامی می توان به کتاب «علم و فلسفه»، تدوین کتاب «رحیق مختوم: شرح حکمت متعالیه» نوشته آیت الله العظمی جوادی آملی، ویراستاری کتاب «معرفت شناسی در قرآن» نوشته آیت الله العظمی جوادی آملی اشاره کرد.

حسن سبحانی

سبحانی به سال 1332 در شهرستان دامغان زاده شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در آنجا گذراند. پس از آن جهت کمک به معیشت خانواده به دانشسرای مقدماتی رفت. در سال 1353 در دانشگاه ملی در رشته اقتصاد تحصیلات دانشگاهی اش را آغاز نمود و در سال 1358 در دوره کارشناسی فارغ‌التحصیل شد. دوره کارشناسی ارشد را در سال 61 در دانشگاه تربیت مدرس آغاز و در سال 65 به پایان رساند.

سبحانی در سال 1367 در بورس خارج از کشور پذیرفته شد ولی آن را با این استدلال که بچه‌های انقلاب باید در داخل تحصیل کنند به بورس داخل کشور تبدیل کرد. دکترایش را در همان رشته کارشناسی، در دانشگاه تهران سپری کرده و در سال 71 با رساله‌ای تحت عنوان «نظام اقتصادی اسلام» به پایان رساند. وی هم اکنون در کسوت استاد تمام اقتصاد، به عنوان مدیر گروه اقتصاد اسلامی، پولی و مالی دانشگاه تهران به فعالیت علمی و پژوهشی خود ادامه می‌دهد.

از آثار او در حوزه اقتصاد اسلامی می توان به «اسلام و اقتصاد» و «گستره اقتصاد اسلامی»، «دغدغه ها و چشم اندازهای اقتصاد اسلامی» و «آشنایی با اقتصاد اسلامی» اشاره کرد.

عبدالحسین خسروپناه:

عبدالحسین خسروپناه در بهمن ماه 1345 شمسی در شهرستان دزفول، چشم به جهان گشود دروس حوزوی را در کنار دروس متوسطه (رشته تجربی) در سال 1362 آغاز کرد و به مدت شش سال در سال 1368شمسی در مقطع سطح سوم حوزه علمیه فارغ‌ التحصیل شد.

خسروپناه در سال 1368 دروس خارج فقه و اصول را در حوزه علمیه قم آغاز کرد و دوازده سال از محضر استادانی همچون آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله العظمی فاضل لنکرانی، آیت الله العظمی جعفر سبحانی، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در حوزه علمیه قم، بهره برد تحصیل دروس تخصصی کلام اسلامی را در کنار دروس خارج فقه و اصول در سال 1370 شمسی آغاز کرده و در سال 1374 در مقطع دکترای کلام اسلامی با رتبه اول از مؤسسه امام صادق (ع) فارغ التحصیل شد و پایان نامه خود را با عنوان انتظارات بشر از دین تدوین نمود.

خسروپناه در سال 1375 شمسی توسط آیت الله مدرسیان در دروس فقه و اصول، اجازه اجتهاد و اجازه نقل حدیث گرفت و از سال 1394 به رتبه استاد تمامی دست یافت و اینک از چندین استاد مشهورفقه و اصول حوزه علمیه قم، اجازه اجتهاد و اجازه روایی دارند

نظریه‌ها و دیدگاه‌های اختصاصی استاد خسروپناه، عبارتند از: ۱- نظریه فلسفه فلسفه اسلامی که در هیئت حمایت از کرسی های نظریه‌پردازی به عنوان نوآوری پذیرفته شد. ۲- نظریه دیدبانی ۳- نظریه حکمت خودی و تغییر موضوع فلسفه به وجود انضمامی انسان ۴- رئالیسم شبکه‌ای و تئوری بداهت نظام‌مند کارآمد ۵- الگوی حکمی- اجتهادی و روش شناسی حکمی- اجتهادی ۶- نظریه فرایندی از مبانی تا نظام‌های عینی

مهمترین دغدغه‌های فکری و فلسفی و فقهی استاد خسروپناه در دو حوزه مشخص می‌شود: اول، جریان شناسی فکری ایران و جهان اسلام و دوم، اسلامی‌سازی علوم انسانی و به تبع آن، نظام‌سازی فقه اسلامی

از مهم ترین آثار وی در حوزه علوم انسانی اسلامی می توان به کتاب های «فلسفه علوم اجتماعی»، «در جستجوی علوم انسانی اسلامی» و فلسفه علوم انسانی(بنیادهای نظری)، انسان شناسی اسلامی، روش شناسی علوم اجتماعی، منظومه فکری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، منظومه فکری امام خمینی(ره) اشاره کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج