ستاد بازسازی عتبات عالیات از مقاوم سازی یکی از گلدسته های در خطر سقوط حرم امامین جوادین (ع) به دست متخصصان ایرانی ساخت مناره در شهر مقدس کاظمین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از ستاد بازسازی عتبات عالیات، علی مهاجری مسوول این پروژه افزود: یکی از چهار گلدسته تاریخی حرم مطهر امامین جوادین (ع) به‌ دلیل بالا آمدن سطح آب‌های زیرزمینی طی سال‌های طولانی و نشست زمین، کج شده و در خطر سقوط قرار گرفته است.

وی اظهارکرد: میزان نشست پی مناره شرقی باب‌المراد حرم مطهر به‌ حدی رسیده که از نظر مهندسی، خطوط قرمز را رد کرده است و خطر سقوط این مناره تاریخی که سازه‌ای بسیار سنگین است، دوگنبد حرم امام جواد و امام موسی کاظم (ع) را تهدید می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: تولیت آستان مقدس امامین جوادین به ‌دنبال یافتن گروه متخصصی برای مهار این مناره از خطر سقوط و اجرای طرح مقاوم‌ سازی آن بود که با دیدن توانمندی مهندسان ایرانی در اجرای طرح مقاوم‌سازی و تقلیل ستون‌های حرم مطهر امام حسین(ع) از ستاد بازسازی عتبات عالیات برای اجرای این پروژه مهندسی بسیار پیچیده درخواست کمک کرد.

وی گفت: مذاکرات فنی با حضور نمایندگان تولیت آستان امامین جوادین (ع) و گروه مشاوران پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات در شهرهای کربلا، نجف و غیره برگزار شد که در نهایت پیشنهاد تیم مشاورین کربلا با مسئولیت ستاد بازسازی عتبات کرمان پذیرفته شد.

مهاجری تصریح کرد: بررسی‌های فنی و مهندسی نشان می‌دهد که به علت سست بودن بستر مناره، خطر ریزش آن در حین انجام پروژه جدی است و چون می‌خواهیم اصل مناره به علت تاریخی و سنتی بودن آن حفظ شود، تصمیم گرفته شد تا با ساخت سازه پوششی«ساپورت»، کار مقاوم سازی را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه سازه فلزی که کار ساپورت گلدسته را انجام می‌دهد، در کرمان ساخته می‌شود، افزود: مهندسان مجرب ستاد بازسازی عتبات عالیات هم اکنون در حال انجام مطالعات و عملیات «ژئوتکنیکی» هستند.

مسئول پروژه مقاوم‌سازی مناره حرم مطهر امامین جوادین علیهم السلام گفت: فرآیند تجهیز کارگاه که 25 درصد از کل کار است، شروع شده است و در حال آماده کردن نیروی متخصص، نقشه‌بردار و خرید و انتقال مواد و ابزار مورد نیاز هستیم.

مهاجری گفت: در حال حاضر زمین برای تجهیز کارگاه و استقرار نیرو، تحویل شده است و همچنین تیم نقشه‌بردار در حال کار و نقشه‌برداری است و به زودی یک گروه ژئوتکنیکال به درخواست پرفسور قهرمان ، معروف به پدر خاک ایران با تیم و تکنیک به محل خواهند رفت و آخرین ریز اطلاعات در مجموعه‌ی منهای صفر و آخرین وضعیت خاک و زمین نهایی می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج