دبیر اجرایی نخستین کنگره بین المللی فیزیوتراپی ایران با اشاره به گردهمایی بزرگ فیزیوتراپیست‌‌‌ها در این کنگره گفت: جدیدترین دستاوردهای علمی در کنگره بین المللی فیزیوتراپی ایران ارائه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، احمد مؤذن زاده با اشاره به برگزاری نخستین کنگره بین المللی و بیست و هشتمین کنگره سالیانه فیزیوتراپی ایران گفت: این کنگره برای نخستین بار بعد از برگزاری 27 کنگره سالیانه به صورت بین المللی برگزار می شود تا در دورنمای رشد علمی و حرفه‌ای کشور بتوانیم جایگاه اول را در رشته فیزیوتراپی در سطح منطقه از آن خود کنیم.

وی افزود: این کنگره با حضور بیش از سه هزار فیزیوتراپیست و دانشجویان رشته فیزیوتراپی در مقاطع مختلف برگزار می شود و همراه با برگزاری کارگاه‌های آموزشی متعدد و نمایشگاه تجهیزات فیزیوتراپی و توانبخشی در جوار این کنگره با حضور حدود 100 شرکت سازنده و واردکننده، یکی از بزرگترین نمایشگاه های تجهیزات فیزیوتراپی در سطح منطقه است.

موذن زاده ادامه داد: در این کنگره شخصیت های برجسته علمی فیزیوتراپی از کشورهای امریکا، کانادا، انگلستان، فرانسه، آلمان، ایتالیا، استرالیا، لهستان، جمهوری چک و از کشورهای منطقه هند، پاکستان، لبنان و عراق حضور خواهند داشت.

وی اظهار داشت: فیزیوتراپی یکی از رشته های پزشکی است که در دنیای امروز در خط مقدم خدمات بهداشتی درمانی قرار دارد و در هر اختلالی که حرکت بیمار دچار مشکلات حرکتی  شود، اولین پاسخ و بهترین درمان مراجعه به فیزیوتراپیست و درمان‌های فیزیوتراپی است.

دبیر اجرایی نخستین کنگره بین المللی و بیست و هشتمین کنگره فیزیوتراپی ایران افزود: فیزیوتراپی یک روش درمانی کم خطر و درعین  حال موثر و گسترده است که در آن هم از انواع و اقسام مدالیتیهایی که در طیف امواج الکترومغناطیس مطرح هستند، استفاده می شود و هم از روش های درمان دستی، ماساژ، ورزش درمانی، کشش، سوزن خشک استفاده می‌شود و با پیشرفت تکنولوژی استفاده از مدالیتیهایی مثل شاک ویو، لیزرهای کم توان و پرتوان، مگنت و رادیوفرکانس در فیزیوتراپی روز به روز جایگاه مشخص تری پیدا کرده است به نحوی که اخیرا وزارت بهداشت گایدلاین‌های درمانی روش‌های نوین فیزیوتراپی را نیز ابلاغ کرده است.

وی ادامه داد: فیزیوتراپی رشته ای است با دامنه وسیع درمانی که می تواند اثرات خود را در ابعاد مختلف در کاهش درد و التهاب و بهبود شکستگی ها و ضایعات بافت نرم نشان دهد و در بازگشت  بیمار به محیط کار و زندگی و جلوگیری از اتلاف هزینه و وقت  و دور بودن فرد از فعالیت های فردی و حرفه ای نقش مهمی را ایفا کند.

بازرس هیات مدیره انجمن علمی فیزیوتراپی ایران گفت: خوشبختانه همکاران فیزیوتراپیست  ما در نظام سلامت در سطح کشور و در تیم توانبخشی در تعامل کامل با گروه های مختلف و متخصصین محترم فعالیت می کند و اخیرا شرح وظایف مقطع پایه رشته فیزیوتراپی در سازمان نظام پزشکی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به امید خدا امیدواریم که طی یکی دو ماه آینده با حضور نمایندگان وزارت بهداشت این شرح وظایف به تایید نهایی برسد.

وی ادامه داد: درمورد اجرای فراگیر مقطع دکترای حرفه ای فیزیوتراپی با توجه به اینکه این مقطع در سطح منطقه و جهان به صورت وسیع اجرا شده و در کشورهای اطراف ما مثل پاکستان و عربستان سعودی نیز عملیاتی شده و خوشبختانه با عنایت به توجه معاونت آموزشی وزارت بهداشت به رشد علمی و حرفه ای رشته فیزیوتراپی، امیدواریم امسال این مشکل نیز حل شود و شاهد پذیرش فراگیر دانشجویان مقطع دکترای حرفه ای فیزیوتراپی از مقطع لیسانس باشیم تا بتوانیم خدمات شایسته تر و بهتری را به بیمارانمان ارائه دهیم.

موذن زاده در پایان گفت: برگزاری چنین کنگره هایی در ابعاد بین المللی به نحو قابل ملاحظه ای همراه با تبادلات علمی و حرفه ای می تواند در ارتقاء سطح علمی و حرفه ای همکاران فیزیوتراپیست ایفای نقش کنند.

یادآور می‌شود؛ نخستین کنگره بین المللی و بیست هشتمین کنگره سالیانه فیزیوتراپی ایران از سوم تا پنجم خرداد 96 در محل هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج