رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در نشست نمایندگان استانی مرکز پزشکی حج و زیارت به تشریح برنامه آموزشی و توجیه معاینات زائران حج امسال پرداخت.

به گزارش خبرگزاری موج، سید علی مرعشی امروز یکشنبه در نشست نمایندگان استانی مرکز پزشکی حج و زیارت، با اشاره به آموزش و توجیه معاینات حج امسال بیان کرد: با توجه به اینکه سال گذشته حج انجام نشده و با توجه به فاصله ایجاد شده از آخرین حج تا الان، نیاز داریم تا هماهنگی ها در بخش معاینات بیشتر شود.

وی همچنین افزود: با توجه به حوادث سال گذشته، در آموزش های مدیران کاروان و مدیران ستادی باید با هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج تغییراتی ایجاد شود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به نبودن آموزش کمک های اولیه و مدیریت بحران در برنامه حج سال‌های گذشته، گفت: این آموزش ها امسال در دستور کار مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر قرار گرفت که در این زمینه از کارشناسان و برنامه ریزان در سطح کشور استفاده شد تا برنامه آموزشی زائرین به شکل جدیدی طراحی شود.

مرعشی با تاکید بر اینکه تا کنون زمان زیادی را برای انجام اقدامات و برنامه ریزی لازم از دست دادیم، اظهار داشت: سال‌های گذشته در این زمان ثبت نام کاروان ها تمام شده بود، اما الان هنوز ثبت نامی صورت نگرفته و از امروز ثبت نام کاروان ها آغاز و تا تکمیل ظرفیت زمان زیادی را خواهد برد؛ بنابراین زمان برای برنامه ریزی بسیار محدود است.

وی با اشاره به افزایش تعداد زائران امسال نسبت به سال‌های گذشته، اظهار داشت: امسال به جای ۶۴ هزار زائر، ۸۶ هزار نفر عازم حج خواهند شد که با توجه به عدم داشتن اطلاعات کافی نسبت به شرایط امسال عربستان و نیز پیش بینی اتفاقات احتمالی، معاینات از دقت و وسواس خاصی برخوردار است و آزمایشات و مشاوره‌های تکمیلی باید در زمان کوتاه‌تری انجام شود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به حوادث حج سال گذشته، گفت: با توجه به حادثه منا، انتقال آموزش و مفاهیم به پزشکان معاینه کننده در استان‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است؛ به همین دلیل نمی‌خواهیم افرادی که مشکل جدی دارند در حج امسال حضور داشته باشند.

براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر،  وی با تاکید بر افزایش طول حج امسال نسبت به سال‌های گذشته، بیان کرد: طول حج امسال بین ۳۸ تا ۴۰ روز است که مشکلات گروه پزشکی با توجه به افزایش طول مدت اقامت زائر بیشتر می‌شود که اگر بیماری زمینه‌ای داشته باشد این مشکلات مضاعف هم خواهد شد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج