رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید براینکه باید در جمعیت هلال احمر برای مدیریت پزشکی حج، برنامه عملیاتی وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: با وجود برنامه عملیاتی، مدیریت صحنه در زمان وقوع حادثه، آسان‌تر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری موج، سید امیرمحسن ضیائی در همایش توجیهی معاینات حج تمتع سال ۹۶ با اشاره به مسئولیت سنگین مرکز پزشکی در حج، گفت: کسانی که در این زمینه در استان‌ها آمادگی و هماهنگی زائران را برعهده دارند، بدانند که سازماندهی خدمات و ارایه آن‌ها توفیق بزرگی است که شامل حال آنها شده است.

 ضیائی با بیان اینکه ملت مسلمان و معتقد ایران در مراسم اعتقادی و عبادی، حضور پررنگی دارند و جمعیت هلال احمر نیز در بدون منت و بدون ادعا همه جا حضور دارد و خدمات ارائه می دهد، تاکید کرد: افتخار هلال احمر است که هر جایی که مردم حضور دارند در کنار آنها است و خدمت ارائه می دهد.

وی با اشاره به خدمات هلال احمر ایران به زائران حج تمتع، زائران عتبات عالیات، زائران ایام اربعین حسینی، زائران طرح‌های منتظران ظهور، همسفران خورشید و ...گفت: توفیق ارائه این خدمات از برکت در کنار مردم بودن به دست آمده است و در سراسر دنیا جمعیتی با این تنوع و گستردگی خدمات وجود ندارد که اینچنین به مردم نزدیک باشد.

ضرورت تقویت نظم موجود در ارائه خدمات پزشکی

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه با اشاره به اینکه حج امسال با حج دو سال گذشته تفاوت‌های عمده‌ای دارد، خاطرنشان کرد: این تفاوت‌ها می طلبد که برنامه ریزی دقیق تر، منظم تر و هماهنگی بالاتری داشته باشیم.

 ضیائی با بیان اینکه نظم و انضباطی که در مجموعه پزشکی حج وجود دارد ناشی از تجربه سازمانی طولانی‌مدت است، تاکید کرد: تغییراتی که بعد از دو سال در ارائه خدمات پزشکی به زائران حج تمتع به وجود آمده است و شرایط خاصی که در کشور میزبان (عربستان) وجود دارد، اقتضا می کند که انضباط فعلی مرکز پزشکی حج را تقویت کنیم.

پزشک خانواده در کنار زائران حج تمتع

رئیس جمعیت هلال احمر اظهار کرد: ۱۵ هزار زائر به جمع زائران حج تمتع سال ۹۶ اضافه شده بنابراین مسئولیت تیم پزشکی حج سنگین‌ترشده است و برای ارائه خدمات درمانی در یک کشور خارجی محدودیت‌های بیشتری را به وجود می آورد.

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، ضیائی یکی از نکات مثبت ارائه خدمات در حج را تمرکز سیستم پزشکی حج ایران و شبکه‌ای شدن خدمات پزشکی عنوان کرد که بر اساس آن پزشک کاروان همچون پزشک خانواده در طول ایام حج در کنار زائران حضور خواهد داشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج