متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با اشاره به خلاء درمان تیمی سرطان گفت: گاهی اوقات با بیماری مواجه ایم که مدت ها قبل از ارجاع به متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی بدون ضرورت شیمی درمانی شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، فرشید  اربابی در ارتباط با مهمترین چالش ها و دغدغه ها در حوزه درمان سرطان، اظهار داشت: یکی از مهمترین مشکلات در این زمینه عدم ورود بیمار به پروسه درمان از راه مناسب است.

وی ادامه داد: بسیاری از بیماران پس از جراحی به پزشک متخصص درمان سرطان ارجاع داده می شوند و این در حالی است که  در مواردی انجام جراحی، اجرای سایر درمان های تکمیلی سرطان را سخت و یا حتی غیرممکن می کند. برا ی مثال در سالیان گذشته ابداع روش های جدید درمان رادیوتراپی و شیمی درمانی همزمان سرطان رکتوم باعث شده است که برای بسیاری از بیماران بتوان جراحی های کوچکتر انجام داد و بیماران بدون نیاز به داشتن کیسه کولستومی، به زندگی طبیعی و با کیفیت خود ادامه دهند.

اربابی افزود: تنها در صورتی می‌توان گفت که جراحی اولین گزینه درمان سرطان است، که بیمار توسط متخصص رادیوتراپی و شیمی‌درمانی بررسی کامل شده باشد. در موارد زیادی مثل سرطان سینه در خانم ها، اقدامات شیمی درمانی قبل از جراحی منجر به نتایج بهتری می شود و یا در مواردی مثل سرطان معده یا مری انجام رادیوتراپی و شیمی درمانی همزمان می تواند طول عمر بیشتری ایجاد کند یا در مواردی مثل سرطان حنجره رادیوتراپی نیاز به جراحی را کاملاً برطرف می کند.

این متخصص رادیوتراپی و انکولوژی اضافه کرد: البته این مشکل تنها اختصاص به کشور ما ندارد در بسیاری از کشورها نیز به درجات مختلف دیده می شود. همچنین در شهرهای مختلف کشور هم شدت آن متفاوت است. خوشبختانه این مشکل با افزایش تعداد دانش آموختگان رشته رادیوتراپی و انکولوژی و افزایش بخش های کلینیکال انکولوژی هر چند رو به کاهش دارد اما همچنان مشکل بزرگی در درمان سرطان است. لذا نقش رسانه ها در افزایش دانش و آگاهی مردم و بیماران  در این زمینه بسیار پررنگ است.

وی با تأکید بر اینکه نیاز به یک نقشه راه برای درمان سرطان وجود دارد، گفت: براساس این نقشه، برای بیماران اقدامات استاندارد انجام خواهد شد و از پراکنده کاری و اعمال نظرات شخصی تا حد زیادی جلوگیری خواهد شد. خوب است که با توجه به سیاست های کلان کشوری و دیدگاه اقتصاد مقاومتی، تجربه های موفق کشورهای اروپایی در درمان سرطان  و دوری گزیدن از تجربه های پرخرج و بدون حاصل کشورهای آمریکایی، مورد نظر قرار بگیرد.

اربابی ادامه داد: متأسفانه سیستم سلامت در کشور به گونه ای نیست که بیمار ابتدا به پزشک خانواده مراجعه و پس از آن به متخصص آنکولوژی ارجاع داده شود. لذا، بیمار به پزشکان مختلف مراجعه می‌کند که همین یکی از علل تشخیص دیرهنگام و شروع کارهای غیرضروری است.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی تأکید کرد: همانطور که قبل از جراحی مشاوره متخصص بیهوشی لازم است، بهتر است جراح قبل از نمونه برداری و انجام جراحی با متخصص آنکولوژی نیز مشاوره انجام دهد و در واقع یک تیم درباره سرنوشت درمانی بیمار تصمیم بگیرند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج