عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به کمبود اعتبار ۸ هزار میلیارد تومانی بیمه‌ها در سال گذشته، گفت: منابع مالی در بیمه ها برای اجرای طرح تحول سلامت کافی نیست.

به گزارش خبرگزاری موج، رسول خضری با اشاره به اینکه بیمه ها سال گذشته حدود ۸ هزار میلیارد تومان کمبود بودجه داشتند، گفت: در نظرگرفتن ۱۰ درصد از منابع هدفمندی و یک درصد ارزش افزوده تا حدودی به وزارت بهداشت و حوزه سلامت کمک کرد، اما در برنامه ششم مصوب شد بخشی از این بودجه به حوزه آموزش و ورزش اختصاص پیدا کند.

وی با بیان اینکه منابع مالی در بیمه ها برای اجرای طرح تحول سلامت کافی نیست، افزود: دراین دوره برای اولین بار حدود ۱۱ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند، بنابراین همین مصوبه و اجرای آن موجب تحمیل بارمالی سنگینی به حوزه سلامت شد؛ ازاین رو اگرمدیریت منابع مالی صورت گیرد و به طبع تجدید نظری درهزینه کرد منابع انجام شود، می توان طرح تحول را مدیریت کرد.

خضری با تاکید براینکه هیچ چاره ای جز تجمیع منابع بیمه ها برای اجرای طرح تحول وجود ندارد، تصریح کرد: برای اجرای پزشک خانواده، نظام سطح بندی و ارجاع و گایدلاین ها، تجمیع بیمه ها و مدیریت بهره وری منابع ضروری است، هرچند که متاسفانه نظام سطح بندی درحال حاضر به خوبی رعایت نمی شود؛ بنابراین یکی از نقاط ضعف طرح تحول بی توجهی به نظام سطح بندی است، زیرا هرفردی برای یک بیمار کوچک هم به متخصص و فوق تخصص مراجعه کرده و هزینه های بسیاری را به حوزه سلامت تحمیل می کند.

وی با بیان اینکه درهیچ کشوری چنین سیاست هایی درحوزه درمان اجرا نمی شود، گفت: این بی توجهی ها و اجرای چنین سیاست هایی سبب شده که پزشک عمومی درحلقه سلامت مورد بی مهری قرارگیرد، بنابراین نظام سطح بندی و ارجاع واجرای پزشک خانواده در مدیریت منابع و رفع مشکلات بیمه ای موثراست؛ البته ناگفته نماند که اجرای پزشک خانواده در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا بین ۱۲تا ۱۸ سال طول کشیده است، بنابراین نمی توان انتظار داشت که در طی ۲ تا ۳ سال طرح تحول به طورکامل اجرایی شود.

خضری با اشاره به اینکه ۹ بیست و هفتم حق بیمه درمان کارگران به حوزه درمان اختصاص پیدا نمی کند، گفت: باید در مدیریت منابع به شفاف سازی این موارد توجه کرد، ضمن اینکه بنیادی ترین موضوع درحوزه سلامت اجرای عدالت است که می توان با تجمیع بیمه ها پیگیری کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه منابع مالی صندوق ها باید به صورت جدی تجمیع شود، افزود: صرفه جویی درهزینه های حوزه سلامت با تجمیع منابع امکان پذیر است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج