رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: هم‌اکنون استان‌های تهران، مازندران، البرز، سمنان و اصفهان با 97 درصد باسوادی در صدر استان‌های باسواد کشور و سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و کردستان به ترتیب در رده‌های پایین باسوادی قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری موج، علی باقرزاده در حاشیه جلسه نهضت سوادآموزی بخش مرزی داشلی‌برون گنبدکاووس واقع در شرق استان گلستان اظهار داشت: طی چهار سال اخیر، رشد سوادآموزی هر سال 2.75 درصد بوده است.

وی افزود: این میزان رشد سوادآموزی در کشور، 2.8 درصد میانگین جهانی است و همین رشد سبب شد تا فعالیت‌های سوادآموزی ایران مورد تقدیر سازمان فرهنگی یونسکو قرار گیرد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اضافه کرد: موفقیت‌های سوادآموزی در سایه تلاش مراکز یادگیری محلی، بسیج امکانات و نیروها و همکاری و تعامل دهیاران، شوراها، علما و روحانیون با آموزش و پرورش و نهضت سوادآموزی بوده است.

باقرزاده تصریح کرد: بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 نرخ باسوادی کشور به 94.7 درصد رسیده است و بر اساس آمار سرشماری سال 95، هم‌اینک 2 میلیون و 700 هزار نفر بی‌سواد در کشور وجود دارد که شامل اتباع خارجی و افراد آموزش ناپذیر و بخشی نیز افراد بی‌سواد بین 10 تا 49 سال هستند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: از مجموع بی‌سوادان مطلق کشور پیش‌بینی می‌شود یک تا یک و نیم میلیون بی‌سواد بین گروه سنی 10 تا 49 سال باشند.

وی یادآور شد: هم‌اکنون استان‌های تهران، مازندران، البرز، سمنان و اصفهان با 97 درصد باسوادی در صدر استان‌های باسواد کشور و سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و کردستان به ترتیب در رده‌های پایین باسوادی قرار دارند.

باقرزاده تنها راه باسوادی را همکاری و تعامل نیروهای بومی و محلی با مراکز یادگیری در سراسرکشور دانست و تصریح کرد: دولت حمایت‌های مادی و لوازم‌التحریر رایگان در اختیار آموزش‌دهندگان و سوادآموزان قرار می‌دهد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی یادآور شد: به طور میانگین سالانه 2 درصد دانش‌آموزان ورودی به مقطع ابتدایی به دلایل مختلف امکان ثبت‌نام ندارند که باید با بسیج همه نیروها و امکانات در ریشه‌کنی بی‌سوادی تلاش کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج