معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: سهم ۳۰ درصدی مدیریت زنان در ارکان مدیریتی کشور به جد پیگیری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، معصومه ابتکار در نشست تخصصی اقشار مختلف بانوان استان کردستان در سنندج، با قدردانی از اقدامات شهیندخت مولاوردی و فعالیت‌هایی که در چهار سال گذشته در این معاونت انجام گرفت، اظهار کرد: بی تردید بخشی از این برنامه‌ها تداوم یافته، برخی اصلاح و برنامه‌های جدیدی نیز پیگیری خواهد شد و در مجموع برنامه ما در دولت دوازدهم در ادامه برنامه های دولت یازدهم است.

وی افزود: ما حوزه زنان را با نگاه ملی می‌بینیم و در این دوره برنامه ریزی برای حوزه خانواده خواهیم داشت.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، با بیان اینکه نگاه ما فرادولتی است، عنوان کرد: قوای مقننه و قضائیه و سازمان‌های مختلف به ویژه سازمان های مردم نهاد در این زمینه برنامه‌ها و وظایفی دارند که با همکاری آنها می‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد.

وی بیان کرد: ما در دولت وضعیت حوزه زنان را رسیدگی می‌کنیم و هرجا که سیاستگذاری اتفاق می‌افتد ما موضوع زنان و خانواده را بررسی می‌کنیم تا تاثیر آن را ببینیم.

ابتکار تصریح کرد: اینکه حوزه زن و خانواده را از هم جدا کنیم درست نیست اما باید در جایی که آمارها و شاخص‌ها نشان می‌دهد تعادل جنسیتی نداریم سیاستی جدا داشته باشیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: اصل این است هرجا سیاستی تدوین شود به نیازهای بانوان که غفلت شده توجه کنیم و جایی که شکاف و فاصله است برای آن برنامه ریزی درست کنیم تا این شکاف‌ها از بین برود.

وی تاکید کرد: خشونت داخل خانه علیه زنان و کودکان زیاد است و این مناسبات خانواده را به هم می‌زند؛ البته خشونت تعریف خاص خود را دارد و آخرین مرحله کتک زدن است.

ابتکار گفت: ما حتما باید گفت و گوی ملی را گسترش دهیم چون با وجود پیشرفت‌ها در حوزه زنان و خانواده، هنوز آسیب های زیادی داریم.

وی با بیان اینکه ساختارهای مربوط به زنان را باید ارتقا داد، افزود: باید متولی امور زنان و خانواده در هر دستگاهی جایگاه خاصی داشته باشد که در سطح دولت روی این موضوع کار خواهیم کرد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: قدرت توجیه و قانع کردن بسیار مهم است و ما باید توان کافی داشته باشیم که در شورای معاونان دستگاه‌ها و یا شورای برنامه ریزی استان‌ها، سیاست‌ها و برنامه‌های بهبود وضعیت خانواده را پیش ببریم.

وی ادامه داد: ما یک جامعه اسلامی هستیم اما متاسفانه ٣٠ درصد آب، خاک و نهاده‌های کشاورزی ما هدر می رود که این به خانواده برمی‌گردد و باید روی آن کار شود.

ابتکار عنوان کرد: منشور حقوق شهروندی زنان را پیگیری خواهم کرد و باید همه روی آن کار کنیم.

وی به برخی مشکلات در حوزه زنان اشاره کرد و افزود: باید برای افزایش تمایل جوانان به ازدواج و تقویت نشاط در جامعه، برنامه ریزی کرد و آموزش در این عرصه ها بسیار مهم است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، توان افزایی زنان و دختران در مناطق شهری، روستایی و عشایری را نیز ضروری دانست و با بیان اینکه باید آموزش‌های مهارتی به این افراد ارائه داد، گفت: توانمندسازی اقتصادی زنان از دیگر پروژه‌های این معاونت است و باید سهم زنان در سال اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال را جدا دید.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: یکی از اهداف ما این است که تجربه های موفق را مستندسازی و علمی کنیم تا در سطح وزارتخانه‌ها و استان‌ها موضوع لحاظ شدن ٣٠ درصد مدیریت‌ها در اختیار بانوان را اجرایی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: هرچند در حوزه زنان و خانواده عقب ماندگی و چالش داریم اما دستاوردهای زیادی داریم و می‌توانیم تجربیات خود را در این عرصه به جهان نشان دهیم و همکاری‌های بین المللی هم داشته باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج