رییس دانشگاه امیرکبیر با تاکید بر اینکه بودجه‌ای از دولت برای قرار گرفتن در لیست دانشگاه‌های برتر دنیا دریافت نکردیم، گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه باید 5 دانشگاه کشور جزو 200 دانشگاه برتر دنیا باشد؛ این در حالی است که بودجه‌ای برای دستیابی به این جایگاه کسب نکردیم.

به گزارش خبرگزاری موج، احمد معتمدی در گردهمایی معاونین مالی و اداری دانشگاه‌ها، مراکز علمی و آموزش پژوهشی کشور که امروز در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، با تاکید بر اینکه طبق برنامه ششم توسعه قرار است پنج دانشگاه کشور جزو 200 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرند، اما تاکنون بودجه‌ای برای این برنامه در نظر گرفته نشده است، گفت: دولت در لایحه بودجه‌ای برای قرار گرفتن پنج دانشگاه کشور در رتبه 200 دانشگاه برتر دنیا در نظر گرفته بود، اما این بودجه در مجلس حذف شد.

وی در ادامه تصریح کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته 10 دانشگاه برتر دنیا بودجه‌ای بیشتر از یک میلیارد دلار دارند و دانشگاه ام‌آی‌تی که برترین دانشگاه جهان است، در حال حاضر ۲.۵ میلیارد دلار بودجه دارد. این در حالی است که اعتبار دانشگاه‌های بزرگ صنعتی کشور حدود 45 تا 55 میلیون دلار است.

رییس دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه کشورهای در حال توسعه برنامه‌ای دارند و بر اساس آن بر روی یک یا دو دانشگاه خود سرمایه‌گذاری می‌کنند و آنها را به رتبه‌های برتر جهانی ارتقاء می‌دهند.

وی همچنین تصریح کرد: 10 دانشگاه برتر دنیا هفت تا 30 درصد اعتبارات خود را از دولت دریافت می‌کنند و مابقی اعتبارات آنها از طریق درآمدهای اختصاصی تامین می‌شود، اما اتکای دانشگاه‌های ما بر بودجه‌های دولتی است.

معتمدی در پایان با اینکه بر لزوم اصلاح ساختاری در بخش‌های مالی، هزینه‌ای و تحقیقاتی دانشگاه‌ها به منظور دستیابی به دانشگاه‌های نسل سوم و قرار گرفتن در رتبه بندی‌های بین المللی تاکید کرد و افزود: در حال حاضر در دانشگاه‌های کشور اساتیدی که بیشترین اعتبار دولتی را دریافت می‌کنند به عنوان اساتید موفق شناخته می‌شوند، اما در دانشگاه‌های برتر جهان استادانی موفق هستند که خود بتوانند از طریق انجام پژوهش‌ها درآمد کسب کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج