دبیر علمی همایش کاربرد سلول‌های بنیادی در پزشکی گفت: وزارت بهداشت هنوز مجوزهای درمانی را به طور جدی برای استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان صادر نکرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدتقی حسینی‌طباطبایی، دبیر علمی همایش کاربرد سلول‌های بنیادی در پزشکی، گفت: سلول‌های بنیادی در سال‌های گذشته شناخته شده است و در درمان بعضی بیماری‌ها همچون سلول‌های بنیادی مغز استخوان در پیوند مغز استخوان مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما اخیراً دانشمندان پی برده‌اند که از سلول‌های بنیادی می‌توان در درمان اکثر بیماری‌ها استفاده کرد.

حسینی‌طباطبایی گفت: در حال حاضر سلول‌های بنیادی که در محیط آزمایشگاه رشد داده می‌شوند را می‌توان از همه بافت‌ها بدست آورد اما عمده آن از جفت، مغز استخوان، سلول کبد یا پوست حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه سلول‌های بنیادی کاربرد بالینی زیادی پیدا نکرده و هنوز در مرحله آزمایشگاهی است، تصریح کرد:  در همایش کاربرد سلول‌های بنیادی در پزشکی سعی می‌شود جامعه علمی کشور با نقش سلول‌های بنیادی و تأثیر آن در درمان بیماری‌های بالینی بیشتر آشنا شده و کاربرد بالینی آن نیز به تدریج شروع شود.

 این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در روز اول این همایش، سخنرانان مختلفی خواهیم داشت که درباره ماهیت سلول‌های بنیادی، کاربرد سلول‌های بنیادی در بیماری‌های ریه، قلب و عروق، گوارشی، سیستم عصبی توضیح خواهند داد.

حسینی‌طباطبایی، افزود: روز دوم با حضور مستمعین از جامعه آزاد و خیرین برگزار خواهد شد که با چگونگی به دست آمدن سلول‌های بنیادی و نقش NGO و سمن‌ها در تقویت قسمت تحقیقاتی و درمانی سلول‌های بنیادی آشنا خواهند شد.

وی با بیان اینکه سلول‌های بنیادی ایران در دنیا در جایگاه خوبی قرار دارد افزود: به نظر می‌رسد با برگزاری همایش‌‌های مرتبط و اَشناتر شدن پزشکان و حمایت از سازمان‌هایی که در مورد سلول‌های بنیادی فعال هستند از پتانسیل خوب و قابل استفاده‌ای در این مورد برخوردار خواهیم شد.

این نفرولوژیست اطفال با بیان اینکه سلول‌های بنیادی مهمترین مسئله پایه‌ایی پزشکی محسوب می‌شود، ادامه داد: مهمترین دستاورد این همایش مطرح کردن این موضوع در کشور، آشنا کردن جامعه علمی و خیرین، تشویق آنان در مداخله و شرکت در گسترش تحقیقات و شروع درمان‌ است.

 حسینی‌طباطبایی با بیان اینکه کاربرد سلول‌های بنیادی در پزشکی علم جدیدی است و پایه‌های خوبی در کشور دارد، گفت: انتظار می‌رود در پایان این همایش، وزارت بهداشت را به طور جدی در بخش درمان وارد کنیم چرا که هنوز مجوزهای درمانی صادر نشده و عمدتاً کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی صورت می‌گیرد.

وی در پایان با اشاره به اینکه همایش ملی کاربرد سلول‌های بنیادی در پزشکی برای اولین بار به همت بسیج جامعه پزشکی وزارت بهداشت و انجمن سلول‌های بنیادی کشور برگزار می‌شود، بیان کرد: این همایش در حیطه سلول‌های بنیادی و کاربرد آن در علوم پزشکی و بیماری‌های مختلف از دید بالینی طی روزهای سوم تا چهارم خرداد ماه سال جاری در محل تالار شهید رحیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج