قائم مقام سازمان نظام پرستاری از ابلاغ تربیت پرستاران بیمارستانی به بهانه کمبود نیرو خبر داد و گفت: شکل کمبود نیرو نیست، بلکه عدم توان وزارت بهداشت در جذب نیروهای پرستاری است.

محمد شریفی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج،  طرح تربیت پرستاران بیمارستانی را  تبعیضی برای جامعه پرستاری دانست و گفت: متاسفانه وزارت بهداشت طی چند سال گذشته به بهانه کمبود نیروی پرستاری، اقدام به افزایش ظرفیت پذیرش دانشکده‌های پرستاری کرده، این در حالی است که این دانشکده‌ها از حداقل استانداردهای آموزشی برخوردار نیستند.

اعلام تربیت پرستاران بیمارستانی به بهانه کمبود نیرو

وی در ادامه با بیان اینکه برخی افراد در وزارت بهداشت بر این باورند که نیازی به دانش پرستاری نداریم، گفت: برخی افراد اعتقاد دارند که باید گروهی را به خدمت بگیریم که تنها کارهایی را که پزشکان از آنها درخواست دارند را انجام دهند و کاری به مسائل دیگر نداشته باشند، در واقع این طرح به بهانه کمبود کار بیمارستانی اعلام شده، این در حالی است که ما پرستار داریم ولی وزارت بهداشت توان جذب آنها را ندارد، به عنوان مثال در یکی از  استان‌های کشور3 هزار نیروی پرستاری فارغ التحصیل شده  که متاسفانه تنها 600  نفر  از  آن‌ها جذب شدند.

تضعیف پرستاری آکادمیک با اجرای این طرح

به گفته شریفی مقدم، برخی از مسوولان بر این باورند که کار پرستاری صرفا یک کار مهارتی بوده، مانند تزریقات و پانسمان و دادن دارو به بیماران و اگر کلاس تئوری در یک پروسه 6 ماهه در بیمارستان‌ها اجرا شود، کفایت می کند، این در حالی است که این طرح کار پرستاری را از حالت آکادمیک و تخصصی خارج می کند.

سو استفاده وزارت بهداشت از آیین نامه سال94؟

قائم مقام سازمان نظام پرستاری درباره سو استفاده وزارت بهداشت از آیین نامه سال94 بیان داشت: این طرح قرار بود در سال 90 اجرایی شود  که با مخالفت جامعه پرستاری رو به رو شد، اما در سال 94 طرح تربیت پرستاران بیمارستانی را در غالب یک آیین نامه اعلام کردند که همان زمان با اعتراض پرستاران روبه رو شد.

وی با بیان اینکه در آیین‌نامه اشاره‌ای به موضوع تربیت پرستار در بیمارستان‌ها نشده بود تا بتواند از این طریق بهره برداری کنند، گفت: زمانی که وزارت بهداشت دید به هدفشان نمی‌رسند، ابلاغیه‌ای دراردیبهشت ماه امسال صادر کرد و که براساس این ابلاغیه، هر دانشگاه می‌تواند ۳ بیمارستان را برای تربیت پرستار آماده کند.

وزارت بهداشت هیچ توجهی به جامعه پرستاری ندارد

شریفی مقدم ادامه داد:جامعه پرستاری با قدرت در برابر کسانی یا گروهایی که ضد پرستار هستند ایستاده است و بسیار عجیب است که وزرات بهداشت با وجود همه مخالفت هایی که از سوی جامعه پرستاری شده، هیچ توجهی به آن ها نمی کند و شاهد یک دیکتاتوری از سوی آن ها هستیم.

 به گفته قائم مقام سازمان نظام پرستاری، برای اجرای این طرح باید مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود داشته باشد که این طرح فاقد آن است و در خواست ما از وزیر بهداشت این است که تا رسیدن به حصول نتیجه لازم، طرح غیر کارشناسی تربیت پرستار در بیمارستان‌ها، متوقف شود.

شریفی مقدم درباره اقدامات جامعه پرستاری برای جلوگیری کردن از اجرای این طرح اظهار داشت: جامعه پرستاری در نهاد و سازمان‌های مربوط به خود حدود 200 هزار عضو مخالف دارد، در واقع با کمیسیون بهداشت مجلس نیز در ارتباط هستیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج