اعضای شورای اسلامی شهر تهران یک فوریت الزام شهرداری به تهیه اطلس زیرپهنه های زلزله در شهر تهران را تایید کردند.

به گزارش خبرگزاری موج، رسیدگی به اعتراض فرمانداری تهران به مصوبه «برنامه عملیاتی ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت» در سیصد و شصت و ششمین جلسه شورا در دستور قرار گرفت که بر اساس آن اعضا با موافقت با پاسخ کمیسیون فرهنگی بر اجرای مصوبه قبلی پافشاری کردند و اعتراض فرمانداری را وارد ندانستند.

در جریان بررسی این اعتراض محمد سالاری گفت: اساسا مقوله فرهنگ و ایثار و شهادت که نباید تنها به عهده بنیاد شهید باشد و همه سازمان ها می توانند تحت لوای منویات تعیین شده به این مقوله بپردازند. لذا هماهنگی بین سازمان و بنیاد شهید در این مهم، تاثیرگذار است.

مهدی چمران نیز گفت: می توان به عنوان تبصره در پایان مصوبه رعایت سیاست های کلی و بنیادین بنیاد شهید را لحاظ کرد و این امر یکی از ضروریات این مصوبه خواهد بود.

وی همچنین افزود: شهرداری برای انتخاب افراد مربوطه باید کسی را انتخاب کند که ایثارگر رسمی باشد.

احمد دنیامالی نیز بر استفاده از ظرفیت سایر نهادهای ذیربط و نیز استفاده از ظرفیت مساجد برای این امر تاکید کرد.

در نهایت با اصرار اعضا بر مصوبه قبلی، اعتراض فرمانداری رد شد و اعضا به پاسخ کمیسیون فرهنگی که همان اصرار بر مصوبه قبلی بود رای موافق دادند.

در ادامه جلسه همچنین بررسی یک فوریت "الزام شهرداری تهران به اجرای بند 10 مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران، پیرامون حادثه پلاسکو" نیز مورد بررسی قرار گرفت.

در جریان بررسی این امر علیرضا دبیر در خبری اعلام کرد: از تاریخ 1 تیر سال 96 دو درصد عوارض ایمنی و آتش نشانی به صورت مستقیم به حساب آتش نشانی واریز شده است.

وی افزود: قبل از این امر، دو درصد عوارض ایمنی و آتش نشانی ابتدا به خزانه شهرداری واریز می شد ولی از تاریخ مذکور به صورت مستقیم به حساب آتش نشانی واریز شده است.

یک فوریت این طرح نیز بدون مخالفت خاصی از سوی اعضا به تصویب رسید.

پیشگیری از توسعه غیر اصولی شهر تهران و ساخت و سازهای بی رویه بدون رعایت حریم های ایمنی، کاهش خطر پذیری و توانمندی سازی انسانی و آماده سازی محیط شهری، الزام ساخت و ساز های مربوط به کاربری های عمومی مهم مانند بلند مرتبه سازی ها به رعایت مقررات ویژه ساخت و ساز در محدوده و حریم گسل ها، شناسایی ساختار ناشناخته گسل های شهر تهران به لحاظ طول ،مساحت ،محل دقیق قرار گرفتن، قدرت لرزه زایی و همچنین گسل های پنهان ،در جریان تهیه اطلس زیر پهنه های زلزله در شهر تهران و پیش بینی حجم و اثرات تخریب، ابلاغ نقشه های زیر پهنه بندی زلزله به دستگاه های خدمات رسان شهری به خصوص ادارات برق، گاز، آب و فاضلاب شهری به منظور انطباق نقشه گسل ها با مسیرهای شریان های اصلی و زیربنایی شهری و اقدام به شناسایی واقع شدن شریان ها با مرز ها و محدوده های گسلی از جمله دلایل توجیهی ارائه این طرح با قید یک فوریت بود.

در این جلسه همچنین بررسی لایحه "اصلاحیه مصوبه ضرایب k برای کاربردهای تجاری و اداری مناطق بیست و دوگانه شهر تهران نیز در دستور قرار گرفت که با رای اعضا بررسی این لایحه به شورای بعد موکول شد.

مهدی چمران در جریان بررسی این لایحه گفت: این ضرایب که بر مبلغ عوارض تاثیر دارد در گذشته به صورتی که در آن اعمال سلیقه می شد محاسبه می شد.

وی افزود: برآورد ما در شورا این بود که اینگونه محاسبه عوارض با ضریب (k) ثابت درست نیست و بر اساس آن مطالعات گسترده ای صورت گرفت و در نهایت شیوه ای طراحی شد که بر اساس آن ضریب (k) برای نقاط مختلف متفاوت در نظر گرفته شود به عنوان مثال ضریب (k) برای ساختمان بر خیابان با ساختمان های داخل کوچه متفاوت در نظر گرفته می شود.

چمران خاطرنشان کرد: همزمانی ابلاغ این مصوبه با رکود ساختمانی سبب شد تا برخی گمان کنند که این تغییر ضریب (k) که در برخی مکان ها موجب افزایش عوارض شده است -هر چند در برخی نقاط ثابت و در برخی نقاط حتی کاهش یافته- رکود را در ساخت و ساز ایجاد کرده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به پیشنهادهایی در این راستا گفت: در صورت تصویب این لایحه باز هم اجرایی شدن آن در شورای پنجم و شهردار منتخب این شورا خواهد بود بنابراین بهتر است تا بگذاریم خودشان در این خصوص تصمیم بگیرند.

پیشنهاد دیگر این است که این ضرایب را به صورت متعادل تا پایان سال تصویب کنیم و سپس برای آن تصمیم گیری شود. پیشنهاد دیگر این است که تا پایان سال از دفترچه مالی و معاملاتی سال 93 در ارزش ملک استفاده شود.

در نهایت با رای اعضای شورای شهر تهران این طرح مسکوت ماند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج