مدیر امور اجرایی زکات کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: امسال پیش‌بینی می‌شود بیش از 305 میلیارد تومان زکات در کشور جمع‌آوری شود.

به گزارش خبرگزاری موج، نجفعلی انتظاری در نشست با مدیران ادارات تابعه کمیته امداد امام خمینی و مسئولان زکات شهرستان‌های نه‌گانه چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: سخت‌ترین و شرعی‌ترین کاری که نسبت به سایر بخش‌های درآمدی در کمیته امداد وجود دارد، زکات است که باید به طور دقیق انجام شود.

وی افزود: توفیق حوزه زکات موجب تقویت دیگر بخش‌ها می‎‌شود که امید است با همکاری سایرین جایگاه زکات احیاء شود.

انتظاری گفت: در سال گذشته 267 میلیارد تومان درآمد جمع‌آوری زکات بوده که بیش از 167 میلیارد تومان معادل 66 درصد از درآمد حاصل صرف امور نیازمندان و بالغ بر 90 میلیارد تومان معادل 34 درصد صرف پروژه‌های عمرانی شده است.

وی تاکید کرد: از مجموع درآمدهای زکات در سال گذشته، 9 میلیارد تومان به درآمدهای حاصل از مراکز نیکوکاری اختصاص یافت.

انتظاری گفت: در حال حاضر مردم 15 هزار روستا زکات پرداخت می‌کنند که در سال جاری باید در این تعداد روستا شورای زکات با حضور معتمدین و  مردم تشکیل شود و نیازمندان توسط مردم شناسایی و زکات جمع‌آوری را مستقیما میان آن‌ها توزیع کنند.

وی ادامه داد: امسال پیش‌بینی می‌شود بیش از 305 میلیارد تومان زکات در کشور جمع‌آوری شود که سهم چهارمحال و بختیاری چهار میلیارد و 400 میلیون تومان است.

انتظاری با اشاره به اینکه انفاق روستا از مهم‌ترین برنامه‌های سال جاری ستاد اجرایی زکات کشور است، تصریح کرد: این ستاد سعی دارد امور اجرایی زکات ازجمله فرهنگ‌سازی، جمع‌آوری و هزینه‌ زکات را به مؤسسه‌های خیریه معتبر و معتمدین روستاها واگذار کند که بایستی مدیران استانی و شهرستانی شورای زکات را در تمامی روستاهای استان تشکیل دهند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 36 میلیارد تومان زکات فطره در کشور جمع‌آوری شد، تصریح کرد: امسال پیش‌بینی شده است که 100 میلیارد تومان زکات فطره جمع‌آوری شود.

مدیر امور اجرایی زکات کشور با اشاره به طرح معادل‌سازی زکات در کشور گفت: باید تبلیغ و فرهنگ‌سازی صحیح عملکرد زکات جایگزین طرح معادل‌سازی شود.

انتظاری خاطرنشان کرد: در حال حاضر 352 روحانی به صورت مستقیم در امور زکات با ستاد اجرایی زکات کشور همکاری می‌کنند که در ایام ماه مبارک رمضان روحانیون از نهادهای دیگر از جمله تبلیغات اسلامی با این ستاد درامر ترویج و تعمیق فرهنگ پرداخت زکات همکاری دارند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج