نماینده مردم سمیرم در مجلس با انتقاد از ورود دلالان به حوزه فروش دارو، گفت: ایجاد دغدغه در تامین دارو، به طورحتم در روند درمانی بیماران تاثیرگذار است.

به گزارش خبرگزاری موج، اصغر سلیمی درباره اظهار نظر مدیرکل نظارت بر دارو ومواد مخدرسازمان غذا و دارو مبنی بر اینکه ۲۰۰ قلم داروی کمیاب در کشور وجود دارد، افزود: حوزه سلامت از اولویت های اساسی دولت و کشور است، به طورحتم سازمان غذا و دارو متولی اصلی نظارت بر تولید داروهای داخلی و نحوه ورود داروهای وارداتی به کشور است؛ بنابراین با توجه به اینکه تامین برخی داروها برای بیماران هزینه های بسیاری داشته و در روند درمانی بیماران حیاتی است، کمبودها به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست.

وی با اشاره به اینکه واردات برخی داروها برای دولت صرفه اقتصادی ندارد، گفت: بنابراین می توان برای برخی بیماری ها از داروهای تولید داخل استفاده کرد، البته اگر برخی داروهای خارجی به کشور وارد نشده و پای دلالان به توزیع و فروش این داروها وارد شود؛ به طورحتم قیمت اقلام دارویی را تا چندین برابر افزایش می دهد، بنابراین بیماران در این شرایط باید هزینه بسیاری را برای تامین داروها پرداخت کنند.

سلیمی با بیان اینکه کمبود هیچ نوع دارویی به نفع حوزه سلامت نیست، تصریح کرد: سازمان غذا و دارو به عنوان متولی اصلی نظارت بر شرکت های دارویی، توزیع و واردات دارو باید به نوعی اقدامات لازم در حوزه نظارتی را انجام دهد؛ تا بتوان از کمبودهای دارویی حتی به میزان جزیی نیز جلوگیری کرد، زیرا ایجاد دغدغه درتامین دارو برای بیماران به طورحتم در روند درمانی آنها تاثیرگذار است؛ از این رو باید با اتخاذ تدابیری ویژه از سوی مسئولان وزارت بهداشت از کمبود دارو جلوگیری کرد.

وی با تاکید بر اینکه نقش نبود نقدینگی در کمبود دارو بسیار کمرنگ است، گفت: مهم ترین مشکل در حوزه کمبود دارو، مسائل و مشکلات مدیریتی در منابع و سیستم درمانی کشور است، متاسفانه مدیریت های مقطعی و غیرکارشناسی در حوزه دارو تاکنون مشکلات بسیاری برای مردم و بیماران در مراکز درمانی به وجود آورده است.

سلیمی تاکید کرد: همچنین استفاده از دارو و تجهیزات غیراستاندارد قاچاق می تواند عوارض جبران ناپذیری بر سلامت افراد داشته باشد این درحالی است که ممکن است طول درمان بیماری را نیز افزایش دهد.

نماینده مردم سمیرم در مجلس، تصریح کرد: سازمان غذا و دارو باید نظارت و کنترل خود را بر نحوه ورود دارو و تجهیزات پزشکی بیشتر کند، اگر همچنان این کالاها به صورت قاچاق وارد کشور می شود نشان میدهد که نظارت ها کامل نبوده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج