معاون درمان وزارت بهداشت از پایان اولین دور اعتباربخشی ملی بیمارستان‌های کشور خبر داد و گفت: مهمترین ویژگی این اعتباربخشی، توجه به ایمنی بیمارستان‌ها و کاهش خطاهای پزشکی است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد آقاجانی روز دوشنبه در نشست خبری با موضوع اعتباربخشی ملی بیمارستان‌های کشور، اظهار کرد: یکی از اهداف سه گانه طرح تحول نظام سلامت کیفیت خدمات ارائه شده در بیمارستان‌های کشور بوده است. مهمترین ابزار در دنیا برای این امر، انجام اعتبار بخشی بیمارستان‌ها به منظور استانداردسازی خدمات است.

وی افزود: از یک دهه پیش این برنامه در کشور آغاز شده است اما در این دوره با اجرای نسل نوین اعتباربخشی اتفاق جدیدی افتاده است. روز سوم خرداد این برنامه که در ۹۰۰ بیمارستان کشور بر اساس ۹۰۰ سنجه توسط ۳۰۰ ارزیاب ملی انجام شده بود به اتمام رسید. برای اجرای نسل نوین استانداردهای اعتباربخشی هفت فاز طراحی و از یک سال پیش آغاز شد و برای آن نیز استانداردهای جدیدی طراحی شد.

آقاجانی ادامه داد: این کار با کمک ۴۰۰ نفر از کارشناسان صورت گرفت و طی آن کتاب نحوه استقرار این استانداردها نیز تدوین و به بیمارستان‌ها ابلاغ شد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: برای اطلاع بیمارستان‌ها از نحوه استقرار این اعتباربخشی در ۱۰ قطب کشوری برای همه مدیران مسئول بیمارستان‌ها، کارگاه‌های آموزشی و آزمون ملی انتخاب ارزیابان برگزار شد. همچنین سامانه الکترونیک اعتباربخشی ملی نیز در این خصوص طراحی و اجرا شد.

آقاجانی، مهمترین ویژگی این اعتباربخشی را توجه به ایمنی بیمارستان‌ها و کاهش خطاهای پزشکی دانست و افزود: ۱۴۶ سنجه از ۹۰۰ سنجه مورد استفاده در این اعتباربخشی به ایمنی بیمارستان‌ها و کاهش خطاهای پزشکی مربوط است. با بهینه سازی بیمارستان‌ها در قالب اعتباربخشی می‌توانیم بیمارستان‌های ایمن در برابر حوادث داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برای اولین بار کیفیت خدمات اقامتی در اعتباربخشی مورد توجه قرار گرفت، توجه به حقوق بیماران و تکریم آنها و مد نظر قرار دادن توجه بیمارستان‌ها به مسائل محیط زیستی را  از جمله موارد مطرح شده در این اعتباربخشی بیان کرد و گفت: اگر مردم از بیمارستان‌ها راضی نباشند یا اینکه پساب و پسماند آن بیمارستان محیط زیست را آلوده کند در اعتباربخشی نمره پایینی دریافت می‌کنند.

اجرای قانون و قانون مداری از دیگر ویژگی‌های این اعتباربخشی است که آقاجانی بیان کرد و افزود: وزارت بهداشت برنامه‌های طرح تحول را در قالب اعتباربخشی می‌سنجد که یکی از نتایج آن شفاف شدن کیفیت خدمات در بیمارستان‌ها است. حاصل این اقدام نیز دادن رتبه‌های کیفی است و تعرفه بیمارستان‌ها نیز متناسب با همین درجه تنظیم می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت توجه به نتیجه گرایی خدمات، استفاده از ارزیابان مستقل و دوره دیده، مشارکت گسترده پزشکان، نظم در اعتباربخشی، کاهش تعداد سنجه‌ها، توجه به بخش مراقبت‌های خاص و ویژه و تمرکز بر وظیفه محور بودن را جزئی از ویژگی‌های دیگر این نسل از اعتباربخشی برشمرد.

آقاجانی تاکید کرد: کیفیت امری مستمر است و ما این روند را ادامه می‌دهیم و سالی یکبار اعتباربخشی را تکرار می‌کنیم تا بیمارستان‌ها را به سمت استانداردهای ملی و بین‌المللی سوق دهیم. از این هفته نیز داده‌ها وارد فرآیند تحلیل و صدور کارنامه بیمارستان‌ها می‌شود. ضمانت اجرای این اعتباربخشی نیز درجه ارزیابی آن است. اگر بیمارستانی به درجه پایین نزول کند تعرفه آن کاهش و به دنبال آن درآمدش نیز کم می‌شود. در بیمارستان‌های وزارت بهداشت نیز ابزارهای مدیریتی برای این کار وجود دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج