رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: شورا ها نباید وارد مسائل سیاسی شوند اگر به جای مسائل شهری به مسائل سیاسی بپردازند تجربه نشان داده که این شوراها به انحلالت کشیده خواهند شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مهدی چمران در مراسم روز ملی شوراها  با بیان اینکه مردم هر محله بهتر مشکلات و کمبودهای محله خود را می‌شناسند، گفت، قطعا این افراد نیز بهتر می‌توانند نسبت به حل مشکلات شهر و روستای خود اقدام کنند بنابراین بهتر است کار هر محله به خود افراد محله سپرده شود.

وی با اشاره به این که قانون شوراها در سال 61 تدوین شد و در سال 75 به اجرا درآمد، گفت:  شورای عالی استان‌ها در دوره اول فرصت شکل‌گیری پیدا نکرد چون شوراها دیرتر شکل گرفتند. ارکان نظام از جمله مجلس شورای اسلامی و دیگر استوانه‌ها در انقلاب اسلامی شکل گرفتند ولی شوراها تا سال 78 شکل اجرایی به خود نگرفته بود و در این خصوص شوراها عقب هستند.

رئیس شورای عالی استان‌ها  با اشاره به اینکه آنچه که در مجلس درباره شوراها شکل گرفت این بود که شوراها را برای اداره شهرداری‌ها گذاشتند که البته به همین مورد نیز انتقادهایی وارد است، افزود:  امروز شاهد آن هستیم که در دنیای کنونی کارهایی که به مردم و یا نمایندگان آنها سپرده می‌شود یقینا بهتر اجرایی خواهد شد و این تجربه‌ای است که کشورهای توسعه‌یافته بر روی آن پافشاری دارند و بسیاری از مسایل محلی را به خود مردم سپردند و دولت عمده وقت خود را برای مسائل دیگری که مهمتر است می‌گذارد.

وی  در ادامه با اشاره به اینکه  از سال 78 تاکنون با تمام مشکلات و کاستی‌هایی که وجود داشت و همینطور عدم پیش‌بینی درآمدهای پایدار و مدیریت  یکپارچه شهری باز هم شوراها در مدیریت محلی بسیار موفق بودند، گفت: اگر شوراها نبودند وزارت کشور باید برای بیش از هزار شهر بودجه و دیگر موارد را اتخاذ می‌کرد و وجود شوراها این بار را از روی دوش دولت و وزارت کشور برداشته است.

به گفته رئیس شورای عالی استان‌ها، امروز به جایی رسیده‌ایم که شوراها از ارکان اداره امور کشور هستند.برای شورای 21 نفره شهر تهران حدود 3 هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند و اقبال مردم به این موضوع اقبال به شوراها است. همچنین  اقداماتی که شوراهای روستا انجام می‌دهند از ائمه مساجد نیز خالصانه‌تر است.

رئیس شورای عالی استان‌ها به ضرورت مدیریت یکپارچه شهری اشاره کرد و گفت: لایحه‌ای که در باره مدیریت یکپارچه شهری در دولت و وزارت کشور است دو سال است که در کمیسیون شوراها و کلانشهرها و همینطور کمیته‌های شش گانه بحث شده است ولی هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.

چمران در خاتمه تصریح کرد: در مدیریت شهری باید به دور از مسائل سیاسی و حزبی تصمیم‌گیری شود و در غیر این صورت شوراها به انحلال کشیده می‌شوند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج