مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به تغییرات لحظه‌ای علوم در دنیا گفت: در وضعیت فعلی، کارآمدی معلم، مدرسه و نظام آموزشی در تمام دنیا زیر سوال رفته است، نظام آموزشی قادر به پاسخ گویی به نیاز جامعه نیست.

به گزارش خبرگزاری موج، جلسه مدیران مدارس و تقدیر از معلمین نمونه منطقه‌ای و استانی دوم اردیبهشت ماه با حضور کمرئی مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران، حسینی مدیرآموزش و پروش منطقه 15 و هیات همراه، مدیران مدارس و معلمین نمونه منطقه ای و استانی در محل کانون شهید مطهری منطقه 15 برگزار شد.

کمرئی مدیرکل آموزش و پرورش شهرتهران گفت: جایگاه مدیریت آموزشی و نقش معلم در موفقیت مدرسه و مدیریت استراتژیک در مدرسه بسیار موثر است. اولین معلم خود خداست و دومین معلم انسانها پیامبران اسلام هستند .کار معلم منصوب به کار پیامبر (ص) است.

وی افزود : ارزش و اهمیت مطالبی که در کلاس درس به دانش آموزان آموخته می شود بسیار بالاست که ارزش آن را هم معلم و هم خود دانش آموز حس می کند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در خصوص نقش معلم گفت: نقش معلم در مدرسه و جامعه چه دیگران به آن اشاره کنند و چه نکنند بسیار مهم و اساسی است. ارزش و اعتباری که جامعه به آن نقش می دهد و در جامعه معنوی باید نقش های معنوی مثل معلم را مورد توجه قرار دهند و باید این نقش های اجتماعی با شاخص‌های اقتصادی سنجیده نشود اما وقتی این تعارض در جامعه دیده می شود معلمان ناراحت می شوند زیرا از یک طرف شغل معلم را به انبیا نسبت می دهند و شغل او را شغل انبیا می دانند ولی معلمی پایگاه اجتماعی خوبی ندارد.

وی افزود : امسال 10 درصد حقوق اضافه شد ولی آیا معلمان رضایت شغلی دارند؟ .بالاترین درجه اعتماد مردم به مشاغل مربوط به معلمان است که معلم بالاترین درجه اعتماد عمومی را دارا می باشد.

کمرئی در ادامه پیرامون جایگاه معلم گفت : معتقدم در گذشته معلم می توانست جای کدخدا را بگیرد و معلم از معدود افراد باسواد بود و کارکردهای معلمی بسیار بالا و مفید بود و هم ردیف با بسیاری از نقش های مفید و برتر جامعه بود . ولی به مرور زمان با تغییرات فرهنگی جدید، رابطه ها تغییر کرد و نیازهای جدید تولید شد. تصورات بچه های روستایی و شهری با استفاده از اینترنت به هم نزدیک شدند و الان که دهکده جهانی مطرح است و در حال حاضر علوم، لحظه‌ای تغییر می‌کند ، در وضعیت فعلی، کارآمدی معلم ، مدرسه و نظام آموزشی در تمام دنیا زیر سوال رفته است . نظام آموزشی قادر به پاسخگویی به نیاز جامعه نیست و باید کارکردهای آموزش و پرورش و نقش معلم تغییر کند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش تهران، مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران در ادامه پیرامون نظام آموزشی گفت: نظام آموزشی ما به شدت در معرض ناکارآمدی قرار گرفته است. توسعه حرفه‌ای نیاز امروز کشور ما در نظام آموزشی است. در حال حاضر معلمی حرفه تلقی نمی شود. حرفه‌ای شدن ، فاصله ما را از جایگاه اصلی کم می کند و موجب تقویت جایگاه اجتماعی معلم می شود. باید بگویند معلم فقط چند روز در هفته می رود و تابستان هم تعطیل است لذا باید حرفه ای ببینند.

وی در پایان افزود: نقش مدیران آموزشگاهی و تاثیر این نقش بسیار مهم است . کلیدی ترین راه پیشرفت توجه به مدیران آموزشگاهی هم در حوزه اقتصادی و هم در حوزه نیازهای تحصیلی و مهارتی مدیر است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج