وزیر بهداشت با بیان این که در شهر تهران هر 5 دقیقه یک حادثه مغزی و هر ساعت چندین حادثه قلبی رخ می دهد، گفت: مجهز بودن موتورلانس ها و سرعت رسیدن آنها بر بالین بیمار یا مصدوم ، کمک زیادی به کاهش معلولیت و فوت بیماران می کند و گاهی چند ثانیه زودتر رسیدن اورژانس می تواند اثرات زیادی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، سید حسن هاشمی در آیین رونمایی از 200 دستگاه موتورلانس جدید کلانشهر تهران، اظهار داشت: در تهران روزانه 8 هزار تماس با اورژانس برقرار می شود و رسیدن بر بالین بیمار یا مصدوم در کمتر از 12 دقیقه با توجه به محدودیت های ترافیکی دشوار است و موتورلانس ها نقش بسیار مهمی در کاهش زمان رسیدن اورژانس به بیماران یا مصدومان دارند.

وزیر بهداشت گفت: خوشحالیم که موتورلانس های اورژانس به عنوان خدمتی جدید از امروز در تهران و ظرف یکسال آینده در کلانشهرهای کشور به مردم خدمات می دهد و امیدواریم که رضایت خاطر و آسایش و آرامش مردم را فراهم کنند.

وزیر بهداشت از اورژانس به عنوان یکی از مهمترین نیازهای مردم یاد کرد و افزود: اورژانس می تواند از یک طرف باعث آرامش خاطر مردم باشد؛ یعنی نیروهای سپید پوش اورژانس به عنوان فرشته های نجات در شرایط پر التهاب و زمانی که ممکن است مغز انسان کارآیی لازم را نداشته باشد، به بیماران و مصدومان کمک کنند و از طرف دیگر در صورت ناکارآمدی، موجب نگرانی و نارضایتی مردم شود. 

هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت حضور به موقع اورژانس و از دست ندادن زمان طلایی رسیدگی به بیماران و مصدومان، گفت: حداکثر زمان مناسب برای ارائه خدمات به حوادث سکته مغزی سه ساعت اول و در بیماری های قلبی و عروقی که بیشترین دلیل مرگ و میر مردم است، حداکثر یک ساعت اول است و در صورتی که در این زمانها به بیماران خدمات ارائه نشود، آسیب های زیادی به بیماران، خانواده ها، جامعه و نظام سلامت وارد می شود اما در تهران که تراقیک و تردد زیاد است، نمی توانستیم تمام تقاضاهای مردم را در زمان مناسب پاسخ دهیم اما با ورود موتورلانس ها، شاهد کاهش این زمان خواهیم بود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: موتورلانس ها بیمارستانهای کوچکی هستند که با دستگاه های بسیار پیشرفته و مجهز، خدمات اولیه و حتی ثانویه را به بیماران و مصدومان حوادث ترافیکی، بیماری های قلبی، مغزی و زایمان ارائه می دهند.

در تهران روزانه 8 هزار تماس با اورژانس برقرار می شود

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در شهر تهران هر 5 دقیقه یک حادثه مغزی و هر ساعت چندین حادثه قلبی رخ می دهد و مجهز بودن موتورلانس ها و سرعت رسیدن آنها به بالین، کمک زیادی به کاهش معلولیت و فوت بیماران می کند و :diamond_shape_with_a_dot_inside:گاهی چند ثانیه زودتر رسیدن اورژانس می تواند  مصدوم و بیماری را از مرگ نجات دهد.

هاشمی هدف گذاری اورژانس برای رسیدن کمتر از 12 دقیقه به بالین بیماران و مصدومان را بسیار ارزشمند دانست و گفت: خدمت سریع به بیماران و مصدومان، موجب کاهش فوت، معلولیت و تحمیل هزینه های فردی و هزینه های نظام سلامت می شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: درست است که برای راه اندازی این خدمت جدید، اعتباراتی هزینه شد اما مهم تر از آن، نیروهای اورژانس و فرشته های نجات هستند که علاوه بر محبت، باید دانش و مهارت بالایی داشته باشند و امیدواریم که با ارتقای دانش، مهارت و پوشش اورژانس، نیازهای مردم به دقت پاسخ داده شود.

هاشمی ضمن تقدیر از نیروهای مسلح به دلیل همکاری در راه اندازی پایگاه های اورژانس هوایی در کشور، گفت: امیدوارم که با برنامه ریزی های انجام شده بتوانیم در زمینه خرید بالگردهای ویژه اورژانس موفق شویم و لازم است که در دولت آینده، پوشش هوایی و دریایی اورژانس در سراسر کشور تکمیل شود بنابراین همه باید به ما کمک کنند تا بتوانیم ظرف یک سال آینده در اورژانس زمینی به خودکفایی رسیده و کمبودی نداشته باشیم.

وی در پایان یادآور شد: بسیاری از اقدامات انجام شده در اورژانس، مبتکرانه و خلاقانه است و ایده های بسیار خوبی در سازمان اورژانس کشور وجود دارد اما تعصب سازمانی و علاقه به خدمت کردن، بسیار مهم است و با راه اندازی خدمات جدید می توانیم به آسایش و آرامش مردم کمک کنیم و باید باور کنیم که عبادت به جز خدمت به خلق نیست و اگر مردم رضایت داشته باشند، خداوند نیز از ما رضایت خواهد داشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج