مهد کودکی در مشهد پس از تحقیقات انجام شده در خصوص کودک آزاری و شکنجه کودکان اوتیسم، از سوی مقامات ذیر بط پلمپ شد.

به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی خبرگزاری موج،  پس از بررسی های لازم، مشخص شد که این مرکز توانبخشی با وجود ادعای مقامات آن فاقد مجوز نه از وزارت بهداشت و درمان و نه سازمان بهزیستی بوده است.
بنابراین گزارش، مرکز توانبخشی مذکور از سوی مراجع قضایی پلمب و فعالیت آن ممنوع اعلام شد.

این مرکز توانبخشی بدون مجوز تنها از طریق تلگرام مشتریان خود را جذب می کرده و به گفته مقامات وزارت بهداشت و درمان و اداره بهزیستی مجوز فعالیت نداشته است و پس از اعلام شکایت و بررسی های انجام شده از سوی مراجع قضایی تعطیل  و پلمب شد.

وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد که به دلیل ادعای مقامات این مرکز توانبخشی شکایتی را به مراجع قضایی ارائه کرده است.

این در حالی است که معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادسرای مرکز استان خراسان رضوی پیشتر اعلام کرده بود  که در پی تعرضات مدیر یکی از موسسات توانبخشی به کودکان اوتیسم پرونده کیفری تشکیل و به بازپرسی ارجاع شد.

قاضی محمد بخشی با اشاره به شکایت تعدادی از خانواده‌های کودکان اوتیسم مبنی بر شکنجه این کودکان تصریح کرده بود که پس از حضور تعدادی از خانواده‌های معترض به عدم نظارت بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی در پی تعرضات مدیر یکی از موسسات توانبخشی به کودکان اوتیسم جلسه‌ای در حوزه معاونت اجتماعی دادسرای عمومی وانقلاب مشهد تشکیل شد.

به گفته وی در این جلسه که معاونان بهزیستی استان وکارشناسان دانشگاه علوم پزشکی و تعدادی از خانواده‌های کودکان اوتیسم و شاهدین کودک آزاری حضور داشتند پرونده کیفری تشکیل و به بازپرسی ارجاع شد.

این مقام قضایی از خانواده این بیماران خواسته بود ضمن توجه ویژه به نوع و نحوه درمان این کودکان از مراکز مجاز تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی وبهزیستی استفاده کنند و چنانچه در این راستا شکایتی دارند تا پایان هفته جاری به معاونت اجتماعی وپیشگیری از جرم دادسرای مشهد مراجعه نمایند.

بخشی همچنین با اشاره به اقداماتی که بهزیستی در زمینه حمایت از کودکان داشته تذکر جدی به متولیان وناظران امر داد واعلام داشت چنانچه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی وبهزیستی استان به امر کودک ازاری تحت عنوان درمان نداشته باشند دادستانی شخصا ورود خواهد داشت.

وی اظهار کرد:کودکان استان تماما تحت حمایت دادستانی اند و دادسرا اجازه تعرض به انان را نخواهد داد.

این مقام قضایی تاکید کرده بود که حسب ماده 4 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان هرگونه صدمه و اذیت و آزار و شکنجه جسمی و روحی کودکان و نادیده‌گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی و ممانعت از تحصیل آنان ممنوع و مرتکب به سه ماه و یک روز تا شش ماه حبس یا تا ده میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌گردد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج