منتظری گفت: : ما از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نه تنها معجزه ای ندیدیم بلکه امروز میتوانیم بگوییم ناکارامدی میبینیم.

به گزارش خبرگزاری موج،منتظری دادستان کل کشور در جمع رؤسای پلیس آگاهی سراسر کشور با اشاره به توجه به نحوه تشکیل پرونده قضایی گفت: آموزش به نیروهای زیر دست برای عمل کردن درست به روش‌های قضایی اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: در دستگاه قضایی می‌بینیم که اگر کسی که رشته‌اش حقوق است و دوره کارآموزی را طی کرده است، وقتی که می رود پشت میز قضاوت مینشیند صفر کیلومتر است و باید در میدان عمل تجربه کسب کند حالا همین موضوع در پلیس اگاهی هم مطرح است.

منتظری گفت بحث بازجویی و تحقیق و کار قضایی کار پر اهمیتی است و اگر شما و زیر مجموعه تان کاری که باید انجام شود را در چارچوب مقررات و قوانین انجام ندهد اولین رقیبش به خود ما میخورد و حتی قبل از اینکه مجرم نتیجه جرمش را ببیند ما را الوده میکند

وی افزود: توجه داشته باشید که اگر در برخورد ما و در عرصه تحقیقات اگر از ان حد و مرز لازم فراتر برویم چگونه میخواهیم جواب خداوند را بدهیم و چگونه میخواهیم پاسخ هتک حرمت از یک مسلمان را بدهیم.

دادستان کل کشور گفت همانگونه که ما وظیفه برخورد با مرجمان و جرم را داریم و این امر بسیار اهمیت دارد به همان اندازه اگر چنانچه رعایت یک سری موازین و مقررات را نکنیم قطعا دچار مشکل خواهیم شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: شما عزیزان به اهمیت کار خود و اینکه چه مسیولیت سنگینی دارید و اگر به این توجه نکنید ممکن است خدای نکرده دچار مشکل شویم و دچار یک بیماری شویم

منتظری گفت: من قصد ارایه امار ندارم اما میگویم که ما کم و بیش شاهد این مشکل هستیم و چندی قبل یک گزارشی را رییس دادگستری تهران به من داد که موضوع برخورد با کسانی بود که گرفتار برخی رفتارهای غلط شده بودند دیدم یکی از افراد چندین سال تجربه کار قضایی داشته است اما گرفتار برخی کج روی ها شده است.

دادستان کل کشور گفت: برخی ها که ده سال و بیست سال کار قضایی کرده اند امروز گزارش از انها داریم که دچار برخی مسایل و گرفتاری های رفتاری شده اند و باید به این اعتقاد برسیم که هر لحظه امکان وقوع اتفاق و خطر وجود دارد و باید هر لحظه به دنبال افزایش کنترلهای درونی باشیم و به شما میگویم که انسان در هیچ مرحله ایی مصون نیست.

وی افزود: انسانهای والا مقام مثل رسول خدا و معصومین و امامان با اینکه مجهز به نیروی عصمت بودند و خداوند متعال در وجود انها عصمت رو قرار داده بود اما چقدر ان بزرکواران احساس خطر میکردند و چقدر خودشان را به خدا میسپردند با عبادت و راز و نیاز و استغفار این به من و شما چه درسی می دهد؟

دادستان کل کشور گفت من اولین و اخرین مطلبم به شما و خودم موضوع سلامت نفس و سلامت محیط کاری است که بسیار اهمیت دارد و باید در نظر شما عزیزان دارای اهمیت بالایی باشد.

ما در مقام تحقیق و جمع اوری مطالب مثل مواجهه پرستاران با مبتلایان به وبا و طاعون هستیم و همین امر باعث میشود مراقب باشیم که به این دلتنگی و بیماری مبتلا نشویم.

شما دیدید که ان پرستاران چه لباسهایی میپوشیدند تا از یک مبتلا به تب کنگو ملاقات کرده و او را معاینه کنند؟ ما هم باید چنین رفتاری داشته باشیم تا به امراض مجرمان مبتلا نشویم. این امراض همان جرم و مشکلات است.

منتظری در بخش دوم سخنانش گفت: جامعه از ما انتظار دارد که در ایجاد یک محیط سالم تلاش گر باشیم و خواست عموم مردم این است که محیطی سالم و امن داشته باشند و امنیت جامعه به دست شما عزیزان تامین می شود.

دادستان کل کشور گفت نیروی انتظامی مسیول ایجاد امنیت در جامعه است البته برخی دستگاههای دیگر هم هستند که وظایفی دارند و باید این هم افزایی ایجاد شود و امروز میگوییم ناجا گامهای خوبی برای افزایش امنیت و فراهم کردن محیطی سالم برداشته است.

وی افزود: انصافا نقش ناجا در ایجاد امنیت نقش ستودنی است و هم خسته نباشید میگویم و هم در این زمینه توصیه میکنم به چند موضوع اولا اینکه امنیت مقوله بسیار مهمی است و اگر مدعی شویم که اولین و مهمترین عنصر یک جامعه رو به ترقی چیست باید پاسخ دهیم ان مقوله امنیت است.

منتظری گفت: در زیر لوای امنیت است که چرخهای صنعتی میچرخد و پزشک طبابت میکند و دانشگاهی درس می خواند و محقق و پژوهشگر تحقیق میکند و دستگاه های اجرایی می توانند به خدمات عمومی خودشان بپردازند و دولت مردان بحث و تصمیم گیری کنند و خلاصه همه نیازمند موضوع امنیت هستند و اگر نباشد مشکلات عدیده ایی رخ میدهد

دادستان کل کشور خاطنشان کرد در همسایگی ما در کنار گوش ما تصویر را میبینید که چه مشکلاتی از سر ناامنی بوجود امده و چه بلایی سر اینها امده و شهرهایشان چگونه خراب شده و نوامیسشان به دست تروریستها در بخش هایی افتاده است.

وی ادامه داد: به حمدالله در کشور ما همکاری ناجا با سایر دستگاه های تاثیرگذار در امنیت باعث شده ما امروز امنیت خوبی را در کشور شاهد باشیم و این موضوع زمانی اهمیت پیدا میکند که شما نگاهی به گوشه و کنار منطقه بیاندازید.

منتظری تصریح کرد در حادثه تروریستی چندی قبل که چند تروریست از یک راه نفوذ کوچک وارد شدند که البته یک عنایت خداوندی بود تا ما هوشیارتر باشیم دیدید که اگر قرار باشد امنیت کشور از بین برود ما چه ضربه هایی خواهیم خورد.

وی ادامه داد ما انتظارمان در دستگاه قضایی این است که در چند مسیله هم افزایی بین ناجا و قوه قضاییه افزایش یابد که یکی از انها بحث برخورد با قاچاق کالاست که البته این روزها همه تلاش میکنند کم جلوه دهند و بگویند این امار واقعی نیست که البته امار واقعی که نزدیک هجده هزار میلیارد تومان است که البته اینها میزان کشف شده ها است.

دادستان کل کشور گفت ما یک معاونت مبارزه با قاچاق کالا هم داریم در دادستانی تشکیل می دهیم تا بتوانیم در موضوع قاچاق بهتر از گذشته عمل کنیم و این را هم بدانیم که مهمترین علت اشکال ما نداشتن عزم جزم در برخورد با قاچاق کالا است.

وی ادامه داد: ما از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نه تنها معجزه ای ندیدیم بلکه امروز میتوانیم بگوییم ناکارامدی میبینیم.

منتظری در انتهای سخنانش به موضوع مواد مخدر اشاره کرد و گفت در این حوزه هم ما یک امامزاده ای داریم به نام ستاد مبارزه با مواد مخدر که البته باید بگوییم این ستاد هم امامزاده بدون معجزه است. البته نمیگوییم که این ستاد کاری نکرده است اما ستادی با این همه عرض و طول که رییس جمهور در صدر ان قرار دارد معجزه ای نکرده است و جای کار بیشتری وجود دارد.

دادستان کل کشور گفت ما باید در حوزه قاچاق کالا و مواد مخدر حواسمان را بیشتر جمع کنیم چون هر دوی اینها دارد به ما ضربه میزند

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج