معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه را 30 سال است که اجرا می کنیم گفت: سال گذشته 430 هزار معلول روستایی را تحت پوشش قرار دادیم و امسال همان برنامه را در شهرها و حاشیه شهرها اجرا خواهیم کرد که برای این منظور 30 شهر محروم را درنظر گرفته‌ایم.

به گزارش خبرگزاری موج، حسین نحوی نژاد در نشست معلولین منتخب پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهرو روستا که در سازمان بهزیستی برگزار شد، گفت: سالیان سال است آرزو داریم توانمندی افراد دارای معلولیت را به جامعه نشان دهیم و شاهد حضور آنها در مناصب مدیریتی باشیم.

وی افزود: اینکه افراد معلول در ایاب و ذهاب دچار مشکل باشند و دسترسی به ادارات، دانشگاهها، اماکن تفریحی و بسیاری اماکن دیگر دچار مشکل باشند به معنای عدم برابری با سایر شهروندان است. جای دریغ است با موانعی روبرو باشیم که زمینه حضور معلولان را در جامعه محدود می کند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به حضور و مشارکت گسترده و اثرگذار مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهرو روستا اظهار کرد: مردم به فکر، اندیشه و باور رأی دادند. 174 فرد دارای معلولیت در انتخابات پیروز شدند و به شوراهای شهر و روستا راه یافتند، که از این میزان40 نفر منتخبان شوراهای شهر و مابقی منتخبان شوراهای روستا هستند.

نحوی نژاد ادامه داد: امروز مردم به این باور رسیده اند که این افراد با وجود معلولیت، از درجه بالای توانمندی برای آبادانی شهرو روستایشان برخوردارند.

وی با بیان اینکه طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه 30 سال است که اجرا می‌شود، عنوان کرد: سال گذشته 430هزار معلول روستایی را تحت پوشش قرار دادیم و امسال همان برنامه را در شهرها و حاشیه شهرها اجرا خواهیم کرد.  30شهر محروم را درنظر گرفته‌ایم که 10 شهر در سیستان و بلوچستان، هفت شهر در کرمان و مابقی در سایر استانهاست. همچنین حاشیه کلانشهرهایی چون مشهد را مورد توجه قرار می دهیم.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه مناسب سازی یک اصل است و تا نتوانیم یک معلول را از خانه اش خارج کنیم نمی توانیم توانمندی وی را شکوفا کرده و نمایش دهیم اظهار کرد: امیدواریم روزی بیاید که هیچ دانشگاه و هیچ مرکز تفریحی و اداره ای نباشد که به علت عدم مناسب سازی مانع حضور معلولان باشد.

نحوی نژاد تصریح کرد: هیچگونه انزوا و جداسازی را نمی پذیریم. امروز دنیا قبول نمی کند که اماکنی چون پارک معلولین بسازیم، بلکه باید همه پارک ها برای استفاده معلولین مهیا و مناسب باشند. امروز تاکید ما در شوراها این است که از قید و بند شهرخود خارج شویم و اولین خواسته ما از اعضای منتخب شوراهای شهر پنجم ایجاد یک شبکه مرتبط و به هم پیوسته است تا یک تفکر و اندیشه در کل کشور به بار بنشیند.

وی خطاب به معلولین منتخب شوراهای شهر و روستا افزود: از نوع ارتباط خود با نمایندگان مجلس استفاده کنید تا قوانین راهگشا و اثربخش در کل کشور برای ارتقای وضعیت همه معلولان تصویب و اجرایی شود. سال گذشته با پیگیری های مکرر مستمری ها سه و نیم برابر شد و امیدواریم اتفاقات خوبی از این دست باز هم تکرار شود.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به خدمات بیمه ای گفت: بیمه سلامت و تامین اجتماعی خدمات فیزیوتراپی را به شکل محدود ارائه می دهند و خدماتی چون کاردرمانی و... در شمول بیمه نیست و مشغول پیگیری هایی در این زمینه هستیم.

نحوی نژاد ادامه داد: طرح های بسیاری در مناطق روستایی شهرها و حاشیه ها قابل اجراست. دو، سه سال است که طرح های مناسب سازی را برای گروههای مختلف معلولان شروع کردیم و درخواست می کنیم شما پس از ورود به شوراهای شهر این طرح ها را حمایت کنید و در این موضوع مداخله کنید. از شهرداری ها فقط انتظار مناسب سازی فیزیکی را نداریم بلکه مناسب سازی اجتماعی هم یک اصل است و شهرداری ها نباید نسبت به آسیب دیدگان اجتماعی بی تفاوت باشند. امید است با تشکیل یک شبکه منسجم گام های خوبی در آینده برداریم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج