عفتی با بیان این‌که 99 درصد کودکان استان یزد از خدمات غربالگری شنوایی بهره‌مند شدند،‌ گفت:‌ در حال حاضر کل ازدواج‌های استان یزد تحت پوشش غربالگری ژنتیک قرار می‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری موج، «جلیل عفتی» در نشست خبری که با هدف اعلام برنامه‌های ماه مهر این اداره کل در استان برگزار شد، اظهار کرد:‌ بزرگداشت روز جهانی سالمند، ناشنوایان، نابینایان و کودکان از جمله برنامه‌های بهزیستی در مهر ماه است.

وی با اشاره به مناسبت‌های سازمان بهزیستی در طول سال افزود: گرامیداشت این مناسبت‌ها در حقیقت یادآوری اهمیت برنامه‌ریزی و توجه به جامعه معلولان است.

مدیرکل بهزیستی یزد در ادامه با بیان این‌که اولین هفته مهرماه به عنوان هفته ناشنوایان نامگذاری شده است، گفت: 26 درصد معلولیت‌های استان یزد مربوط به ناشنوایان است.

عفتی تصریح کرد: به دلیل عارضه عدم ارتباط فرد با جامعه،‌ معلولیت ناشنوایان یکی از شدیدترین نوع معلولیت محسوب می‌شود.

این مقام مسوول در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که طی دو سال اخیر ورود افراد ناشنوایان به مدارس استثنایی استان یزد قطع شده است،‌گفت: خوشبختانه با خدمات توانبخشی که از سوی سازمان بهزیستی انجام شده ناشنوایان یزد شرایط حضور در مدارس عمومی را پیدا کردند.

وی غربالگری ناشنوایی را از جمله اقدامات در دستور کار بهزیستی به منظور حمایت از معلولان دانست و بیان کرد: در سال گذشته 26 مورد کودک ناشنوا شناسایی و در مسیر کاش حلزون برای درمان قرار گرفتند.

پوشش 99 درصدی غربالگری شنوایی کودکان

عفتی در ادامه با بیان این‌که 99 درصد کودکان استان یزد از خدمات غربالگری شنوایی بهره‌مند شدند،‌ اظهار کرد:‌ در حال حاضر کل ازدواج‌های استان یزد تحت پوشش غربالگری ژنتیک قرار می‌گیرند که نقش مهمی در کاهش آمار معلولان استان ایفا می‌کند.

مدیرکل بهزیستی یزد در با اشاره به این‌که در سال گذشته هشت هزار زوج یزدی از خدمات غربالگری ژنتیک بهره‌مند شدند،‌ خاطرنشان کرد: قریب به سه هزار و 500 معلول ناشنوا تحت پوشش سازمان بهزیستی استان هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود پیری را پدیده‌ای طبیعی دانست و بیان کرد:‌ 60 تا 75 سالگی سالمند جوان، 75 تا 90 سالگی سالمند پیر و 90 سال به بالا را افراد سالخورده می‌نامند.

عفتی با بیان این‌که قریب به 100 هزار سالمند در استان یزد وجود دارد، گفت:‌ پیش بینی می‌شود در سال 1430، 25 درصد جمعیت ایران سالمند باشند.

رشد 2.5 درصدی سالمندی در یزد

این مقام مسئول افزایش متوسط عمر افراد را یکی از دلایل سالمندی عنوان کرد و افزود:‌ درصد رشد سالمندی استان یزد دو نیم درصد است.

مدیرکل بهزیستی یزد در ادامه با بیان این‌که تعداد سالمندان زن بیشتر سالمندان مرد است، تصریح کرد: بیش از 50 درصد از سالمندان استان یزد مجرد و 13 درصد از آنها تنها زندگی می‌کنند.

وی ترویج فرهنگ لازم برای جلوگیری از افسردگی و تلاش برای حفظ سلامت روانی سالمندان را یکی از ضرورت‌های اجرایی در این حوزه دانست و بیان کرد: تأمین سلامت بهداشت روانی سالمندان مهمترین رسالت جامعه در قابل این قشر است.

مدیرکل بهزیستی استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود هفته سالمند را از دیگر مناسبت‌های جهانی این سازمان در مهرماه عنوان کرد و افزود:‌ هر ساله از 15 تا 22 مهرماه به عنوان هفته کودک نامگذاری شده که شعار امسال عبارت «هر کودک نشانی از خداست» است.

عفتی با بیان این‌که سرمایه‌گذاری برای کودکان تأمین زیرساخت‌های آینده است،‌اظهار کرد: دوره کودکی یکی از حساس ترین دوره‌های زندگی است که نیاز جدی به بازی کردن دارد.

بازی لازمه رشد طبیعی مغز کودکان

وی بازی کردن را یکی از طبیعی ترین نیاز کودکان دانست و بیان کرد: بازی کردن شرایط رشد طبیعی مغز کودکان را انجام می‌دهد.

این مقام مسوول با اشاره به این‌که تقریبا 300 مهدکودک با 800 نفر مربی در استان یزد فعالیت می‌کنند، 10 هزار و 200 کودک در مهدهای کودک استان یزد مشغول هستند.

عفتی در ادامه با بیان این‌که مهدکودک‌های استان یزد به دو بخش روستامهد و حاشیه‌ای و شهری تقسیم می‌شوند، خاطرنشان کرد:  در سال گذشته دو هزارو 500 غذای گرم در روستامهدها و مهدهای حاشیه‌ای استان توزیع شده است.