مدیرکل فرهنگی و تبلیغات بنیاد شهید و امورایثارگران ازبرگزاری دهمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران به مناسبت سالروز فتح خرمشهر با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و همچنین برگزاری یادواره ‌های سراسری گرامی داشت این روز در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از بنیادشهید، «اسکندر یارنسب» ضمن گرامیداشت حماسه سوم خرداد افزود: مهمترین برنامه ‌ای که به همین مناسبت درسطح کشور برگزارمی‌شود، کنگره ملی تجلیل از ایثارگران است و در دوره ‌های گذشته برگزاری این کنگره، هشت کنگره با حضور رئیس جمهوری و یک کنگره نیز با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شده است.

یارنسب افزود: در دهمین کنگره که با حضور جمعی از خانواده ‌های شهدای فتح خرمشهر برگزار می‌ شود، از تولیدات مختلف فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران ازجمله کلیپ «شهر حماسه» و همچنین یک قطعه موسیقی، یک اثر نمایشی و یک سرود با موضوع فتح خرمشهر رونمایی می‌شود. 

وی اظهارکرد: همزمان با برگزاری این کنگره، یادواره‌های سراسری فتح خرمشهر نیز درسراسر استان ‌ها برگزار می‌ شود، همچنین برگزاری نمایشگاه ‌های آثار تجسمی هنرمندان کشورمان و انجام تبلیغات محیطی مرتبط با فتح خرمشهر از برنامه‌های مرتبط با مراسم ویژه این روز است که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام می ‌شود.

وی گفت: این روز یادآور حماسه بزرگ آزادسازی خرمشهر در پی اجرای عملیات «بیت‌ المقدس» است، این عملیات از تاریخ 10 اردیبهشت سال 1361 آغاز شد و در چهار مرحله، نهایتا در تاریخ سوم خرداد همان سال منجر به آزادسازی خرمشهر و بیرون راندن دشمن بعثی شد.

وی اظهارکرد: فتح خرمشهر نقطه عطف تاریخ دفاع مقدس است، زیرا قدرت نظامی ایران به تمام جهان ثابت شد و موازنه قوا درجنگ عملا به نفع ایران تغییر کرد. 

وی تصریح کرد: بیت‌المقدس نخستین عملیات بزرگ نظامی ایران بود که در آن بیش از 16 هزار نفر از نیروهای دشمن کشته و 19 هزار نفر نیز به اسارت درآمدند. پس از این اتفاق تاریخی موجی از شادی و امید سراسر کشور را فرا گرفت و امام خمینی (ره) نیز با اشاره به عظمت این اتفاق، فرمودند که «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

مدیرکل فرهنگی و تبلیغات بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به نام‌گذاری سوم خرداد با عنوان «روز ایثار، مقاومت و پیروزی» گفت: این نام‌گذاری به پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شد.

براساس آماربنیادشهید، تعداد جانبازان زیر 25 درصد 331 هزار و 555 تن، جانبازان 25 درصد و بالاتر 233 هزار و 267 تن، جانبازان 50 تا 69 درصد 25 هزار و 481 و جانبازان بالای 70 درصد حدود 9 هزار و 688 است؛ ضمن اینکه حدود هفت هزار جانباز اعصاب و روان شدید در کشور بسر می برند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج