پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه و با حضور دو متهم پرونده، وکلای آنها، وکلای شرکت ملی نفت، وکلای سازمان تامین اجتماعی و وکلای بانک مسکن برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج، پس از قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید، قاضی مقیسه ابتدا به اتهامات مطرح شده در کیفرخواست اشاره کرد و از حضار خواست تا نظم جلسه را رعایت کنند.

ریاست دادگاه سپس از مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده موسوم به فساد نفتی خواست تا در جایگاه قرار گیرد و از خود دفاع کند.

قاضی مقیسه خطاب به متهم گفت: تکلیف آن مبلغی که به شما برای ارائه به پیمانکاران پارس جنوبی داده شد را روشن کنید. درباره محموله‌های نفتی که طبق اظهارات بابک زنجانی به شما داده شده توضیح دهید، البته دادگاه را طولانی نکنید.

مهدی شمس متهم ردیف دوم با حضور در جایگاه، اظهار کرد: اصلا قصد ندارم دادگاه را طولانی کنم. خودم مشکل کمر و زانو دارم و از اینکه دائم سوژه رسانه‌ها شوم و از من عکاسی شود خوشم نمی‌آید. کیفرخواستی که قرائت شد، گزینشی است، در حالی که دفاعیات من با مدرک است. این ادعانامه با احتساب قسمت خالی لیوان ایجاد شده است. در ابتدای تشکیل این پرونده اگر عقلم می‌رسید نمی‌آمدم، اما برای همکاری آمدم.

قاضی مقیسه به مهدی شمس گفت که شما گفته بودید قراردادی با بابک زنجانی ندارید، شمس هم گفت من با بابک زنجانی قرارداد کارگزاری داشتم.

مقیسه خطاب به متهم گفت: در تاریخ 15/ 9/ 91 با حضور شما و بابک زنجانی درباره برنامه‌ها و فسادهای سازمان یافته که پول‌ها در کجا صرف شود جلسه‌ای برگزار شد. با توجه به پاسپورت ایرانی زنجانی و تابعیت انگلیسی شما قراردادی برای چگونگی تقسیم سهام اونیر ایر بین شما و یک شخص ترکیه‌ای منعقد می‌شود و مقرر می‌شود کلیه سهامداران به شمس اختیار دهند. باید بگویم که شما در همه حال با هم همکاری داشتید.

قاضی افزود: متاسفانه مسئولان غفلت کردند و همین باعث شد شما هر کاری که دلتان می‌خواهد بکنید. شما می‌گویید که کارگزار هستید و هیچ قراردادی منعقد نکردید، اما اسناد خلاف اظهارات شماست.

مهدی شمس خطاب به قاضی مقیسه و در پاسخ به اظهار ریاست دادگاه، گفت: این حرف من با سند است. خانواده من به خاطر تحریم‌ها در انگلیس دچار مشکل شدند، منافع مادی زیادی هم نصیبم نشد.

قاضی مقیسه اظهار کرد: در تمام دنیا دو شخص را بیاورید که به این صورت اموال‌شان با هم تقسیم شده باشد و آن وقت بگویید که آن فرد کارگزار بوده است.

متهم ردیف دوم خطاب به ریاست دادگاه گفت: اگر قرار به دفاع من است به من اجازه دفاع داده شود و در پایان سئوالات پرسیده شود.

در ادامه قاضی مقیسه از متهم ردیف دوم پرسید آیا آن شرایط اضطراری که شما اشاره کرده بودید باعث می‌شود شما غارت کنید؟

مهدی شمس در پاسخ گفت: من به نیت یاری کردن آمدم. من برای کمک به نظام در کشور انگلستان مورد شدیدترین تحریم‌ها قرار گرفتم. شرایط اقتصادی دولت دهم شرایط خاصی بود و ناشی از سوء مدیریت‌ها بود، اما اوضاع در دولت فعلی بهتر شد.

قاضی مقیسه خطاب به وی گفت: این شرایط و صحبت‌ها ربطی به دادگاه ندارد. دولت قبلی مدیریت نداشت چون شما پولش را بردید. اگر پول‌ها را به همان پارس جنوبی داده بودید شرایط بهتر می‌شد و کشور توسعه پیدا می‌کرد. به ما ارتباطی ندارد که مدیریت دولت فعلی و قبلی چگونه بوده است.

در ادامه پنجمین جلسه دادگاه، قاضی مقیسه خطاب به متهم ردیف دوم گفت: شما در تمام مراحل با بابک زنجانی همکاری داشتید و بند دوم قرارداد شما هم مربوط به خرید 6 ایرباس 320، 5 هواپیمای RJ و 4 ایرباس 300 است. بگویید تا این موضوع روشن شود که این مبالغ در کجاها صرف شده است. آیا این مستندات پرونده را قبول دارید؟ با دلیل بگویید.

مهدی شمس پاسخ داد: خیر، قبول ندارم.

قاضی مقیسه گفت: آیا اصل قرارداد را قبول دارید؟

متهم پاسخ داد: قرارداد نبود، یک تفاهمنامه بوده است. من شریک نبودم و 80 درصد قرارداد انجام نشده بود. من قراردادی با نفت امضا نکردم. بابک زنجانی 6 بار قبول کرد که بدهی‌اش را بدهد. من به دلیل کمک به نظام وارد شدم. شاید از دولت‌های قبل کم‌کاری‌هایی که انجام شده را به من نسبت می‌دهند.

رییس شعبه 28 دادگاه انقلاب خطاب به متهم گفت: در شرایط تحریم از شما خواسته شده که نفت بفروشید، البته جای تعجب هم هست که این همه انسان خوب در کشور وجود دارد و این کار را به شما دادند!

مهدی شمس در پاسخ گفت: اینجا دیواری کوتاه‌تر از من پیدا نمی‌شود. در آن زمان که از دولت‌های قبلی سخن می‌گویم به دلیل آن است که کشور در شرایط سختی بود. پنج درصد از سهام شرکت هواپیمایی اونر ایر برای من بوده که زیاد هم نیست که بخواهد این اختلال در نظام اقتصادی شامل حال من شود.

قاضی مقیسه بیان کرد: حرف ما این است که این پول‌ها را برای خود خرج کرده‌اید، پول‌هایی که برای پیمانکاران پارس جنوبی بوده است.

متهم افزود: زنجانی به من گفت برای اینکه معاملات در سیستم ثبت شود قراردادی بنویسیم، در حالی که قراردادهای زنجانی با شرکت‌های خارجی قبل از قراردادهای بین من و زنجانی بود. تمام قراردادهای خرید در سال 90 و قبل آن بود. اینکه می‌گویند شمس در فروش نفت نقش داشته را قبول ندارم. یک قرارداد بیاورید که من نفت فروختم و هر کاری خواستید انجام می‌دهم.

در ادامه نجفی نماینده دادستان از ریاست دادگاه اجازه خواست تا به بندهایی از کیفرخواست اشاره کند و به نقش مهدی شمس و شراکت وی با بابک زنجانی اشاره کند.

نجفی در جایگاه قرار گرفت و گفت: آقای مهدی شمس در دو حوزه مداخله داشته است؛ بحث تحویل میزانی از محموله‌های نفتی که نمی‌دانیم اینها را به فال داده یا به فرد دیگری که به ما ربطی ندارد. 402 میلیون دلار مربوط به موضوع اونرایر می‌شود که 5 درصدش که نزدیک به 17 میلیون دلار است در اختیار ایشان قرار می‌گیرد. همچنین در بخشی از سخنان بابک زنجانی وجود دارد که بخشی از این ارزها در اختیار مهدی شمس قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در مورد اتهام مشارکت در وقوع جرم هم مطابق قانون میزان این مشارکت در تعیین مجازات موثر است. قانون مجازات، شرکت‌کنندگان یک تا 99 درصد هم که باشد دارای مجازات مستقل می‌داند. اگر نقش شما اندازه بابک زنجانی نیست ولی پا به پای او کمک کردید و پول بیت‌المال را به غارت بردید.

نماینده دادستان اضافه کرد: این پول‌هایی که شما دریافت کردید سه ماه یارانه این کشور است. شما می‌گویید 2.6 میلیارد چیزی نیست، این پول برای شما چیزی نیست. ما در این کشور کسانی را داریم که به نان شب‌شان محتاج‌اند. حتما اگر به من نجفی بگویند میلیارد کلان است یا خرد می‌گویم کلان است. این پولی که شما می‌گویید چیزی هم نیست حدود 9 هزار میلیارد پول کشور است. آقای شمس عوام‌فریبی نکنید.

متهم در پاسخ به مباحثی که نجفی مطرح کرد، گفت: تمام جلسات به همین شکل بوده است. شما دارید به حاشیه می‌روید. طبق قانون آیین دادرسی کیفری، نماینده دادستان ادعاهایی را مطرح می‌کند و من باید دفاع کنم. ایشان در هر جلسه ادعاهایی را مطرح می‌کنند.

قاضی مقیسه خطاب به وی گفت: آقای شمس به شما هم وقت می‌دهیم که صحبت کنید.

مهدی شمس گفت: اینهایی که نماینده دادستان مطرح می‌کند، حاشیه است!

در ادامه جلسه دادگاه، قاضی مقیسه به برخی از دریافتی‌های مهدی شمس اشاره کرد و مهدی شمس نسبت به این موارد اظهارنظر کرد و گفت:  به غیر از دو مورد از این موارد، تمامش اشتباه است که من توضیح می‌دهم. برخی از حسابرسی‌ها ناشیانه بوده، ابتدا یک مبلغ و در قسمتی دیگر از کیفرخواست یک مبلغ دیگر را می‌گویند. اینها نشان می‌دهد که این حسابرسی‌ها چگونه انجام شده است. مثلا به نامه‌های زنجانی به من اشاره می‌شود ولی به پاسخ‌های من به این نامه‌ها اشاره نمی‌شود.

قاضی مقیسه در پاسخ به این ادعای شمس، گفت: مبالغی که نسبت به آنها چک وجود دارد چیست؟

قاضی مقیسه به بخشی از مبالغی که شمس به صورت چک دریافت کرده اشاره کرد و شمس هم پاسخ داد: فقط من دو تا از این موارد را قبول دارم. دیگر موارد اصلا وجود ندارد. مثلا چکی که از طرف سورینت مطرح شده به حساب خودشان واریز شده است. یکی از این چک‌ها مربوط به خرید هواپیما بود که به من مبلغی را دادند تا هواپیما بخرم.

مقیسه در پاسخ به وی گفت: پس دریافت کردید؟ شراکت یعنی همین.

شمس در دفاع از خود گفت: من برای خودم مبلغی را دریافت نکردم.

قاضی مقیسه گفت که درباره پرداخت‌های دلاری چه می‌گویید؟

متهم پاسخ داد: مشکل این است که تمام مبالغی که فال به SCT پرداخت کرده به نام من گذاشتند. زنجانی دستور می‌داد که این پرداخت‌ها انجام شود و من هیچ کاره بودم. فال از زنجانی دستور می‌گرفت که این پرداخت‌ها را انجام دهد.

قاضی مقیسه از وی پرسید: در مورد آن مبلغی که به «و. م - م» پرداخت شده چه می‌گویید؟ که متهم در پاسخ گفت: اینکه دیگر خودتان می‌گویید به نام او پرداخت شده؛ من وی را نمی‌شناسم.

قاضی مقیسه گفت: شما فقط می‌گویید فال، فال.

متهم گفت: برای اینکه به غیر از آن دو چک، من موردی را قبول ندارم.

قاضی مقیسه ادامه داد: شما 15 میلیون و 133 هزار و 608 دلار در تاریخ‌های مختلف بابت خرید کشتی گرفته‌اید که مهدی شمس پاسخ داد: مواردی که برای کشتی بود، بانک اسلام پول داده است. من هیچ وساطت مالی درباره فال نداشتم.

قاضی مقیسه گفت: این چه فالی است، هم حین قرارداد بوده، هم قبل از قرارداد بوده و هم بعد از قرارداد.

متهم تاکید کرد: من وساطت مالی نداشتم، به فال دستور می‌دادند و پول‌ها پرداخت می‌شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج