اگر کاربران و زوار ایرانی به عتبات عالیات سفر می‌کنند بهتر است از خدمات رومینگ استفاده نکنند، چراکه دیتا رومینگ به دلیل بالا بودن حجم مصرف گران قیمت است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه مراسم گرامی‌داشت روز جهانی پست که امروز(دوشنبه) برگزار شد، با اشاره به خدمات‌رسانی شرکت ملی پست در روز اربعین به زوار در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کارگروه ارتباطی اربعین را تشکیل دادیم و تجربیات سال های گذشته در این خصوص موجب شده تا ارتباط خوبی در بخش ارتباطات کسب کنیم.

وی افزود: اقدامات وزارت ارتباطات در راستای دو بخش صورت می‌گیرد که یک بخش آن در داخل کشور و مربوط به نقاط و پایانه‌های مرزی، خدمات و کیفیت ارتباطی است.

آذری جهرمی با اشاره به ظرفیت اپراتورهای داخل کشور گفت: اپراتورها ظرفیت‌سازی لازم را برای برگزاری مراسم اربعین ایجاد کرده‌اند و خدمات مناسب را بهتر از سال گذشته برقرار و تامین کرده‌اند.

وی افزود: بخش دیگر اقدامات وزارت ارتباطات به کیفیت خدمات در کشور عراق مربوط می‌شود. در سال گذشته با توجه به حجم عظیم زوار اربعین در طول مسیر نجف به کربلا  و برنامه ریزی های مفصل برای برگزاری مراسم اربعین،  شبکه های ارتباطی عراق به طور کامل در ساعاتی از روز پاسخگوی ارتباطات و تماس های مردم نبودند.

وزیر ارتباطات گفت: در اربعین سال گذشته با توجه به سرمایه گذاری و همکاری یک اپراتور ایرانی با یک اپراتور عراقی یک شبکه وای فای ایجاد شد، اما به علت برخی اشکالات موجود در شبکه فیبر نوری در مسیر نجف و کربلا  فعالیت آن مختل شد.

آذری جهرمی وزیر ارتباطات

وی در رابطه با مختل شدن خدمات رسانی به زوار در برخی از ادارات محلی استان‌های عراق در اربعین سال گذشته، افزود: امسال در جهت ارائه خدمات بهتر به زائران کربلا مکاتباتی را با طرف عراقی انجام خواهیم داد، چراکه این ایام یک هفته و یا 10 روز بیشتر طول نمی‌کشد، به همین دلیل سرمایه گذاری بر روی این خدمات توجیه اقتصادی ندارد.

آذری جهرمی با بیان اینکه اپراتورهای عراقی انگیزه اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در زمینه خدمات پستی و ارتباطی ندارند، اظهار کرد: طی 10 روز آینده به دعوت رسمی وزیر ارتباطات عراق با نمایندگی ایران سفری را به عراق خواهیم داشت تا در این باره مذاکرات لازم انجام شود.

وی افزود: برای ایجاد زیرساخت‌های با کیفیت مناسب در حوزه ارتباطات در کشور عراق ظرفیت های لازم را ایجاد کرد‌ه ایم و نکته حائز اهمیت این است که اپراتورهای ایرانی تعرفه‌ها و بسته های تشویقی خدماتی را برای زوار پیشنهاد خواهند کرد.

استفاده از سیم کارت عراقی برای زائران اربعین به صرفه است

وزیر ارتباطات با بیان اینکه استفاده از سیم‌کارت‌های عراقی برای زوار ایرانی مقرون به صرفه است، گفت: از زائران ایرانی می‌خواهیم که در ایام اربعین در مسیر نجف به کربلا از سیم کارت های عراقی استفاده کنند، چراکه این سیم کارت ها برای زائران مقرون به صرفه بوده و به دلیل ظرفیت مناسبی که دارند، ارزان قیمت هستند.

آذری جهرمی با اشاره به گرانی هزینه دیتا رومینگ گفت: اگر کاربران و زوار ایرانی به عتبات عالیات سفر می‌کنند بهتر است از خدمات رومینگ استفاده نکنند، چراکه دیتا رومینگ به دلیل بالا بودن حجم مصرف گران قیمت است و استفاده از سیم‌کارت‌های عراقی برای زوار مطلوب‌تر است.

وی در خصوص اپراتورهای عراقی که ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های لازم را ندارند، افزود: هیچ ضمانتی برای استفاده از اپراتورهای عراقی در مسیر نجف به کربلا نمی‌دهم.

وزیر ارتباطات در پایان اظهار کرد: ارائه خدمات در مدت زمان کوتاه به حجم عظیمی از زائران در ایام اربعین بسیار مشکل است، به همین دلیل این کار از لحاظ مهندسی و بر اساس سرمایه مورد نیاز کار ساده ای نیست،  اما امیدواریم که امسال این مشکلات حل شود.