وزیر علوم بر ضرورت توجه به تجهیز و تعمیر دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: این اعتبار تا پایان تابستان امسال به طور کامل پرداخت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد فرهادی در مراسم قرارداد همکاری پرداخت وام ویژه دکتری که صبح امروز در وزارت علوم برگزار شد، گفت: یک هم‌افزایی بین دانشگاه‌ها و وزارت علوم، بانک توسعه و تعاون و سازمان برنامه و بودجه در جهت رفع کمبودهای حوزه دانشجویی صورت گرفته است و سازمان برنامه و بودجه نیز براساس قول دکتر نوبخت سال گذشته اعتبار دانشگاه‌ها را به صورت صددرصد تخصیص داد و بسیاری از بدهی دانشگاه‌ها به شهرداری‌ها پرداخت شده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تا آخر تابستان امسال اعتبارات تعمیرات و تجهیزات در دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود، تصریح کرد: امسال ۱۴۰۰ میلیارد تومان بین دانشگاه‌ها و کسانی که تجهیزات علمی تولید می‌کنند، برای خرید تجهیزات قرارداد بسته شده است.

وزیر علوم گفت: خوشبختانه سال گذشته نیز اعتبار تعمیرات و تجهیزات در دانشگاه‌ها اگر چه با کمی تاخیر اما به طور کامل پرداخت شده است و این مبلغ در سال گذشته 77 میلیارد تومان بود.

وی بر ضرورت توجه به مهارت کسب و کار در دانشگاه‌ها تاکید کرد و افزود: این برنامه سال گذشته در کمسیون‌های دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت اما در نهایت این برنامه تصویب و از سال‌جاری عملیاتی می‌شود. به‌طوری که براساس آن فارغ‌التحصیلان برای کسب مهارت‌آموزی در محیط های فنی و حرفه‌ای وارد می‌شوند.

وزیر علوم عملکرد صندوق رفاه دانشجویان طی سال های اخیر را موفقیت امیز توصیف کرد و گفت: این صندوق توانسته است تسهیلات خوبی به دانشگاهیان ارائه کند. در سال ۹۲ کل تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان ۱۱۰ میلیارد تومان بود که سال ۹۵ بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض به دانشگاه‌ها شد.

وی تاکید کرد: دانشجویان می‌توانند از یک نوع وام از طریق صندوق رفاه دانشجویان بهره‌مند شوند؛ همچنین ۳۸۵ میلیارد تومان سال ۹۵ وام به دانشجویان پرداخت شد.

به گفته دکتر فرهادی، درآمد اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان در چهار سال قبل ۲۹۰ میلیارد تومان بود که در حال حاضر به بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است. همچنین ذخیره استراتژیک صندوق نیز طی ۴۰ سال قبل ۱۴۰ میلیارد تومان بود که طی سه سال اخیر به ۳۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

وزیر علوم در پایان با تاکید بر اینکه هنوز در زمینه خوابگاه‌ها و بخصوص خوابگاه متاهلین با کمبود مواجه هستیم، گفت: اگر چه صندوق رفاه دانشجویان در ساخت خوابگاه‌ها، از ظرفیت خیرین با مبلغ 220 میلیارد تومان استفاده کرده است اما نیازمند هم‌افزایی بیشتر برای رفع این مشکل هستیم ضمن اینکخ رفع ممنوعیت ساخت خوابگاه‌ها در برنامه ششم برداشته شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج