رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران،گفت: مرگ و میر ناشی از سرطان با انجام غربالگری و تشخیص به موقع و زودهنگام، تا حدود ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدرضا قوام نصیری در ارتباط با غربالگری سرطان اظهار داشت: غربالگری یعنی تشخیص ضایعات سرطانی که اکثرا فاقد علائم کلینیکی بوده و معمولا در اجتماعات با افراد سالم تشخیص داده می شوند بنابراین با تشخیص زودرس یا زودهنگام سرطان‌ها متفاوت است.

وی افزود: معمولا سرطان ها در ایران دیرتر از زمان تشخیص در کشور های اروپایی یا آمریکا انجام می گیرد، به همین دلیل نتایج درمانی در ایران مشابه کشورهای اروپایی و آمریکا نیست. غربالگری یا تشخیص سرطان در افراد سالم جامعه باید در اجتماعاتی انجام گیرد که معمولا انواعی از سرطان ها شیوع بیشتری از حد معمول داشته باشد.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با تاکید بر هزینه انجام غربالگری(Screening) برای تعدادی از سرطان ها از نظر اقتصادی بار مالی سنگینی به دولت و وزارت بهداشت تحمیل می نماید، ادامه داد: یکی از علل ایجاد هزینه زیاد انجام غربالگری ها، استفاده از دستگاه های گرانقیمت مثل آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی یا تحتانی، انجام ماموگرافی های خاص و استاندارد برای تشخیص سرطان سینه در زنان و...، است.

قوام نصیری گفت: غربالگری (screening) سرطان در ایران باید جهت تشخیص سرطان هایی که شیوع بیشتری دارند مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران افزود: باید نقش آگاهی بخشی مردم درباره سبک زندگی و شناخت عوامل سرطان  را در نظر داشته و با توجه  به اینکه تشخیص زودرس سرطان  در مراحل ابتدایی موجب می گردد نتیجه بهتری از درمان حاصل و تا حدود ۵۰ درصد از میزان مرگ و میر ناشی از سرطان جلوگیری شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج