معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارائه گزارشی آماری از آخرین وضعیت مصرف سیگار و قلیان در کشور هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری موج، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در جلسه مشترک با حضور معاون دادستان کل کشور و نمایندگان وزارتخانه ها و سازمان های متولی اجرای قانون مرتبط با منع فروش و عرضه دخانیات در اماکن عمومی با ارائه گزارشی آماری از آخرین وضعیت مصرف سیگار و قلیان در کشور و هشدار نسبت به افزایش گرایش به مصرف قلیان و سیگار اظهار کرد: متاسفانه استفاده از قلیان و دخانیات در کشور افزایش چشمگیری داشته و شاهد روند رو به رشد بیماری های تنفسی و کاهش وزن نوزادان متولد شده از مادران مصرف کننده دخانیات هستیم.

وی گفت:طبق بررسی های به عمل آمده در فاصله سال های 85 تا 90 شاهد افزایش 40 درصدی مصرف دخانیات به ویژه قلیان بوده ایم که در این میان مصرف قلیان در بین دختران جوان و حتی نوجوان از 9 دهم درصد به بیش از دو درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه مصرف هر قلیان معادل کشیدن 100 نخ سیگار است، گفت: سرطان زا بودن تنباکوهای معطر شیمیایی کاملا اثبات شده است.

معاون وزیر بهداشت افزود: سالانه 55 هزار مرگ در کشور بر اثر مصرف دخانیات اتفاق می افتد.

رئیسی در ادامه به موضوع تولید سیگار در کشور اشاره کرد و با اعلام اینکه سالانه 55 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود، گفت:در حال حاضر 98 میلیارد نخ سیگار در کشور سالانه تولید می شود که اضافه مصرف آن صادر می شود و گویا مطابق برنامه ها قرار است به 120 میلیارد نخ برسد که زیبنده نظام نیست.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد:زمان دسترسی به سیگار و خرید آن در حال حاضر کمتر از پنج دقیقه است که باید تدبیر شود تا سیگار در معرض دید نباشد و فروش سیگار  نخی ممنوع شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج