مدیرکل سلامت شهرداری تهران از استقرار پایگاه های سیار خدمات سلامت در مساجد پایتخت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، مدیرکل سلامت شهرداری تهران از برگزاری ویژه برنامه های سلامت در مناطق 22 گانه با اولویت رسیدگی به شهروندان محلات محروم خبر داد و گفت: در برنامه «سلامت در ضیافت» خدماتی چون مشاوره روان شناسی، تغذیه و طب اسلامی، پزشکی، غربالگری فشار خون، برنامه های آموزشی و... به شهروندان ارائه می شود.

 سمانه زمانی با اشاره به برنامه های اجرایی ادارات سلامت مناطق 22گانه به مناسبت ماه مبارک رمضان 1396 اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان برنامه های اجرایی چون طرح سلامت در ضیافت، برپایی ایستگاه های اهدای خون، آموزش و مشاوره تغذیه، برگزاری مراسم افطاری در محلات محروم و بازدید از منازل سالمندان و معلولان از 6خرداد تا 4 تیر سال جاری در مناطق  22گانه شهرداری تهران اجرا می شود.

وی حفظ و ارتقای سطح سلامت شهروندان، استفاده از ظرفیت بالای مساجد در ارائه خدمات سلامت به شهروندان در ماه مبارک رمضان، حساس سازی و جلب توجه بیشتر شهروندان به مسائل مربوط به سلامت جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی، تقویت نقش اعضای کانون خادمین سلامت مساجد در سطح محله، ارتقای حس همدلی و نوع دوستی در بین شهروندان با برپایی ایستگاه های اهدای خون و سفره های افطاری را از اهداف برگزاری این برنامه ها برشمرد.

به گفته زمانی، اهم برنامه های اجرایی حوزه سلامت در ماه مبارک رمضان در 7 محور شامل اقدامات بهداشتی، ایمنی و پیشگیری از حوادث در مساجد، سلامت در ضیافت، برپایی ایستگاه های اهدای خون، آموزش و مشاوره سلامت معنوی و تغذیه سالم، برگزاری مراسم افطاری در محلات محروم، عیادت از منازل سالمندان و معلولان منتخب و راه اندازی پایگاه های سلامت در روز جهانی قدس است.

وی با اشاره به اقدامات بهداشتی، ایمنی و پیشگیری از حوادث در مساجد گفت: باتوجه به اینکه در ایام ماه مبارک رمضان حضور و تردد نمازگزاران در مساجد افزایش می یابد به همین منظور جهت جلوگیری از بروز حوادث در مساجد بهتر است با مشارکت و ظرفیت خادمین سلامت مساجداقدامات ایمنی و بهداشتی مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران، از برپایی پایگاههای سیار ارائه خدمات سلامت در فاصله افطار تا سحر در مساجد پایتخت خبر داد و گفت: در برنامه سلامت در ضیافت خدماتی چون مشاوره روان شناسی، ارائه مشاوره تغذیه و طب اسلامی، مشاوره پزشکی، برگزاری مسابقات سلامت، غربالگری فشار خون، تهیه وتوزیع اقلام آموزشی با محوریت ماه مبارک رمضان و برگزاری کارگاههای آموزشی سلامت محور ( از قبیل آموزش مهارت های زندگی، بهداشت فردی و گروهی، نقش آموزه های دینی در ارتقای سلامت و ...)، سخنرانی های آموزشی بعد از اقامه نماز در مساجد، فعالیت های ویژه برای کودکان ( قصه گویی، نقاشی، مسابقه و ...) به نمازگزاران روزه دار خدمت رسانی می کند.

وی از برپایی ایستگاه های اهدای خون در ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: به همت کانون خادمین سلامت مساجد با مشارکت کانون اهدای خون و با همکاری اداره کل سلامت و سازمان انتقال خون ایستگاههای ثابت در برخی مناطق از جمله 20 و 2 و ایستگاه های سیار انتقال خون جهت ارائه تسهیلات لازم به نمازگزاران و اعضای کانون خادمین سلامت مساجد در مناطق مختلف استقرار می یابد.

زمانی، آموزش و مشاوره سلامت معنوی و تغذیه سالم را از دیگر برنامه های ماه مبارک رمضان عنوان کرد و افزود: برنامه های آموزشی و مشاوره ای با حضور کارشناسان متخصص (تغذیه، طب سنتی، سلامت معنوی) در سطح خانه های سلامت و مساجد برگزار می شود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران،  برپایی مراسم افطاری با مشارکت کانونهای اجتماعی سلامت محور و خیرین در محلات محروم هر منطقه، بازدید از منازل سالمندان و معلولان منتخب با اولویت افراد نیازمند و کم برخوردار و راه اندازی پایگاه های سلامت در روز جهانی قدس را از دیگر برنامه های سلامت محور این ماه مبارک عنوان کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج