رئیس شورای شهر تهران گفت: هشت سال دفاع مقدس آیینه ای برای انعکاس حماسه حسینی است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، محسن هاشمی به مناسبت هفته دفاع مقدس سخنرانی کرد که متن آن به شرح زیر است:

همزمانی آغاز سال تحصیلی ۹۶-۹۷ و ایام عزاداری سالار شهیدان، که مصادف با هفته دفاع مقدس نیز می باشد، را گرامی می داریم.

یکی از سنت های حسنه آغاز سال تحصیلی، تکریم معلمان است که به عنوان تاثیرگذارترین اقشار در آینده جامعه باید مورد توجه قرار گیرند و شاید به همین مناسبت شایسته باشد از بزرگترین معلمان تاریخ بشریت اباعبدالله الحسین علیه السلام یاد کنیم.

در ادبیات ما از امام حسین(ع) عمدتا به عنوان معلم شهادت یاد شده است و شاید این جفا و نادیده انگاشتن سایر ابعاد وجودی این اسطوره بی بدیل تاریخ باشد، حسین(ع)، تنها معلم شهادت نیست، بلکه معلم زندگی است، معلم اخلاق، معلم مدارا، معلم تدبیر و معلم هدایت است.

عاشورا اگر چه نقطه عطف و آخرین روز زندگانی حضرت است، اما همه زندگی امام حسین(ع) به ویژه بخش پایانی و تاثیرگذار آن در عاشورا خلاصه نمی شود و حتی روز عاشورا نیز تنها در شمشیر و جنگ و گریستن منحصر نیست.

سراسر زندگی اباعبدالله الحسین و لحظه لحظه عاشورا برای تاریخ  و بشریت درس آموز است، امامی که از ماهها قبل تا صبح عاشورا تمام تلاش خود را برای جلوگیری از وقوع جنگ و خونریزی به کار گرفت و از موطن خود مدینه النبی به همین خاطر هجرت کرد و حج خود را نیمه تمام گذاشت و از کعبه حرم امن الهی را به همین خاطر خارج شد.

در تمامی مکاتبات و خطبه های حضرت، حتی در روز عاشورا و لحظاتی قبل از شهادت، تمایل حضرت برای جلوگیری از خونریزی بیشتر دیده می شود و حتی در آستانه شهادت نیز قصد هدایت قاتلان خود را دارد و با وعده شفاعت از آنان می خواهد از لشگر باطل جدا شوند.

در تاریخ، نشانه هایی از جنگ طلبی، ماجراجویی، خشونت و حتی سخنی زشت و آزار دهنده از سالار شهیدان نیست و این اخلاق نیکو، مدارا و سعه صدرحسینی است که موجب می شود برخلاف تصور برخی، در شب عاشورا به رغم اجازه حضرت هیچ یک از یاران امام حسین(ع) او را تنها نمی گذارند و اما حر و نزدیکانش در صبح عاشورا از لشکر کوفه به سپاه امام حسین(ع) می پیوندند.

درس های عاشورا فراوان است و هشت سال، دفاع مقدس ملت ایران، آیینه ای برای انعکاس حماسه حسینی است، ملت ایران ینز از جنگ و جنگ طلبی متنفر و مبرایند اما زمانی که مورد حمله ناجوانمردانه دشمن قرار گرفتند با تمام توان در پی دفاع بودند و آیت الله هاشمی رفسنجانی که فرماندهی جنگ از سوی امام خمینی(ره)، به ایشان تفویض شده بود. از ابتدای مسئولیت، در پی آن بودند که با بدست آوردن یک پیروزی بزرگ زمینه پایان جنگ را فراهم آوردند و این مسیر با دو عملیات پیروزمندانه والفجر هشت و کربلای پنج که به تصویب قطعنامه ۵۹۸ در سازمان ملل در سال ۱۳۶۶ منجر شد زمینه آتش بسی که حقوق اساسی و تمایت ا رضی کشور را تامین کند فراهم کرد و جنگ با پیروزی و تحقق اهداف جمهوری اسلامی ایران که مهمترینش حفظ تمامیت ارضی و تعیین متجاوز بود به پایان رسید و برای نخستین بار طی قرنهای اخیر، ایران بدون از دست دادن وجبی از خاکش، جنگ بزرگی را که در مقابل دو ابر قدرت شرق و غرب به پایان رساند.

اما تفکر انقلابی و اعتدالی رهبران کشور، که برگرفته از معارف اسلامی و سیره اهل بیت(ع) می باشد تنها در جبهه های جنگ خلاصه نمی شد، در اوج دفاع آیت الله هاشمی رفنسنجانی متروی تهران را پس از توقفی چند ساله فعال کرد که امروز آثار آن به خوبی برای شهروندان ایرانی ملموس است، در جریان بمباران های ناجوانمردانه شهرها بخصوص تهران، موج ساختن پناهگاه مخالف بودند و آن را غیرانقلابی می دانستند اما در نگاه رهبران انقلاب، جبهه و پشت جبهه، امنیت و رفاه عمومی، ایستادگی بر اصول همراه با تدبیر دیده می شود و یکسویه نگریستن افراط یا تفریط است.

اعضای شورای شهر تهران، همگام با رهبر معظم انقلاب اسلامی و آحاد ملت ایران، ضمن گرامیداشت ایام عزاداری سالار شهیدان و هفته دفاع مقدس امیدواریم که فرهنگ عاشورا و حماسه حسینی و دفاع مقدس به عنوان منبع و منشا تعلیم و تربیت، بیش از پیش مورد توجه فرهنگیان عزیز قرار گرفته تا نسل آینده با آگاهی و ثبات در این سیر باقی بماند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج