خدمات شهری باید اولویت اصلی مسولان شهرداری در اربعین باشد و ورود به مباحث دیگر لازم به نظر نمی رسد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، حجت نظری اولین نماینده ای که در این خصوص صحبت کرد با اشاره  به گزارش مکتوب شهرداری در مورد ساخت و سازها در مدارس شهرهای نجف و کربلا برخلاف سخنان معاون  فرهنگی و اجتماعی شهرداری است گفت: معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری اعلام کردند که   تاکنون ساخت و ساز مدارس وجود نداشته و تنها اسکان زائرین مورد توجه بوده است این درحالی است که  بر اساس صفحه ۲۶ گزارش شهرداری از فعالیت این اربعین به بازسازی مدارس اشاره شده است که این تناقض است .

نظری به نگهداشت فضای سبز در نجف و کربلا نیز اشاره کرده و افزود: باید مشخص شود که هزینه های فضای سبز در این مراسم چقدر بوده است  این کار چه ارتباطی با مراسم اربعین دارد.

عضو شورای شهر تهران ری و تجریش تاکید کرد:باید مشخص شود دقیقا چه مبلغی در سال ۹۵ هزینه شده است .

لزوم حضور شهرداری در 8 کمیته اربعین شفاف سازی شود

الهام فخاری عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا نیز که دومین نماینده منتقد عملکرد شهرداری در اربعین گذشته بود گفت  شهرداری در هشت کمیته اربعین حضور داشت در حالی که کارکرد اصلی شهرداری خدمات شهری است و باید مشخص شود نقش شهرداری در هشت کمیته دیگر چه بوده است.

ناهید خداکرمی عضو دیگر شورا با تاکید سخنان فخاری اضافه کرد:  بررسی گزارش های عملکرد شهرداری در سال گذشته نشان می دهد شهرداری در همه حوزه ها حتی بهداشت و درمان و حتی مسائل شخصی زائران ورود داشته است در حالی که خیلی بهتر است تمرکز شهرداری تنها بر روی خدمات شهری باشد

روح معنوی مراسم اربعین حفظ شود

احمد مسجد جامعی نیز با اشاره به اینکه بهتر است به جای گزارش برنامه های گذشته برنامه های اینده را توضیح دهند افزود:ورود شهرداری از سال ۹۳ شروع شد که در ان زمان داعش شروع به تهدید زائران کرده بود

وی در ادامه افزود مراسم اربعین مراسمی خودجوش است و بهتر است از این به بعدشهرداری بر روی وظایف خودش متمرکز شودو اسیب هایی که حضور زائران در شهرهایی مانند کربلا ایجاد می کنند را برطرف کنند

وی تاکید کرد نباید شکل مکانیکی بر روح اربعین غلبه کندو حس مهربانی غالب بر این مراسم را از بین ببرد.

وی با اشاره به اشتباهی که در قراردادهای این مراسم قدیمی قرار می دهند افزود :نمی توان برای این مراسم هزارساله قراردادهای جدید تعیین کرد . اصل مراسم به این گونه بوده است که حرکت از سمت نجف به کربلا بوده است و نباید در این قراردادها نوآوری ایجاد کرد..

وزیر کشور قائم مقام شورای شهر نیست 

حسن رسولی نیز که به افزایش هزینه ها در این حوزه انتقاد داشت گفت : بر اساس بند 10 ماده 55 قانون شهرداری ها شهرداری حق ندارد بودجه شهر را در مکان دیگری هزینه کند که به این قانون توجهی نشده است

وی با اشاره به انکه وزیر کشور قائم مقام شورای شهر نیست در ادامه گفت : اگر وزارت کشور تصمیمی در این زمینه می گیرد خودش باید هزینه ها را پرداخت کند .وی با انتقاد از هزینه های بالای مراسم اربعین افزود : متاسفانه سه برابر بودجه مصوب در این مراسم هزینه شده است و هزینه اربعین سال گذشته افزایش 300 درصدی داشته است و به همین دلیل از شهرداری می خواهیم بر مدار قانون و مقررات حرکت کند .

رسولی با اشاره به اینکه حضور در این مراسم باید دلی باشد پیشنهاد دادکه حضور کارکنان شهرداری در این مراسم اداری نباشد و حق ماموریتی برای آن پرداخت نشود و داوطلبانه باشد.

حق شناس پیشنهاد دیگری نیز مطرح کرده و گفت : اگر شهرداری می خواهد کاری انجام دهد بهتر است از مرز مهران انجام شود زیرا مهران نزدیکترین خروجی به کربلا است و شلمچه و چزابه و قصر شیرین اصله دورتری دارند و بهتر است برای کاهش هزینه ها این مرز انتخاب شود.

برگزاری مراسم اربعین بر اساس مصوبات شورای شهر 

با وجود آنکه برخی از اعضا به نحوه برگزاری مراسم اربعین اعتراض داشتند اما رئیس شورای شهر بر اجرای برنامه های اربعین تاکید کرد گفت : این برنامه ها باید بر اساس مصوبات شورای شهر انجام شود.

محسن هاشمی در جلسه شورای شهر در جمع خبرنگاران گفت: ما هیچ انتقادی به انجام مراسم اربعین نداریم و تاکید بر اجرای آن داریم.

هاشمی  افزود:مراسم اربعین در کربلا با قدرت انجام خواهد شد اما آنچه که مهم بود اعضا انتقاداتی را نسبت به نحوه برگزاری و هزینه‌ها داشتند.

رئیس شورای شهر تهران اضافه کرد: قرار شد  مراسم اربعین امسال با تاکید بر اجرای مصوبات شورا در کربلا انجام شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج