معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه وظیفه مشاوران تعیین تکلیف برای دانش‌آموزان نیست، گفت: متناسب با توسعه متوازن، باید الگوی خاصی ارائه دهیم تا 50 درصد دانش‌آموزان در شاخه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش مشغول به تحصیل شوند.

به گزارش خبرگزاری موج، مهدی فیض معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در گردهمایی مجریان هدایت تحصیلی مناطق 5 کشور در ساری، اظهار داشت: هدف هدایت تحصیلی، انتخاب آگاهانه و آزادانه دانش‌آموز است بنابراین باید آگاهی لازم به دانش‌آموز داده شود.

وی با اشاره به اینکه وظیفه مشاوران تعیین تکلیف برای دانش‌آموزان نیست، تصریح کرد: مشاور باید با آگاهی‌بخشی ثمربخش منجر به جهت‌دار شدن انتخاب خانواده و دانش‌آموز شود.

فیض با اشاره به اینکه کشور نیازمند انواع تخصص‌هاست، خاطرنشان کرد: جامعه نیازمند نیروهایی است که در شاخه نظری و کاردانش و فنی‌وحرفه‌ای تحصیل کرده و وارد بازار کار شوند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش، توسعه متوازن را نیاز ملی دانست و گفت: هدف از توسعه متوازن منحصر به تحصیل دانش‌آموز در یک رشته خاص نیست بلکه متناسب با توسعه متوازن، باید الگوی خاصی ارائه دهیم تا 50 درصد دانش‌آموزان در شاخه فنی و حرفه‌ای مشغول به تحصیل شوند.

وی با بیان اینکه متقاضی رشته تجربی، زیاد است، افزود: در کنکور تجربی از هر 30 نفر، یک نفر در رشته پزشکی پذیرفته می‌شود؛ باید سعی کنیم آگاهی‌ها به‌گونه‌ای باشد تا رشته فنی و حرفه‌ای و کاردانش پررنگ‌تر جلوه داده شود.

فیض در موضوع هدایت تحصیلی، انتخاب نهایی را بعد از تلاش‌ها و آگاهی‌های لازم بر عهده دانش‌آموز دانست و اذعان کرد: آموزش و پرورش موظف است با استفاده از امکانات دولتی و غیردولتی که در اختیار دارد پاسخگوی حداکثری برای دانش‌آموزان باشد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه بر اساس فرم شماره 6، هدایت تحصیلی برای دانش‌آموز به صورت انفرادی صورت می‌گیرد، افزود: دانش‌آموز طبق ترکیب آزمون رغبت و توانایی فردی مورد سنجش قرار می‌گیرد.

وی فرم شماره 7 را در هدایت تحصیلی قیاس دانش‌آموز با سایر دانش‌آموزان دانست و ادامه داد: اگر دانش‌آموز در مقایسه با سایر دانش‌آموزان در گروه «ب» قرار گرفت اول باید دانش‌آموز گروه «الف» ثبت‌نام و سپس در روز مقرر دانش‌آموزان گروه «ب» و همینطور به ترتیب «ج» و «د» ثبت‌نام کنند.

فیض ادامه داد: باید نظام جامع هدایت تحصیلی از پایه ابتدایی شروع و تا پایه نهم ادامه پیدا کند چرا که در فاصله چند ماه نمی‌شود آینده دانش آموز را رقم زد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج