طبق برنامه‌های اعلام شده سازمان سنجش باید برای اطلاع رسانی داوطلبان آزمون دکترای تخصصی پیامک ارسال کند که از این بابت مبلغ 500 تومان از داوطلب دریافت می‌شد طبق پیام های دریافتی از داوطلبان کنکور دکتری سازمان سنجش اطلاع رسانی ای در رابطه با زمان دریافت کارت، برگزاری آزمون، اعلام نتایج،کارنامه و انتخاب رشته صورت نگرفته است.

حسین توکلی در گفتگو با خبرنگاراجتماعی خبرگزاری موج درباره نتایج و انتخاب رشته  آزمون ورودی دوره دکتری اظهار داشت: کارنامه نتیجه اولیه آزمون ورودی دوره دکتری «Ph.D» (نیمه‌متمرکز) سال ۱۳۹۶ از ساعت ۱۲ روز دوشنبه ۲۸ فروردین ۹۶ روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت. تاکنون از تعداد ۲۱۲ هزار و ۹۴۱ داوطلب حاضر در جلسه آزمون، تعداد ۲۰۵ هزار و ۵۳۳ نفر معادل ۹۶.۵  درصد داوطلبان نسبت به مشاهده کارنامه نتیجه اولیه آزمون خود و تهیه پرینت از آن اقدام کرده اند.

وی در ادامه با بیان اینکه بر اساس برنامه اعلام شده دفترچه انتخاب رشته های تحصیلی (دفترچه شماره ۲)  آزمون ورودی دوره دکتری «Ph.D» (نیمه‌متمرکز) سال ۱۳۹۶ از عصر چهارشنبه ۳۰ فروردین بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است، گفت: آن‌دسته از داوطلبانی که براساس مندرجات کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی شده اند باید از روز شنبه ۹ اردیبهشت تا روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۶ نسبت به ثبت کدرشته‌محل‌های انتخابی خود (حداکثر ۵۰ کدرشته محل درصورت وجود) با توجه به رشته امتحانی که در آن آزمون داده‌اند، در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان اقدام کنند.

به گفته مشاور عالی سازمان سنجش، ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری در دوره های روزانه و سایر دوره های دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی ۱۴ هزار و ۴۱۴ نفر تعیین شده است که این ظرفیت بدون احتساب ظرفیت پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی است. داوطلبان ابتدا نسبت به مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی و اطلاعیه‌های مرتبط با آن اقدام کرده، سپس کدرشته‌محل‌های مورد علاقه خود را، از کدرشته‌محل‌های مربوط به رشته امتحانی انتخاب و اولویت‌ها را به ترتیب علاقه، مرتب کرده و پس از آن نسبت به ثبت انتخاب های خود اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه اسامی معرفی‌شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم ( مصاحبه، بررسی سوابق علمی و پژوهشی و...) همراه با برنامه زمانی مراجعه به دانشگاه های مجری در هفته اول خرداد ماه ۹۶ از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان منتشر خواهد شد، گفت:  داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته هستند و علاقه مند به انتخاب رشته های دانشگاههای آزاد اسلامی هستند لازم است به سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد مراجعه و بر اساس اطلاعیه های مربوط که در سایت دانشگاه آزاد اطلاع رسانی خواهد شد اقدام کنند.

مشاور عالی سازمان سنجش در پاسخ به این سوال که بسیاری از داوطلبان دکتری از عدم اطلاع رسانی از طریق پیامک گله‌مند بودند، گفت: طبق قانون باید تمامی مراحل و اقدامات صورت گرفته برای داوطلب پیامک شود و این امر صورت پذیرفته است و در صورتیکه برای داوطلبان این اطلاع رسانی انجام نشده باشد با ارائه کد داوطلبی می‌توان پیگیر این موضوع شد.

گفتنی است حدود 30 هزار نفر کارت ورود به جلسه آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 96  را دریافت نکردند که برابر اعلام تعدادی از متقاضیان آزمون دکتری و مخاطبان کانال خبرگزاری موج،  آزمون دکتری تخصصی در حالی برگزار شد که هنگام ثبت نام در سایت سازمان سنجش مبلغ 5000 ریال بابت اطلاع رسانی از طریق پیامک از متقاضیان ثبت نام دریافت کردند، اما پیامکی در رابطه با زمان دریافت کارت،  برگزاری آزمون، اعلام نتایج،کارنامه و انتخاب رشته به شرکت کنندگان نرسیده است.

براساس بررسی‌های با توجه به اینکه ارسال پیامک اطلاع رسانی برای داوطلبان اختیاری بوده است چنانچه تمامی شرکت کنندگان این خدمت را انتخاب کرده باشند مبلغ 130 میلیون و 55 هزارتومان به حساب سازمان سنجش از سوی داوطلبان واریز شده است، در صورتی که هیچ اطلاع رسانی درباره زمان دریافت کارت و زمان برگزاری آزمون صورت نگرفته است.

با پیگیری های انجام شده توسط خبرنگار سرویس اجتماعی خبرگزاری موج مقامات سازمان سنجش وعده داد تا این موضوع را پیگیری  نتیجه آن را را رسانه‌ای کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج