مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از بازنگری در شیوه و چگونگی‌ فعالیت‌ کتابخانه‌های پستی خبر داد و گفت: سیاست‌های تازه در زمینه‌ فعالیت کتابخانه‌های پستی از راهبردهایی است که در چشم‌انداز 10 ساله به آن توجه شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، علیرضا حاجیان‌زاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در گردهمایی سراسری با مربیان کتابخانه‌های پستی کانون تهران، اظهار داشت: پوشش همگانی تمام کودکان ایران و ارتباط بیشتر با بچه‌های روستایی، عشایری و مناطق دور افتاده کشور از جمله اولویت سیاست‌ها و راهبردهای کانون در سند چشم‌اندازه 10 ساله است.

وی افزود: کتا‌بخانه‌های فراگیر، پستی و سیار از مصداق‌های بارز توجه کانون به عدالت اجتماعی و فرهنگی است و برای غنی‌سازی این مراکز در برنامه ششم توسعه کشور، مصوبه‌ای نیز گذرانده شده که دولت را موظف می‌کند بودجه‌ ویژه‌ای را به کانون اختصاص دهند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به موضوع جذب و پایدارسازی اعضا به عنوان یکی از محورهای اصلی فعالیت کانون یادآور شد: این مهم در کتابخانه‌های پستی از پیچیدگی بیشتری برخوردار است اما در عین حال از مربیان این مراکز نیز انتظار داریم علی رغم تمام پیچیدگی‌ها و سختی‌ها به این نکته مهم بسیار توجه داشته باشند.

وی ایجاد سیر مطالعاتی و نمودار پیشرفت اعضای مراکز را از دیگر نکات قابل توجه دانست و گفت: مربیان باید تلاش کنند با استفاده از شیوه‌های خلاقانه برای رشد بچه‌ها در بخش‌های مختلف دینی، فرهنگی، هنری، ادبی، علمی و ... مسیر مشخصی را طراحی کنند تا این فعالیت‌ها هدف‌مندتر دنبال شود.

حاجیان‌زاده، کیفیت و اثربخشی را از ملاک‌های اصلی فعالیت کانون عنوان کرد و افزود: اگر چه به دنبال آمار و کمیّت در این مجموعه نیستیم اما هرچه بتوانیم زمینه‌ بهره‌مندی بیشتر بچه‌ها از خدمات فرهنگی کانون را فراهم کنیم به اهداف سازمانی نزدیک‌تر شده‌ایم.

وی به مربیان کتابخانه‌های پستی کانون سراسرکشور توصیه کرد تا تلاش کنند علاوه بر ارسال و امانت‌دهی کتاب، با استفاده از شیوه‌های متنوع و جذاب، اعضا را به انجام فعالیت‌های فرهنگی، هنری، ادبی و... ترغیب و آن‌ها را به نقد و بررسی کتاب و فعالیت‌های گروهی تشویق کنند تا از این راه استعدادها بهتر شناسایی شود.

حاجیان‌زاده یکی از ویژگی‌های مهم کانون را علاقه‌مندی آنان به کانون دانست و خاطرنشان کرد: اگر این علاقه‌مندی‌ها با مهر و محبت مربی همراه باشد موجب اثرگذاری و الگوسازی شخصیتی برای کودکان و نوجوانان می‌شود.

وی کتابخانه‌های پستی کانون را از جمله ظرفیت‌ها و پایگاه‌های مهم و اثرگذار در حوزه فرهنگی برای کودکان و نوجوانان عنوان کرد و اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد سیاست‌های جدید در زمینه‌ بهینه‌سازی و توسعه‌ این مراکز را جدی‌تر دنبال کنیم.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با تأکید بر اهمیت جایگاه مربیان کتابخانه‌های پستی کانون گفت: کتابخانه‌های پستی از جمله مراکزی است که نیازمند مربیان توانمندی است که بتوانند در تمام زمینه‌ها فعالیت و بچه‌ها را از راه دور هدایت کنند.

وی گفت: با توجه به حساسیت کار کتابخانه‌های پستی کانون، بازنگری در شیوه و چگونگی‌ فعالیت‌ها و بهینه سازی شرایط اجرایی این مراکز را در دستور کار قرار داده‌ایم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج