رئیس کل دادگستری استان با تاکید براینکه شرط کارآمدی دستگاه قضا، سلامت آن است کفت که در این راستا اهمیت رسالت خطیر بخش های فرهنگی، نظارتی و مدیریتی برای تحقق این هدف مقدس، بر کسی پوشیده نیست.

به گزارش خبرگزاری موج، غلامحسین اسماعیلی در پنجمین نشست شورای معاونین دادگستری کل استان تهران، ضمن تسلیت شهادت امام صادق(ع)، ابراز امیدواری کرد که با عمل به دستورات دینی و مکتبی آن حضرت در زمره کسانی قرار بگیریم که مایه افتخار و آبرو برای ایشان و همه شیعیان عالم هستند.

وی در ادامه به بیان روایتی از امام صادق(ع)  پرداخت و گفت: کسی که باور داشته باشد خدا او را می ببیند و آنچه می گوید می شنود و آنچه انجام می دهد اعم از خیر و شر بدان آگاه است، این باور و اعتقاد مانع از آن می شود که فرد مرتکب عمل قبیحی شود.

اسماعیلی به سالگرد پذیرش قطعنامه 598 اشاره کرد و افزود: به بهانه این امر جا دارد از فداکاری ها و رشادت های بی نظیر رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس در برابر دنیای استکبار قدردانی کنیم، نبرد عظیمی که منجر به پیروزی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شد و موجب گردید که حتی یک وجب از خاک مقدس کشورمان بدست دشمن نیفتد. بی‌شک درس بزرگی که می توان از دوران حماسه دفاع مقدس گرفت این است که با اتکا به نیروها و منابع داخلی می توان در برابر مشکلات و توطئه‌های دشمن ایستادگی کرده و موفق شد.

رییس کل دادگستری استان تهران در ادامه به بیان اجمالی محورهای فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان عالی قوه قضائیه به شرح ذیل پرداخت:

1- با تجلیل از زحمات کشیده شده باید نگاه به کار دستگاه قضائی یک نگاه تحولی باشد نه نگاه صرفا انجام تکلیف روزمره.

2- تأثیر فراقوه‌ای در قوای دیگر مانند عملکرد سازمان بازرسی و دیوان عدالت در رابطه با قوه مجریه و تاثیر در نقش ممیزی مصوبات قوه مقننه از طریق حقوقدانان عضو شورای نگهبان.

3- نقش قوه قضائیه در احقاق حقوق عامه، گسترش عدالت و آزادی های مشروع

4- نقش فراملی قوه قضائیه در دفاع از حقوق ملت مانند ایفای نقش در خصوص مصادره اموال ایران در آمریکا، تروریسم منطقه‌ای و همچنین دفاع از مظلومان عالم.

رییس دادگستری استان تهران گفت: معظم له موارد مذکور را به عنوان مطالبات خود از دستگاه قضایی مطرح فرموده و تاکید کردند که قوه قضائیه زمانی می تواند در انجام این وظایف مهم موفق شود که در درون خود از سلامت لازم برخوردار باشد.

وی افزود: بیان این مطلب به عنوان یک دغدغه از سوی مقام معظم رهبری بیانگر اهمیت فوق العاده آن است؛ لذا ضرورت دارد در جهت تحقق فرمایشات معظم له بر تلاش های خود بیفزاییم؛ چرا که شرط کارآمدی دستگاه قضا، سلامت آن است و در این راستا اهمیت رسالت خطیر بخش‌های فرهنگی، نظارتی و مدیریتی برای تحقق این هدف مقدس، بر کسی پوشیده نیست.

اسماعیلی بار دیگر بر استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس برابر ظرفیت های موجود قانونی از سوی قضات، به ارسال دستورالعمل جامع در این رابطه به واحدهای قضایی اشاره کرد و بر ادامه برنامه ریزی برای بازدیدهای دوره‌ای از مجموعه های قضایی تاکید کرد و در خصوص نحوه آمار و ارجاع پرونده های قضایی استان در مقاطع مختلف زمانی در طول ماه و اشکالات موجود در این زمینه با ارائه مستندات مربوطه مطالبی عنوان کرد.

در ادامه این نشست بدوا مصوبات جلسات گذشته شورا به دقت بررسی شد و سپس دکتر محمدی قائم مقام رئیس کل دادگستری استان تهران گزارشی از عملکرد تیم مربوط به ارتقای محاکم تجدیدنظر و جلسات تشکیل شده به جمع حاضر ارائه کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج