دادستان کل کشور گفت: اداره کل نظارت بر ضابطین در دادستانی برای نظارت بر کار ضابطان تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در مراسم توزیع کارت های ضابطان عام گفت: مدت‌ها بود به دنبال اجرایی کردن ماده 29 قانون آیین دادرسی کیفری بودیم که باید برای ضابطان عام و خاص با مدیریت دادستانی کل کارت‌های ضابطیت توزیع می کردیم. خوشبختانه با تلاش همکاران‌مان در دادستانی و نیروی انتظامی بر اساس وعده‌ای که داده بودیم به وعده‌مان عمل کردیم و امروز توزیع کارت‌های ضابطین عام را در سراسر کشور آغاز می‌کنیم.

وی بیان کرد: ماده 29 قانون آیین دادرسی کیفری آورده که ضابطان عام شامل فرماندهان و افسران و درجه داران نیروی انتظامی‌اند که آموزش مربوطه را دیده باشند و ضابطان خاص مانند معاونان و ماموران وزارت اطلاعات و سازمان سپاه و... هستند.

منتظری خاطرنشان کرد: قطعا قوه قضائیه بدون تعامل و همکاری ضابطان در ایفای وظایف موفق نخواهد بود؛ لذا باید تعامل و هم‌افزایی افزایش یابد و ما به دنبال تقویت تعامل و همکاری هستیم. این کار مقدماتی داشت و مقداری زمان می‌برد که الحمدالله امروز به نتیجه رسید.

دادستان کل کشور گفت: اداره کل نظارت بر ضابطین در دادستانی برای نظارت بر کار ضابطان تشکیل شده است. همچنین ضابطین باید آموزش لازم را ببینند. من از سردار اشتری درخواست دارم که در راه افزایش آموزش نیروی انتظامی همکاری لازم را  داشته باشند. کشف جرم و تعقیب و دستگیری کسانی که در معرض جرم و اتهام قرار گرفتند به نیروی انتظامی واگذار شده است و هر چه دانش ضابطین بیشتر باشد برای قوه قضائیه بهتر است و این امر را یکی از ضروری ترین کارهای قوه قضاییه و نیروی انتظامی می‌دانیم.

صدور ۴۰هزار کارت ضابط قضایی عام

منتظری بیان کرد: ما اطلاعات قریب به 40 هزار ضابط را جمع آوری کردیم. امروز حدود 40 هزار کارت صادر کردیم که در سراسر کشور برای فرمانده‌ها ارسال شده و توزیع خواهد شد و امروز به صورت نمادین کارتی را خدمت سردار اشتری تقدیم می‌کنیم.

حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور

وی گفت: دستگاه قضایی و نیروی انتظامی باید حتما هم‌افزایی لازم را داشته باشند. جایی که دستور قضایی صادر می شود برای هر مقام و هر جایگاهی که باشد در برابر دستور مقام قضایی نباید ایستادگی شود.

منتظری خاطرنشان کرد: ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که دور تا دور آن را جنگ فرا گرفته و به برکت حضور همیشگی و فعال و هوشمندانه نیروهای انتظامی و امنیتی کشور امنی داریم و حوادثی که گاهی اتفاق می افتد طبیعی است.  

دادستان کل کشور ادامه داد: مردم بدانند که بعد از این کسانی که دارای کارت ضابطیت هستند می توانند کارهای ضابطین را انجام دهند. از فرماندهی نیروی انتظامی تقاضا می کنم مشوق هایی را برای ضابطین ما قرار دهند؛ زیرا کار ضابطین دارای محدودیت هایی است.

وی درباره کارت‌های ضابطین خاص نیز گفت: صدور کارت ضابطین خاص شیوه خود را دارد، مقدماتش را فراهم کرده‌ایم و امیدواریم ظرف یک ماه آینده کارت ضابطین خاص ارایه شود. امروز مراسم برای توزیع کارت ضابطین عام است و ضابطین خاص فعلا به همان شیوه قبل عمل خواهند کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج