مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال از بودجه بیمه درمان معتادان در سال ۹۶ به روش اجتماعی درمان معتادان اختصاص می‌یابد و یارانه اجتماعی درمان به معتادان داده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، احمد میدری در پنجمین نشست کارگروه تخصصی آسیب‌ها و مسائل اجتماعی ذیل شورای اجتماعی کشور که باحضور نمایندگان دستگاههای مرتبط و در وزارت رفاه برگزار شد، درباره اشتغال زندانیان و معتادین بهبودیافته گفت: با توجه به ۱۸۰ هزار زندانی و تعداد زیاد معتادان منابع بودجه‌ای کفاف اشتغال همه این افراد را نمی‌دهد. 

وی گفت: سازوکاری که برای سبد کالا و درمان بیماران دیالیزی انجام شد در خصوص درمان بدون داروی معتادان نیز امکان‌پذیر است که این امر پس از دریافت نقطه نظرات پیشنهادی و اصلاحی جهت تصویب به هیات وزیران ارائه می‌شود.

رئیس کارگروه تخصصی آسیبها و مسائل اجتماعی در زمینه اعتبارات تخصیص‌یافته به حوزه اعتیاد گفت: بودجه‌ها در این زمینه چنان خرد می‌شوند که دیگر به جامعه هدف نمی‌رسند چرا که ساختار بودجه ساختار درستی نیست و نیازمند اصلاح است. 

میدری خاطرنشان کرد: متاسفانه اثربخشی برنامه‌های اجتماعی در ایران تحلیل نمی‌شود و در صورت حفظ فرآیند فعلی برنامه و بودجه حوزه اعتیاد، برنامه‌ها نیازمند ارزیابی هستند و فرایندها باید اصلاح‌ شوند.

ارائه یارانه اجتماعی درمان معتادان

در این نشست تخصصی روزبه کردونی مدیر کل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه نیز گفت: تاکنون یارانه درمان فقط برای درمان‌های دارویی ارائه می‌شد اما نگاه جدید در معاونت رفاه اجتماعی ارایه یارانه برای حوزه اجتماعی درمان است. روش پیشنهادی در این دستورالعمل مشابه برنامه حمایت خوراکی در دولت یازدهم است و پیشنهاد می‌شود مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال از بودجه بیمه درمان معتادان در سال ۹۶ به روش اجتماعی درمان معتادان اختصاص یابد.

وی تاکید کرد: حمایت اجتماعی توسط موسسات مردمی فعال در حوزه اعتیاد صورت خواهد گرفت.

کردونی افزود: میزان یارانه در روش حمایت اجتماعی به هر فرد معتاد معادل یارانه درمان دارویی است. معتادان مجاز به انتخاب از یکی از دو روش درمان هستند و استفاده از هر دو روش ممنوع است.

تاکید بر یارانه‌مند‌کردن درمان و حمایت اجتماعی

پرویز افشار معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی و سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این نشست یارانه‌مند‌کردن درمان و حمایت اجتماعی را مورد تاکید جدی ستاد و حوزه آسیب‌های اجتماعی دانست.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج