نماینده ولی فقیه از تشرف ٨٦ هزار زائر به حج تمتع ٩٦ خبر داد و گفت: امسال تصمیم بر آن شده است از هر خانواده شهدای منا و مسجد الحرام دو نفر به حج مشرف شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، حجت الاسلام سید علی قاضی عسکر در نشست خبری خود پیرامون حج تمتع سال 1396 اظهار داشت: با توجه به حادثه منا، زائران سال گذشته از اعمال حج باز ماندند، اما مذاکراتى در این راستا صورت گرفت که سبب شد تا ٨٦ هزار نَفَر به حج تمتع مشرف شوند.

به گفته نماینده ولی فقیه، تمامی خواسته های حجاج و مسوولان و در راس مقام معظم و رهبری محقق شود که اکثر خواسته ها به نتیجه رسید و توافقات لازم در این خصوص صورت گرفت و عربستان همکاری های لازم را با ایران داشته است.

قاضی عسکر ادامه داد: مذاکرات جو مثبتی داشت و در این مذاکرات، مطالبات ما بررسی و توافق شد. در توافق نامه تمامی ١١ بند بررسی شد و کرامت و امنیت زائران تأمین شده است.

دو کارمند متخلف فرودگاه جده در زندان هستند

قاضی عسکر درباره دو کارمند متخلف فرودگاه اظهار کرد: طی توافق های که انجام شده وزارت حج عربستان اعلام کرده است که این دو مامور به 4 سال زندان، هزار ضربه شلاق و اخراج از محل کار محکوم شده‌اند، اما ما خواستار اشد مجازات برای این دو مامور بودیم. 

وی درباره حج عمره گفت: مذاکرات در حال انجام است و اگر مشکلی پیش نیاید حج عمره هم اجرا خواهد شد و بیشترین دلیل منع حج عمره، بحث اتفاق در فرودگاه جده بود تا متخلفان به اشد مجازات برسند.

اعزام دو نفر از خانواده های شهدای منا به حج تمتع 96
نماینده ولی فقیه در ادامه با بیان اینکه ما درگیر دو مسأله شهدای مسجدالحرام و دیگری شهدای منا بودیم، گفت:  در مورد شهدای منا پادشاه عربستان قول هایی  داده است، همچنین توافق شده است شرکت بن لادن دیه شهدای مسجدالحرام را در 2 مرحله پرداخت کند. در رابطه با شهدای منا به دلیل قطع شدن روابط با کشور عربستان امکان مذاکره وجود نداشت و اگر می‌خواستیم موضوع را از طریق روابط بین المللی پیگیری کنیم راه طولانی لازم بود. در این مسیر وزارت امور خارجه، دادستانی کل، بنیاد شهید و سازمان حج و زیارت پیگیری‌های زیادی کردند. 
 
به گفته وی، برای پیگیری دیه شهدای منا وکیلی از کشور عربستان گرفته‌ایم تا به امور رسیدگی کند، همچنین اسناد و مدارکی تهیه کردیم و در اختیار کمیته حقیقت یاب قرار داده‌ایم تا ان شاالله به نتیجه برسیم، در واقع امسال تصمیم بر آن شده است از هر خانواده شهدای منا و مسجد الحرام دو نفر به حج مشرف شوند. 
 
عربستان اقدام به تعرض خیابان‌ها از جمله خیابان 24 که حادثه منا در آن اتفاق افتاده، کرده است
وی در رابطه با اینکه کشور عربستان چه اقداماتی انجام داده است تا دیگر شاهد حوادث مانند حادثه منا نباشیم، گفت: عربستان اقدام به تعریض خیابان‌ها از جمله خیابان 24 که حادثه منا در آن اتفاق افتاده، کرده است و مقرر شده برنامه زمانبندی به کشورها ارائه دهند، همچنین در داخل کشور ستاد بحران تشکیل داده‌ایم و آموزش‌های امداد و نجات به زائرانی که توانایی دارند ارائه می‌شود، همچنین آقای کولیوند رئیس اورژانس کشور قرار است حرف خودشان به شورای برنامه ریزی سازمان حج و زیارت ارائه دهند تا دیگر شاهد حادثه‌ای نباشیم.  
 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج